Víkendová atletika v zahraničí

pondělí 10. června 2019
Přinášíme tradiční víkendový souhrn toho nejzajímavějšího, co se ve světě atletiky událo o uplynulém víkendu.

Austin

Americký univerzitní šampionát opět prokázal, že má každoročně tu nejvyšší kvalitu. Famózní byly především sprinty. Skutečnou senzací byl výkon teprve devatenáctileté Američanky Sha´Carri Richardsonové, která opanovala závod na 100 metrů a byla druhá na dvoustovce. Oba své starty ozdobila juniorskými světovými rekordy. Finálovou stovku prolétla za 10.75 a z letitého historického maxima Němky Marlies Oelsnerové ukrojila třináct setin. Navíc se vyhoupla do čela letošních průběžných světových tabulek. Na dvojnásobné trati podlehla o jedinou setinu krajance Anglerne Annelusové. Ta nyní s časem 22.16 vládne světovým statistikám v této disciplíně. Richardsonové časomíra ukázala 22.17, čímž překonala juniorský světový rekord Allyson Felixové z olympijských her v Aténách 2004 o dvě setiny. (Felixová zaběhla v juniorském věku ještě rychleji. Ovšem její výkon 22.11 z Mexika nebyl uznán jako juniorský světový rekord, jelikož nesplnil veškeré náležitosti, aby byl schválen).

Ceněný sprinterský double získal Nigerijec Divine Oduduru. Na stovce vyrovnal časem 9.86 letošní nejlepší světový výkon Američanů Christiana Colemana a Noaha Lylese. Na dvoustovce pak vylepšil národní rekord své země a historické maximum šampionátu NCAA na 19.73. Medailové obsazení stupňů vítězů bylo na obou tratích totožné. Stříbrné cenné kovy získal Američan Cravon Gillespie (9.93 a 19.93) a z bronzů se radoval Japonec Hakim Sani Brown (9.97 NR a 20.08).

Na stodesítce překážek předvádějí letos v zámoří pravidelně vyrovnané a nesmírně rychlé bitvy Američané Grant Holloway a Daniel Roberts. Tentokrát byl lepší Holloway, jenž vylepšil hodnotu letošního světového maxima na 12.98 a stal se tak v tomto roce prvním překážkářem, který prolomil hranici třinácti vteřin. Roberts si zaběhl nový osobní rekord 13.00. Na krátkých plotech žen potvrdila pozici leadera letošních statistik Jamajčanka Janeek Brownová. Její radost byla hned několikanásobná, jelikož kromě vítězství a vylepšení vlastního nejrychlejšího světového času na 12.40 se mohla těšit také z nového jamajského národního rekordu. Velmi kvalitního výkonu dosáhla také Američanka Chanel Brissetová, které patří výkonem 12.52 třetí místo ve světových tabulkách.

Rychlé časy přinesl také vyrovnaný souboj na mužské hladké čtvrtce, kde rozhodovaly o vítězi pouhé dvě setiny. Hlubší předklon měl nakonec Kahmari Montgomery, jenž zvítězil za 44.23 před Stewartem Trevorem (44.25). Oba borci se zařadili na druhé a třetí místo letošních statistik za suverénního Michaela Normana. Na stejné trati s překážkami potvrdil roli favorita Quincy Hall (48.48). Vítěz osmistovky Bryce Hoppel se svým vítězným časem 1:44.41 vyšvihl na šesté místo letošních světových tabulek. Univerzitní mistrovský desetiboj ovládl Estonec Johannes Erm v druhém nejlepším evropském výkonu roku 8352 bodů.

Hengelo

Na mítinku v nizozemském Hengelu byly k vidění velmi rychlé časy na trati 5000 metrů. Mladičký Etiopan Tilahun Haile Bekele zazářil na čtvrteční Diamantové lize, když si připsal své první vítězství v tomto seriálu v letošním světovém maximu. Sil mu to však příliš neubralo, jelikož svým vítězným časem z Hengela 12:57.56 za ním zaostal jen o pět vteřin. Pod třináct minut stlačil svůj čas také druhý Keňan Nicholas Kimeli (12:57.90). Naopak totéž už se nepodařilo třetímu Solomonu Berihovi (13:02.08).

Letošní nejrychlejší světový čas zaznamenala keňská vítězka ženského závodu Margaret Kipkemboiová, které výsledková tabulek ukázala 14:37.22. Druhá skončila domácí hvězda Sifan Hassanová za 14:38.54. Třetí byla Etiopanka Hawi Feysaová (14:38.76).

Nizozemskému publiku udělala na stovce radost Dafne Schippersová, když vyhrála ve svém nejlepším sezónním výkonu 11.06. Mezi muži byl nejrychlejší Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny (10.06). Nad krátkými překážkami kralovali Španěl Orlando Ortega (13.27) a Američanka Nia Aliová (12.75). Novým tyčkařským rekordmanem mítinku se stal Američan Sam Kendricks, jenž se přenesl přes laťku ve výšce 591 centimetrů. Jihoafričan Luvo Manyonga zase nenašel přemožitele v dálkařském sektoru, když dolétl na 835 centimetrů. Ženský výškařský primát si připsala Švédka Erika Kinseyová (196).

Rehlingen

Dva světové výkony roku byly překonány v německém Rehlingenu. Oštěpař Andreas Hofmann posunul své vlastní maximum o 25 centimetrů, když jeho oštěp dolétl do vzdálenosti 89.65. Značka WL pak svítila také na výsledkové tabuli skoku vysokého žen. Její autorkou je ukrajinská výškařka Iryna Heraščenková, která překonala laťku o hodnotě 199 centimetrů. Kvalitní diskařskou soutěž vyhrál Rakušan Lukas Weisshaidinger za 67.49 před velezkušeným Polákem Piotrem Malachowskim (66.34). Českou stopu obstarala v závodě na 3000 metrů překážek Lucie Sekanová, která doběhla dvanáctá ve vylepšeném sezónním maximu 9:47.86. Zvítězila favorizovaná Keňanka Norah Jerutová (9:12.99).

Jena

V Jeně proběhlo tradiční oštěpařské klání. V soutěži žen skončila Nikola Ogrodníková čtvrtá za 57.73. Nejdelší hod 62.93 předvedla Běloruska Taťána Khaladovičová, která porazila i úřadující evropskou šampionku Němku Christin Hussongovou (62.40). Vítězslav Veselý obsadil mezi muži šestou příčku za 76.35. Zde byl nejlepší německý olympijský vítěz Thomas Röhler (82.56) před Polákem Cyprianem Mrzyglódem (82.31) a Švédem Kimem Ambem (81.69).

Kingston

V jamajské metropoli se na domácí půdě zaskvěla sprinterka Shelly Ann Fraser-Pryceová, když prolétla rovinku za 10.88 a zařadila se na druhé místo letošních světových tabulek. Zároveň zaběhla nejrychlejší stovku od svého olympijského triumfu v Riu de Janeiru. V závodě mužů byla pokořena desetivteřinová hranice. Letošní nejlepší evropský výkon roku vyrovnal časem 9.97 Brit Zharnel Hughes, jenž se v této statistice zařadil po bok svého krajana Reece Prescoda. Nejlepším z jamajských sprinterů byl druhý Yohan Blake (10.01).

Svůj druhý letošní start na trati 400 metrů absolvovala Shaunae Miller-Uibová z Baham, a i tentokrát se dostala pod padesát vteřin. V Kingstonu zvítězila za 49.54. Stovku překážek proběhla nejlépe světová rekordmanka Kendra Harrisonová ze Spojených států (12.54). Jamajské primáty připsali také diskař Fedrick Dacres (68.10) a trojskokanka Shanieka Rickettsová (14.69).

La Coruňa

Chodecká Challenge IAAF pokračovala ve španělské La Coruni. O senzaci se postarala ekvádorská vítězka Estefanía Morejónová, když při svém debutu na dvacetikilometrové distanci prošla cílem jako první v novém juniorském světovém rekordu a letošním nejlepším světovém výkonu 1:25:29. Zároveň vylepšila také hodnotu kontinentálního rekordu a zařadila se na dvanácté místo historických světových tabulek. Juniorské světové maximum Rusky Kirdyapkinové překonala o vteřinu. Radost mohla mít také ze skalpu dvou hvězdných Číňanek Jiau Yang (1:25:34) a Hong Liu (1:25:56).

Velmi rychlá byla také mužská dvacítka. Zde potvrdil roli leadera letošních světových tabulek Japonec Toshikazu Yamanishi, jenž zaostal svým vítězným časem 1:17:41 šestadvacet vteřin za vlastním letošním světovým výkonem. Do čela evropských statistik se dostal Ital Massimo Stano, který si zašel obrovský osobák 1:17:45. Třetí byl japonský světový rekordman Yusuke Suzuki (1:17:54).

Arona

Svou další zastávku měla také vícebojařská Challenge, která tentokrát zavítala na Kanárské ostrovy. Suverénní vítězkou závodu žen se stala Rakušanka Verena Preinerová, když posbírala 6472 bodů a své kariérní maximum z loňského evropského šampionátu si vylepšila o 125 bodů. Z osobáku 6194 bodů se mohla radovat i druhá Belgičanka Noor Vidtsová. Třetí byla Brazilka Vanessa Chefer (5955 b.).

Mezi muži se dokázal jediný Nor Martin Roe dostat přes osm tisíc bodů. Jeho vítězný výkon měl hodnotu 8037 bodů. Na stupně vítězů ho doprovodila dvojice Estonců Kristjan Rosenberg (7878 b.) a Risto Lillemets (7853 b.).