Víkendová atletika ve světě

pondělí 29. dubna 2019
Uplynulý víkend byl přímo nabitý atletickými událostmi. Svou sezónu zahájili také někteří čeští reprezentanti. Dařilo se zejména Janu Doležalovi, který ovládl vícebojařský mítink IAAF v italské Laně.

Lana

Hned šest českých vícebojařských nadějí testovalo svou formu v rámci mítinku v italské Laně, který je součástí vícebojařské Challenge IAAF. V soutěži mužů se radoval z vítězství a nového osobního rekordu 8117 bodů Jan Doležal. Borec, který se od zimy připravuje ve skupině Josefa Karase, si vylepšil své kariérní maximum z loňského ME v Berlíně o 51 bodů a byl jediným závodníkem, kterému se v Laně podařilo pokořit hranici osmi tisíc bodů. Druhý skončil Estonec Kristjan Rosenberg (7950 b.) a třetí byl Němec Mathias Brugger (7927 b.). Marek Lukáš obsadil osmé místo se součtem 7589 bodů. Adam Sebastian Helcelet byl celkové čtrnáctý. Jeho bodové konto činilo 7209 bodů, nutno však dodat, že Adam nedoběhl závěrečnou patnáctistovku a neměl tak z této disciplíny žádný bodový zisk.

Také v závodě žen jsme měli tři želízka v ohni. Z nich si vedla nejlépe Jana Novotná, která skončila na jedenáctém místě s výkonem 5579 bodů, čímž dokázala vyhovět nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy do 22 let ve švédském Gävle. Hned za ní se umístila Kateřina Dvořáková, která naopak se ziskem 5522 bodů na „limit“ těsně nedosáhla. Barbora Dvořáková figuruje ve výsledkové listině na šestnácté příčce za 5290 bodů. Zvítězila Američanka Annie Kunzová za 5971 bodů před Irkou Kate O´Connorovou (5881 b.) a reprezentační kolegyní Riley Cooksovou (5873 b.).

Londýn

Maraton v Londýně sliboval velmi rychlé časy a tato očekávání se naplnila. Keňský vytrvalecký fenomén Eliud Kipchoge se stal prvním běžcem, kterému se podařilo tento závod vyhrát již počtvrté. Cílem proběhl vítězně v druhém nejrychlejším čase historie 2:02:37. Rychlejší byl pouze on sám při vlastním světovém rekordu, který zaběhl loni v Berlíně. Druhý Etiopan Mosinet Geremew se zařadil časem 2:02:55 na druhé místo historických tabulek, když předskočil bývalého světového rekordmana Dennisa Kimmeta. Velký osobák zaznamenal také další zástupce etiopské běžecké školy Mule Wasihun, jenž se s výkonem 2:03:16 zařadil na sedmé místo historických světových statistik. Domácí hvězda Mohamed Farah dokončil závod na pátém místě v čase 2:05:39, čímž zaostal 28 sekund za svým evropským rekordem. Závod žen se stal kořistí Keňanky Brigid Kosgeiová, která zvítězila za 2:18:20 a stala se sedmou nejrychlejší ženou historie. V cíli ji následovaly obhájkyně loňského prvenství Vivian Cheruiyotová (2:20:14) a Etiopanka Roza Derejeová (2:20:51).

Germiston

V jihoafrickém Germistonu se konalo národní mistrovství této země. O nejlepší dálkařský světový výkon tohoto roku se postaral Luvo Manyonga, který dolétl na 835 centimetrů a porazil svého tradičního rivala Rushwahla Samaaie (821). Běžeckým distancím dominovala Caster Semenyová. Ta nejprve zvítězila na trati 5000 metrů, když si při svém druhém životním státu na této distanci vylepšila osobní maximum na 16:05,97 a následně suverénně ovládla patnáctku, kde zvítězila s více než patnáctivteřinovým náskokem v čase 4:13.59. Sprinty patřily zkušeným borcům. Na stovce bral titul Simon Magakwe za 10.06. Na dvojnásobné trati byl nejrychlejší Akani Simbine v čase 20.27. Vítěz čtvrtky překážek Lindsay Hankom se svým časem 48.81 zařadil na třetí místo letošních světových tabulek. O nejkvalitnější výkon v technických disciplínách se postaral koulař Orazio Cremona, jehož náčiní dopadlo na 21.51.

Braganca Paulista

Skvělé výkony padaly také na jihoamerické půdě v brazilském městě Braganca Paulista, kde se konal jeden z mítinků pod hlavičkou IAAF. Vynikající úroveň měla soutěž koulařů, kterou trochu překvapivě ovládl Nigerijec CHukwu Enekwechi, jenž vylepšil vrhem na 21.77 národní rekord své domoviny a navíc si připsal cenný skalp domácí hvězdy a hlavního favorita závodu Darlana Romaniho, který tentokrát zapsal 21.69. Letošní nejrychlejší světovou trojku zaběhla Keňanka Daisy Jepkemeiová, která časomíra ukázala 8:52.16. Blýskl se také kolumbijský sprinter Bernardo Baloyes, jenž prolétl zatáčku s rovinkou za 20.08 a zaostal tak o sedm setin za rekordem mítinku legendárního Američana Michaela Johnsona.

Gainesville

V americkém Gainesville zazářila Shaunae Miller-Uibová, když zaběhla letošní nejlepší světový výkon na čtvrtce 49.05, což je její druhý nejlepší kariérní čas na této trati. Na loňský osobák ztratila jen osm setin. Své tréninkové kolegyni a Shakimě Wimbleyové nadělila více než dvě vteřiny. Přesto se Wimbleyová zařadila časem 51.32 na třetí místo průběžných světových tabulek. Na druhé místo v této statistice se posunuli Grant Holloway na stodesítce překážek (13.25) a Anavia Battleová na dvoustovce (22.54).