Víkendová atletika doma i v zahraničí

pondělí 21. září 2020
Uplynulý víkend byl na našem území zejména ve znamení domácích republikových šampionátů kategorií žactva a do 22 let. Závodilo se ovšem i jinde než v Jablonci a Třinci. Zajímavé běžecké výkony byly k vidění na ústeckém půlmaratonu. Nabitý byl také zahraniční atletický kalendář.

Mattoni ½ maraton Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem proběhl jubilejní desátý ročník Mattoni ½ maratonu. V kategorii mužů měl ukrajinského vítěze, kterým byl Ivan Bohdan Horodyski, jenž si s tratí poradil vítězně v čase 1:03:54. Na stupně vítězů ho doprovodili Ital Said el Otmani za 1:04:00 a Francouz Emmanuel Roudolff-Levisse (1:04:35). Jen kousek za Francouzem pak finišoval v novém osobním rekordu Vít Pavlišta. Svěřenec trenéra Jana Pernici si vylepšil kariérní maximum z roku 2016 o 21 vteřin na 1:04:48. Úspěšný půlmartonský debut si odbyl Jakub Zemaník, když doběhl sedmý ve velmi solidním čase 1:07:27.

Vítězkou závodu žen se stala Němka Kristina Hendelová, která vyhrála v čase 1:13:29. Další medailové pozice obsadily Španělka Nuria Lugueros Diazová za 1:14:17 a Italka Fatna Maraquiová za 1:14:34. Nejlepší českou závodnicí byla Marcela Joglová, která proběhla cílem jako čtvrtá v čase 1:15:12. Necelých pět měsíců po porodu absolvovala svůj první ostřejší start Eva Vrabcová a příjemně překvapila, když skončila šestá za 1:18:21.

Bergen

Na norském národním mistrovství nechyběli ani největší domácí hvězdy Jakob Ingebrigtsen a Karsten Warholm. Ingebrigtsen získal běžecký double, když nejprve ovládl závod na 1500 metrů v kvalitním čase 3:33.93 a následně nenašel přemožitele ani na půlce, kterou uběhl za 1:48.72. Warholm zakončil úspěšnou sezónu suverénním ziskem titulu v čase 48.23. O nejvýraznější ženský výkon se postarala Amalie Iuelová, která vyhrála čtvrtku překážek v čase 55.63.

Soči

V rámci mistrovství Ruska družstev v Soči se představila i některá velká jména. Výškařka Maria Lasickeneová si vylepšila sezónní maximum na 197 centimetrů. Překážkář Sergej Šubenkov proběhl stodesítku s ploty za 13.34. Trojskokanka Katerina Koněvová doskákala na 14.56.

Kluž

Rumunská Kluž hostila Balkánské mistrovství. Jeho ozdobou byla soutěž oštěpařů, kde vyhrál výkonem 83.60 moldavský rekordman Adrian Mardare. Velký osobní rekord 83.40 si hodil druhý Bulhar Mark Slavkov. Nejúspěšnější výpravou byla Ukrajina. Výrazně k tomu svými triumfy dopomohli výškař Andrej Protsenko (225), sedmibojařka Alina Šuchová (5940), čtvrtkařka Anna Ryžikovová (51.74) nebo Viktoria Tkačuková za čtvrtce překážek (55.58).

Leiden

Nejlepší světový výkon na trati 10 000 metrů padl v nizozemském Leidenu. Jeho autorem se stal Keňan Nicholas Kimeli, jenž se stal letos prvním závodníkem, kterému se podařilo prolomit hranici 27 vteřin, když si zaběhl nový osobní rekord 26:58.97. Další kvalitní výkony přidali nizozemský tyčkař Meno Vloon (576) a francouzský sprinter Christopher Lemaitre na stopadesátce (15.51).

Tchaj-An

Leader letošních světových statistik se měnil také v chůzi na 50 kilometrů. Stal se jím vítěz čínského chodeckého šampionátu Zhaxi Yangben, která prošel trať za 3:52:19. Na dvacítce byl nejlepší Wang Kaihua za 1:20:49. Mezi ženami kralovala na stejné distanci úřadující mistryně světa Hong Liu v čase 1:27:48. Druhá byla světová šampionka z roku 2017 Yang Jiayu za 1:28:06 a třetí skončila stříbrná z MS v Dauhá Qieyang Schenjie (1:28:27).

Kumagaya

Závodilo se také v Japonsku. Výškař Tomohiro Shinno se úspěšně přenesl přes 231 centimetrů a zařadil se na druhé místo letošních světových tabulek za Bělorusa Maxima Nědosekova. Oštěpařská rekordmanka Haruka Kitagučiová zaznamenala 63.45. Letošní nejlepší světový výkon a japonský národní rekord na trati 5000 metrů zašel časem 18:34.88 Toshizaku Yamanishi. Běžela se také jedná z nejrychlejší desítek této sezóny. V těsném doběhu byl nejrychlejší Keňan Richard Kimunyan (27:01.42) před svými krajany Benardem Koechem (27:02.39) a Bedanem Karokim (27:02.80). Všichni tři borci figurují v průběžných světových tabulkách na 2. – 4. místě za Nicholasem Kimelim. Na poloviční trati se blýskl Jonathan Ndiku, který se časem 13:10.60 dostal do TOP 10 letošních statistik.