Víkendová atletika doma i v zahraničí

pondělí 23. ledna 2023
Halová sezóna už je v plném proudu, a tak byl víkendový atletický kalendář opravdu nabitý. Jak si vedli naši reprezentanti na domácích i zahraničních mítincích?

Čeští běžci v Lucemburku

Hned pětice českých běžců se vydala na mítink do Lucemburku. V závodě na 3000 metrů mužů jsme měli dvojí zastoupení a oba borci se mohli radovat z nových osobních rekordů. Filip Sasínek nestačil pouze na vítězného Simona Denissela (7:52.09) a skončil druhý čase 7:54.31. Tímto výkonem se stal sedmým nejrychlejším Čechem na této distanci v hale a zároveň pokořil potvrzovací kritérium ČAS pro HME v Istanbulu. Damián Vích za ním zaostal časem 7:55.94 o necelou vteřinu. V národních historických tabulkách se posunul na devátou příčku. V závodě pak skončil čtvrtý.

Úspěšný vstup do sezóny za sebou má i Kristiina Mäki. Také ona našla jen jednu přemožitelku, a to v Keňance Josephine Kiplangat (4:11.46) a finišovala jako druhá v solidním čase 4:12.51. Z českých půlkařů si vedl lépe čtvrtý Filip Šnejdr v čase 1:48.24. Jakub Davidík doběhl šestý za 1:48.93.

Úspěšný závodní víkend Lady Vondrové

Vynikající formu prokazuje v úvodu sezóny Lada Vondrová. Hned tři starty absolvovala v rámci pátečních veřejných závodu na Strahově. Třístovku proběhla v novém osobáku 37.56, což ji řadí na druhé místo českých historických tabulek za Denisu Helceletovou. O chvíli později se blýskla národním historickým maximem na stopadesátce, když vylepšila pět let starý rekordní zápis Kláry Seidlové o šest setin na 17.58. K tomu ještě přidala další stopadesátku za 17.67, a to je třetí nejhodnotnější výkon historie. Pod osmnáct vteřin už se pak dostala pouze Martina Hofmanová. Ta ztratila časem 17.92 jen tři setiny na osobní rekord z minulého týdne.

V neděli pak Lada startovala mimo soutěž ještě při mistrovství Plzeňského kraje ve Stromovce. Tentokrát zvolila dvoustovku, a i přes drobné komplikace v průběhu trati z toho bylo další kariérní maximum a také letošní nejlepší český výkon 23.69. Osobák si zlepšila o dvě setiny a posunula se na deváté místo české historie.

Další Češi v zahraničí

Výškař Jan Štefela zahájil letošní halovou sezónu na mítinku v německém Wuppertalu. Na třetí pokus se mu podařilo zdolat laťku o hodnotě 214 centimetrů a obsadil třetí místo. Vyhrála domácí hvězda Mateusz Przybylko za 218.

Tadeáš Plaček si v této sezóně poprvé zaběhl čtvrtku. V Iowě z toho byl čase 47.95.

Eva Kubíčková si na mítinku v Normanu vylepšila časem 7.46 o setinu své sezónní maximum na šedesátce.

V Blacksburgu závodila koulařka Katrin Brzyszkowská a při svém premiérovém startu v rámci zámořských studií zapsala 16.33.

Světové výkony za Atlantikem

V Lubbocku zazářila dosud nepříliš známá americká překážkářka Masai Russell, když se vyhoupla do čela letošních světových tabulek časem 7.75 a s tímto výkonem momentálně dělí dvanácté místo v historických světových statistikách. Osobák si srazila o rovné dvě desetiny.

V Albuquerque zaznamenala letošní nejrychlejší světový čas na šedesátce Julien Alfred, která vylepšila národní rekord ostrova Svatá Lucie na 7.02. Další značka WL svítila u výkonu Irky Rhasidad Adeleke. I ona posunula národní historické maximum své země, a to na dvoustovce, když jeden halový okruh proběhla za 22.52 a je devátou nejrychlejší Evropankou historie.