Víkendový atletický přehled

pondělí 17. února 2020
Atletický kalendář letošní halové sezóny byl nabitý i o uplynulém víkendu. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

Val de Reuil

Na mítinku ve francouzském Val de Reuil si zaskákala Romana Maláčová, která v soutěži tyčkařek obsadila výkonem 440 centimetrů páté místo. Zvítězila Robeilys Peinadová ve vyrovnaném halovém venezuelském rekordu 465 centimetrů. V závodě na 3000 metrů žen padl asijský halový rekord. Postarala se o něj Winfried Yaviová z Bahrajnu, která si s tratí poradila v čase 8:39.64, což ji řadí na druhé místo letošních světových tabulek. Etiopan Selemon Barega si odbyl svou závodní premiéru na patnáctistovce a byl z toho kvalitní čas 3:37.32. Nad překážkami byl nejrychlejší Španěl Orlando Ortega za 7.55. V trojskoku zvítězila v nejlepším evropském výkonu 14.33 Portugalka Patricia Mamonaová.

Istanbul

Půlkař Filip Šnejdr se zúčastnil mítinku v tureckém Istanbulu. Na osmistovce finišoval na třetí příčce v čase 1:49.58. Před našeho reprezentanta se dostali vítězný Slovinec Rudolf Žan (1:49.24) a druhý Keňan Nicholas Kiplagat (1:49.28). Kvalitní koulařské klání opanoval výkonem 20.90 Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny. Sprint na 60 metrů mužů měl domácího vítěze, kterým se stal Emre Barnes (6.65). Mezi ženami byla na stejné distanci nejrychlejší Farzaneh Fasihiová z Íránu, který vylepšila národní rekord své domoviny na 7.25.

Brněnská laťka

Série mezinárodních výškařských mítinků na našem území byla zakončena Brněnskou laťkou, kde zvítězila ve svém sezónním maximu 194 centimetrů Ukrajinka Iryna Heraščenková. Další tři závodnice zdolaly 188. Nejlepší zápis přisoudil druhé místo Slovince Maruše Černjulové před Světlanou Radzivilovou z Uzbekistánu a Norkkou Tonje Angelsenovou.

Monako

Uganďan Joshua Cheptegei překonal v Monaku světový rekord v silničním závodě na 5 kilometrů, když proběhl cílem v čase 12:51. Dosavadní oficiální maximum Švýcara Juliana Wanderse překonal o celých 27 vteřin. Wanders přišel také o titul evropského rekordmana. Tím se stal druhý běžec monackého závodu Francouz Jimmy Gressier, jenž zaznamenal čas 13:18. Třetí Brit Nick Goolab zaběhl národní rekord 13:28. Mezi ženami vyhrála v novém francouzském rekordu 15:31 Liv Westphalová.

Albuquerque

Americký halový šampionát byl tradičně přehlídkou špičkových výkonů. V koulařském kruhu zazářil Ryan Crouser. Stříbrný medailista z posledního mistrovství světa poslal své náčiní do vzdálenosti 22.60 a svým novým halovým osobákem zaostal pouhých šest centimetrů za světovým rekordem krajana Randyho Barnese z roku 1989. K vlastnímu historickému světovému maximu neměl daleko ani sprinter Christian Coleman, jenž prolétl rovinku za 6.37, což je jen o tři setiny pomaleji než při jeho světovém rekordu před dvěma lety. Na stupně vítězů ho doprovodili obhájce loňského titulu Marvin Bracy (6.49) a Brandon Carnes (6.53). Naopak Derek Kemp, jenž byl před víkendem leaderem letošních světových tabulek zůstal bez cenného kovu na čtvrtém místě v čase 6.55. Šedesátku žen ovládla v letošním nejrychlejším světovém čase 7.04 Mikiah Briscoová. Druhá byla Javianne Oliverová, která též v semifinále zaběhla 7.04 (ve finále 7.08). Jako třetí dosprintovala Brianna McNealová v novém osobáku 7.17.

V Albuquerque pak padly ještě dva nejlepší světové výkony. V koulařském kruhu úspěšně obhájila titul Chase Ealeyová za 18.99. Již v semifinále závodu na 400 metrů pak zaběhla letošní světové maximum 51.32 Wadeline Jonathasová. Přemožitelku nenašla ani ve finále za 51.54. Mužskou čtvrtku ovládl Rashard Clark v čase 45.86.

Výškařka Vashti Cunninghamová získala již svůj pátý halový titul, když se přenesla přes 197 centimetrů. V tyčkařském sektoru se radovala z primátu Sandi Morrisová za 490 centimetrů. Trojskokanské tituly patří Donaldu Scottovi (17.24) a Tori Franklinové (14.64). Oba se svými vítěznými výkony řadí na druhé místo letošních průběžných světových tabulek. Kvalitního času 7.54 dosáhl také překážkářský šampion Aaron Mallet.

Clemson

Ne všichni nejlepší američtí atleti se zúčastnili národního šampionátu. Někteří startovali v Clemsonu, kde byly překonány hned čtyři nejlepší světové výkony této halové sezóny. Na šedesátce překážek mužů se blýskl úřadující mistr světa Grant Holloway, jenž zaznamenal čas 7.38 a zaostal tak pouhé tři setiny za svým kariérním maximem. Rychle běžel i druhý Trey Cunningham, jenž se s výkonem 7.51 zařadil v letošních tabulkách hned za Hollowaye. Značka WL (world leading) svítila také u vítězného času Kendry Harrisonové, která prolétla rovinku s překážkami za 7.80.

Na dvoustovce se vyhoupla do čela letošních tabulek Anavia Battle, která proběhla jeden okruh za 22.66. Novým leaderem ve skoku do dálky se stal Jamajčan Carey McLeod, jenž si skočil velký osobní rekord 816 centimetrů. Své dosavadní kariérní maximum si posunul o 37 centimetrů. Na čtvrtce mužů vládli sprinteři z Karibiku. Nejrychlejší byl Jonathan Jones z Barbadosu v letošním druhém nejrychlejším světovém čase 45.78. Nový halový národní rekord Britských panenských ostrovu 45.84 zaběhl Kyron McMaster.