Víkendová atletika ve světě

pondělí 13. září 2021
Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu mimo berlínský ISTAF událo.

Herzogenaurach

V německém Herzogenaurachu byly k vidění dva světové rekordy v silničních bězích. V závodě na 10 kilometrů zaběhla historické světové maximum v ryze ženském závodě Keňanka Agnes Tiropová. Cílem proběhla v čase 30:01, což je o 28 vteřin rychleji, než to zvládla v roce 2002 Maročanka Asmae Leghzaouiová. Tiropová se tímto časem stala šestou nejrychlejší ženou historie vůbec, když přičteme i závody, kde běhají ženská a mužská kategorie společně a hlavní favoritky využívají mužské vodiče. Také druhá Sheila Chepkiruiová překonala časem 30:17 nyní již bývalý rekordní zápis.

Etiopanka Senbere Teferiová zaznamenala na poloviční distanci dokonce absolutní světový rekord, když si s tratí poradila v čase 14:29, což je o tři vteřiny rychlejší, než bylo dosavadní maximum Keňanky Joyciline Jepkosgeiové z Prahy. Nutno dodat, že u Jepkosgeiové se jednalo o mezičas v závodě na 10 kilometrů, ve kterém zaběhla dosud platný absolutní světový rekord 29:43.

V mužském závodě na 10 kilometrů potvrdil roli favorita světový rekordman na této distanci Rhonex Kipruto z Keni, jenž předvedl třetí nejrychlejší čas historie 26:43. Lépe běžel pouze on sám při vlastním svěťáku loni ve Valencii (26:24) a Uganďan Joshua Cheptegei, který měl rekord výkonem 26:38 před ním. Druhý Etiopan Tadese Worku se zařadil časem 26:56 na čtvrtou příčku historických světových tabulek.

Na trati 5 kilometrů se radoval z triumfu další Keňan Jacob Krop. Jeho vítězný čas 13:06 je historicky tím třetím nejhodnotnějším. Navíc si připsal cenný skalp dvojnásobného světového šampiona na dráhové pětce Muktara Edrise z Etiopie, který byl o tři vteřiny pomalejší.

Velmi kvalitního času 58:48 dosáhl také vítěz půlmaratonu Abel Kipchumba. Nyní se posunul už do TOP 20 světové historie, konkrétně na 18. příčku.

Innsbruck

Rakouský Innsbruck hostil 17. ročník mezinárodního mítinku International Golden Roof Challenge, kde byli také dva čeští zástupci. Dálkař Radek Juška obsadil třetí místo, když jeho nejdelší skok měřil 771 centimetrů. Druhý byl švýcarský vícebojař Simon Ehammer za 779. Nejdále dolétl trojnásobný paralympijský šampion Markus Rehm z Německa, a to na 795.

Tyčkařka Amálie Švábíková bohužel nezdolala svou základní výšku a nebyla tak klasifikována. Zvítězila Ruska Anželika Sidorovová za 465 centimetrů. V závodě mužů se blýskl novým filipínským národním rekordem 593 centimetrů Ernest John Obiena.

Opole

V Polsku proběhl za české účasti speciální výškařský mítink. Evropský šampion do 23 let Jan Štefela si v něm vyskákal čtvrté místo za 216 centimetrů. Tuto hodnotu zdolal napodruhé, zatímco Ukrajinec Dmytro Jakovensko byl úspěšný hned prvním pokusem, což ho v pořadí posunulo před našeho reprezentanta. Zvítězil domácí Norbert Kobielski za 227 před Ukrajince Andrejem Protsenkem (224). V kategorii žen ovládla další ze svých rozlučkových závodu Kamila Licwinková (190).

Košice

Hned několik českých atletů se představilo na netradičním mítinku v Košicích. Skvěle si vedl Dominik Záleský, když předvedl dva parádní běhy na 60 yardů. Ten rychlejší byl za 6.30, což je jen setinu za jeho vlastním rekordem mítinku. V obou bězích pak porazil domácího šampiona Jána Volka. O vítězi rozhodl součet časů. Ten Dominikův byl 12.64, zatímco Ján poskládal 12.79. Další české triumfy přidali David Ryba na 60 yardů s překážkami (7.42) a trojskokan Jiří Vondráček (15.57).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman