Víkend se šampionáty sprinterských velmocí a menšími mítinky v Evropě
Obrovský náboj mistrovství USA vždy dával fakt, že tudy vede jediná cesta na světový vrchol. Především ve sprintech tak právem požívá přirovnání k samotnému mistrovství světa či olympijským hrám. V poslední době je situace snad ještě o něco nabitější na Jamajce, jejíž rychlíci poměrně razantně sebrali pozice Američanům. Ostatně i sprinterů na stovce je letos pod 10 vteřin sedm z ostrovního státečku a z USA o jednoho méně. Boje o tři postupová místa vypukají v obou zemích souběžně právě nyní.
Bolt může, Gay musí
Luxus nestartovat si mohou dovolit pouze mistři světa, jimž „divokou kartu“ pro Tegu garantuje IAAF, ostatní musí bojovat o tři volná místa ve svém národním týmu. To znamená, že Bolt na národním šampionátu nemusí 100 ani 200 metrů, zatímco jeho největšimu rivalovi Gayovi nezbývá než se pokusit o dvojstart. Jamajský Blesk tak vůbec nestartuje, kdežto americký rekordman si nakonec přihlásil i dvoustovku.
Powell i Gay jdou dál, skvělý Eaton v poločase
První kola v Kingstonu i Eugene zatím nepřinesla žádné překvapení – v pořádku se zdá být Asafa Powell, jenž se zranil před třemi týdny v Rabatu, teď už s větrem v zádech +2.7 m/s zvládl stovku za 9.99. Tyson Gay začal o dvě setinky pomaleji, rovněž se nedovolenou podporou +2.3. Zajímavější budou bezpochyby dnešní semi- a především finále: Statistika předpovídá, že třeba v jamajské čtveřici pro stovku bude chybět někdo s časem 9.94 a lepším, to je totiž čas Fratera, tabulkově pátého Ostrovana.
Ovšem odhlédněme na chvíli od toho, co přitahuje nejvíc pozornosti a upozorněme na zajímavé finálové výsledky z prvního dne v Eugene. Výbornou úroveň měly obě desítky: Shalane Flanaganová stlačila čas o tři setinky pod 31 minut a Galen Rupp (28:38.17) prolétl poslední čtyřstovku za 54.44. Zahanbit se nenechali ani vrhači, kladivář Kibwe Johnson přehodil o 31 cm osmdesátku a koulařky Michelle Carterovou a Jill Camarena-Williamsovou dělil centimetr po výkonech 19.86, resp. 19.85. V trojskoku přifouklo přespříliš (+3.4) Christianu Taylorovi při 17.49, v soutěži byli další dva 17metroví závodníci.
A ještě přidejme jeden průběžný výsledek. Ashton Eaton, jenž loni i letos v hale vylepšoval sedmibojařský světový rekord se skvěle připravil i na léto. Po prvním dni uzavřel se 4604 body, jedenáctým nejvyšším součtem po polovině desetiboje. Skvělé byly především běhy, kde si na stovce vyrovnal absolutní osobní rekord 10.33 a na čtvrtce předvedl skvělých 46.35. Eaton si také vylepšil venkovní maximum v kouli na 14.14, k tomu přidal dálku 780 a výšku 205 cm. Olympijský šampion Brian Clay ztrácí na druhém místě více než 400 bodů.
Výsledky mistrovství USA – Jamajky
Ligová kola a mítinky v Evropě
Na domácí půdě o víkendu probíhají po celé republice třetí kola soutěží družstev v první a druhé lize. Jejich přehled naleznete v našem kalendáři: sobota – neděle. Čeští atleti také zamíří za hranice, všechny níže uvedené mítinky se konají v sobotu.
Do německé Chotěbuzi na „Lužický atletický mítink“ vyrazí podle startovní listiny nejpočetnější sestava, jmenovitě Táborská (100), Bartoničková (400), Volfová, Prorok (400 př.), Marcell (disk), Klimešová (oštěp). Podrobnosti k závodu jsou zde.
Finské „Kourtane Elite Games“ jsou zaslíbeny oštěpu. Naše duo Vadlejch-Veselý se zde má potkat s Thorkildsenem, jenž se vrací k závodění po měsíční pauze vynucené zraněním. Stránky mítinku jsou téměř celé ve finštině, zde najdete startovku i k dalším disciplínám.
Slabší je to s informacemi o 57. ročníku „Kusočinského memoriálu“ v polském Štětíně, kde víme pouze to, že se na 100 m překážek chystá Lucie Škrobáková z manažerské skupiny Top Athletics.
Nanejvýš časový pořad lze zjistit ze stránek mítinku „Pavel Pavlov“ v bulharské Sofii, kde zprávu o startu českého atleta nemáme.
Na Balkán dnes však zamířila výprava juniorů z pražských oddílů, kteří se v Bělehradě utkají při „Memoriálu Aleksandara Marinkoviče“ se zástupci hlavních měst. V týmu nechybějí Václav Sedlák a Klára Seidlová, kteří se již nominovali na MEJ do Tallinnu.