Virtuální průvodce stoletím atletiky
IAAF Centenary neboli „oslavy sto let IAAF“ zahrnovaly celou řadu počinů, mezi něž patřil i pohled do historie prostřednictvím mimořádné sbírky. Ta byla shromážděna v Samaranchově muzeu olympionismu a sportu v Barceloně a veřejnost ji mohla shlédnout mezi 13. říjnem a 25. listopadem 2012. Výstava byla umístěna na speciální dráze od sponzora asociace a v jejím okolí. Rozdělena byla do osmi tematických částí – symbolicky nazvaných „dráhy“ –, které mapovaly nejen historii IAAF, ale i samotné atletiky prostřednictvím textů, fotografií či videí.
Klíčovou roli pochopitelně představovalo sedmnáct vitrín napěchovaných na třemi stovkami předmětů. Ty pro výstavu laskavě zapůjčili sami sportovci, ale také muzea či majitelé soukromých sbírek, nechybí mezi ale nimi ani přehlídky partnerů IAAF o vývoji sportovní obuvi, povrchů či techniky pro měření.. Elektronická kniha nabízí 88stránkový náhled na expozici, kterou IAAF označuje za „největší kdy shromážděnou sbírkou atletických historických předmětů“.
Osm drah stoleté výstavy
- „100 let IAAF“, historie federace a jejích zakládajících členů v uplynulém století
- „okamžiky světových šampionátů“ – expozice o rozměrech 5x12 metrů ukazující největších hvězdy olympijských her a mistrovství pořádaných IAAF
- „soutěže IAAF“ neboli vývoj soutěžního programu IAAF
- „světadíly IAAF“ – nejvýznamnější atletické události v dějinách jednotlivých šesti kontinentů
- „ženy v atletice“ aneb úsilí o zrovnoprávnění s mužskou atletikou
- „technologický vývoj“, změny ve vybavení stadionů i sportovců, úpravy pravidel…
- „zlaté momenty“ – mimořádné události a hvězdy uplynulého století
- „budování budoucnosti“, výstava hledící do dalších sto let přes projekty pro děti a mládež
Mezi zajímavosti výstavy, které ukazuje i tato e-kniha, určitě patří: reprodukce programu z prvních olympijských her; tretry Emila Zátopka, s kterými běhal v padesátých letech; oštěp Jana Železného, s nímž hodil dosud platný světový rekord; sada medailí z úvodního mistrovství světa v Helsinkách 1983; ukázka vývoje plaket za rekordní zápisy; dřevěné startovací bloky ve srovnání se štafetovými kolíky z Londýna 2012; fotografie sportovců – např. půlkaře Rudishy s jeho vybavením (dres, tretry, číslo) při jeho prvním světovém rekordu v Rieti.
Publikaci si můžete prohlédnout zde.