Víkend ve znamení maratonů

pondělí 19. října 2015
Třetí říjnový víkend se závodilo zejména na silnici. Přinášíme vám to nejlepší ze světových či evropských maratonů a půlmaratonů.

Amsterdam

Již 40. ročník maratonu v nizozemské metropoli se stal kořistí Bernarda Kipyega z Keni, který doběhl do cíle jako první v novém osobním rekordu 2:06:19 a nechal za sebou téměř o minutu svého reprezentačního kolegu Ezekiela Chebiiho, který zvládl amsterdamskou trať za 2:07:18. Triumf Keňanů podtrhl třetím místem Mike Kigen za 2:07:45. Nejlepší z Etiopanů Chala Dechase doběhl čtvrtý v čase 2:08:25. Dvojnásobný světový šampion Abel Kirui skončil až na desátém místě za 2:10:55.

Kategorii žen ovládla africká mistryně v běhu na deset kilometrů Joyce Chepkirui z Keni, která si vylepšila o pět minut osobní maximum až na 2:24:18. O dvacet vteřin zpět doběhla její krajanka Philomena Cheyechová (2:24:38) a na podium doprovodila keňské duo Australanka Milly Clarková, pro kterou to byl první velký maraton. Zvládla ho za 2:29.07.

Toronto

O Nejrychlejší ženský maraton tohoto víkendu se postarala Etiopanka Shure Demiseová v kanadském Torontu, když zde dokázala zvítězit v čase 2:23:37. Pro juniorskou světovou rekordmanku na této trati je to v pouhých devatenácti letech její teprve třetí maraton. Pro druhou příčku si doběhla v těsném finiši Keňanka Sharon Cheropová za 2:24:16 před další Etiopankou Fatumou Sadoovou, která doběhla ve stejném čase.

Mužský závod byl ryze keňskou záležitostí. Z primátu se radoval Ishmael Bushendich (2:09:00), který porazil o pouhou vteřinu svého krajana Gilberta Kirwu. Bronzovou pozici obsadil další Keňan Laban Korir (2:09:20).

Lisabon

Třetí ročník lisabonského maratonu ovládli též Keňané. Zástupci této běžecké velmoci obsadili všechna pódiová umístění. Vyhrál Asbel Kipsang v čase 2:09:26 před Samuelem Theuriem (2:09:56). Třetí Daniel Kiprop Limo se již pod 2:10 nedostal (2:12:14).

Keňanky se radovaly i v závodě žen. Tam zvítězila Purity Rionoripová za 2:25:09 před svou reprezentační kolegyní Margaret Agaiovou (2:29:12). Již s větším odstupem doběhla třetí Etiopanka Beshadu Bekeleová (2:42:16).

Valencie

Ve španělské Valencii padnul v neděli nový nejrychlejší půlmaraton letošní sezóny. Dosavadní maximum tohoto roku Keňana Bedana Karokiho z Kodaně překonal jeho krajan Abraham Cheroben, když proběhl tuto trať za 59:10. Navíc obhájil své loňské vítězství z Valencie.  Druhý doběhl další zástupce keňské běžecké školy Mathew Kisorio, který se též dostal pod hodinu časem 59:52 a nový osobní rekord 1:00:26 vynesl třetí příčku etiopskému vytrvalci Dawitu Weldesilasiemu.

Nový rekord trati vytvořila v ženském závodě bronzová medailistka z MS v krosu Netsanet Gudetaová z Etiopie, když zvládla závod za 1:07:31. Etiopskou dominanci v tomto závodě potvrdila i druhá Worknesh Degefaová (1:07:51) a třetí Genet Yalewová (1:08:12).