Víkendová běžecká dramata na silnici

pondělí 20. března 2017
Uplynulý víkend byl zejména ve znamení běžeckých závodu na silnici. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

Huddleová a Lelisa kralovali půlmaratonu v New Yorku

Američanka Molly Huddleová zvítězila na newyorském půlmaratonu již potřetí v řadě. Tentokrát jí k tomu stačil čas 1:08:19. Její cesta k triumfu však nebyla jednoduchá. O pouhé dvě vteřiny zpět zaostala její tréninková kolegyně Emily Sissonová (1:08:21), pro kterou to byla premiéra na této distanci. Pro obě závodnice se jedná téměř o domácí závod, jelikož jsou obyvatelkami newyorského Rhode Islandu. S téměř minutovým odstupem finišovala třetí Diane Nukuriová z Burundi (1:09:13).

Mužský závod vyzněl nejlépe pro maratonského stříbrného olympijského medailistu Feyisu Lelisu z Etiopie. Jeho vítězný čas 1:00:04 je pátým nejrychlejším v historii závodu a nejrychlejší za posledních pět let. Lelisa musel až do závěrečných metrů odrážet ataky Brita Calluma Hawkinse, jenž doběhl druhý za 1:00:08. Třetí skončil další Etiopan Teshome Mekonen (1:00:28).

Lisabonský půlmaraton pro Dibabaovou a Robertsona

Očekávaný a velmi dramatický souboj se odehrál v rámci ženského klání na půlmaratonu v portugalské metropoli. Tato očekávání byla beze zbytku naplněna. Závod měl hlavně dvě favoritky, kterými byly olympijské medailistky z Ria Vivian Cheruiyotová z Keni a Mare Dibabaová z Etiopie. Organizátoři pomýšleli i na překonání traťového rekordu Portugalky Jessicy Augustové, který má hodnotu 1:08:22. Tyto ambice však vzaly za své již v první polovině trati, když se obě soupeřky začaly navzájem hlídat a závod se stal spíše taktickým. O vítězce nakonec rozhodovala jediná vteřina, která hovořila ve prospěch Mare Dibabaové, která proťala cílovou pásku v čase 1:09:43. Na Cheruiyotovou tak zbylo druhé místo za 1:09:44. Na stupně vítězů se vešla ještě Keňanka Mary Wacerová (1:09:53).

Překvapivým vítězem mužského závodu se stal Novozélanďan Jake Robertson, který v Lisabonu na této distanci debutoval. Při jeho triumfu mu o jedinou vteřinu odolala hranice jedné hodiny, když proběhl cílem v čase 1:00:01. Přesto úplně spokojen nebyl, jelikož jeho cílem bylo překonání rekordu Oceánie, který má hodnotu 59:47 a jeho držitelem je Robertsonovo dvojče Zane. Druhý Keňan James Mwangi doběhl v čase 60:10. Třetí byl další zástupce této africké běžecké velmoci Edwin Koech (60:45).

Maraton v Soulu v režii Keňanů

Keňan Amos Kipruto opanoval maratonský závod v jihokorejském Soulu. Při svém primátu si dokázal vylepšit osobní rekord na kvalitních 2:05:54. Tímto výkonem se posunul na čtvrté místo letošních světových tabulek. O devět vteřin porazil svého krajana Felixe Kipchirchira (2:06:03). Třetí doběhl vítěz frankfurtského maratonu Mark Korir (2:06:05). Prvních osm závodníků v cíli si připsalo čas pod 2:10.

Mezi ženami se radovala z prvenství Keňanka Margaret Agaiová v čase 2:25:52, když v těsném souboji porazila etiopskou rivalku Ashete Bekeleovou (2:25:57). S minutovým odstupem za vítězkou skončila třetí Keňanka Mercy Kibarusová (2:26:52).