Víkendové silniční běhy nabídly zajímavou podívanou

pondělí 3. října 2016
Dráhová sezóna je již u konce. Ovšem atletický kalendář silničních běhu je opravdu nabitý. Přinášíme vám to nejzajímavější, co se na bězích mimo dráhu o uplynulém víkendu událo.

Glasgow

Na domácí půdě zazářil skotský běžec Callum Hawkins. Devátý muž olympijského maratonu totiž zvítězil na půlmaratonu v Glasgowě, když za sebou nechal všechny africké soupeře a cílem proběhl jako první v čase 60:24, což pro něj znamená o dvě minuty vylepšený skotský rekord a zařadil se na druhé místo britských historických tabulek na této distanci za Mo Faraha. Druhý doběhl favorizovaný Uganďan Moses Kipsiro (60:54) a třetí byl Keňan Joel Kimutai (61:34). Traťový rekord vylepšila vítězka ženského závodu Betsy Sainaová, která závod opanovala v čase 67:22 a nechala za sebou týmové kolegyně Helah Kipropovou (68:52) a Doris Changeiywou (71:34).

Cardiff

Keňská vytrvalkyně Violah Jepchumbová jasně dominovala půlmaratonu ve velšském Cardiffu. Očekávání byla velká, jelikož právě Jechumbová letos ohrožovala jak světový rekord na této distanci, tak i historické světové maximum Britky Pauly Radcliffové na silniční desítce. Oba rekordy atakovala při pražských závodech v rámci seriálu Run Czech.

V Cardiffu běžela Keňanka v podstatě od startu sama. Závod rozběhla velmi svižně, ale postupem času se projevila absence dalších kvalitních soupeřek a nasazené tempo neudržela. Nakonec z toho bylo její letošní čtvrté půlmaratonské vítězství a nový traťový rekord 68:14. Druhá doběhla s odstupem téměř dvou minut Flomena Cheyechová (70:05), na stupně vítězů se vešla i další zástupkyně této běžecké velmoci Lenah Jerotichová (71:23).

Kompletní pódium obsadili Keňané i v mužském závodě. Zde byl nejrychlejší Shadrack Korir též v novém traťovém rekordu 60:54 před vítězem pařížského maratonu Cyprianem Kotutem (61:04) a Charlesem Mneriou (61:36), pro kterého to byl debut na půlmaratonu.

Lisabon

Traťový rekord padl i při lisabonském půlmaratonu. Postarala se o něj Keňanka Sarah Jepchirchirová. Při svém triumfu zaznamenala čas 2:24:12, čímž vylepšila rekord lisabonského maratonu téměř o minutu. Tento výkon pro ni znamená též vylepšení osobního maxima. Druhá doběhla s půlminutovou ztrátou její krajanka Brigid Jepcheschir Kosgeiová (2:24.45).

Mužský závod se stal kořistí Keňana Alfreda Keringa, který svým soupeřům nastoupil v druhé polovině trati a cílem proběhl vítězně v čase 2:10:27. Druhý byl Reuben Kerio (2:11:09) a třetí skončil Etiopan Seboka Nigusse (2:11:42).

Na půlmaratonu obhájil své loňské vítězství Eritrejec Nguse Amloson v čase 62:39. Těsný keňský souboj o druhé místo vyzněl lépe pro Remmyho Ndiwu (62:48), který o jedinou vteřinu porazil Wilfreda Kimiteie (62:49).

Mezi ženami se radovala z triumfu Etiopanka Genet Yalewová, která proběhla trať za 70:25. Jen o tři vteřiny zpět zaostala Keňanka Margaret Agaiová (70:28). Třetí místo brala Valary Aiyabeiová (70:44).

Košice

Třiadevadesátý ročník košického maratonu ovládl Keňan David Kemboi Kiyeng, který proběhl cílem jako první v čase 2:08:58. V průběhu závodu dokonce útočil na traťový rekord. Nakonec byl jeho čas pátým nejlepším v historii závodu. Druhý doběhl vítěz košického maratonu z roku 2011 Elijah Kemboi (2:09:24). Třetí místo získal překvapivě Etiopan Tadesse Mamo, který svůj maratonský debut ozdobil časem 2:10:17. Vítězkou ženského závodu se stala Chaltu Wakaová v čase 2:32:20.