Vítězný Vadlejch a další svěťák Kipyegon

pátek 21. července 2023
Diamantová liga se přesunula do monackého knížectví. Fanouškům české atletiky udělal radost Jakub Vadlejch, jenž ovládl soutěž oštěpařů. Keňanka Faith Kipyegon překonala letos už třetí světový rekord. Půlkař Filip Šnejdr zaběhl letošní nejlepší český výkon.

Letošní třetí svěťák pro Kipyegon

Absolutním vrcholem devátého dílu Diamantové ligy byl závod žen na jednu míli. V něm byl dopředu avizovaný útok na světový rekord, který měla právě z tohoto stadionu od roku 2019 v držení časem 4:12.33 Nizozemka Sifan Hassan. Žhavou kandidátkou na překonání tohoto zápisu ovšem byla její keňská rivalka a nejlepší běžkyně na středních tratích posledních let Faith Kipyegon. Ta po dobu celého závodu držela strojové tempo, když každé ze čtyř kol běžela okolo 62 vteřin a výsledný čas byl velkolepý, jelikož měl hodnotu 4:07.64, čímž světový rekord vylepšila téměř o pět vteřin, což je opravdu nevídaná porce. V podaní Kipyegon se jedná už o třetí světový rekord v průběhu letošní sezóny. Už dříve zaběhla nová historická světová maxima na tratích 1500 a 5000 metrů.

Do dlouhodobých statistik se výrazně zapsaly i další závodnice v pořadí. Irka Ciara Mageean se zařadila národním rekordem 4:14.58 na pátou příčku historie. Etiopanka Freweyni Hailu (4:14.79), Britka Laura Muir (NR 4:15.24) a Australanka Jessica Hull (AR 4:15.34) se seřadily na šesté až osmé místo historie.

Vadlejchův šestý diamantový primát

Úspěšně vystoupení v monackém knížectví za sebou má také oštěpař Jakub Vadlejch. Ten si zajistil své šesté vítězství na Diamantové lize hned prvním pokusem, který dolétl na 85.95. Za pětaosmdesát metrů se pak dostal ještě ve třetí sérii, kdy zapsal 85.37 a stal se po deseti letech dalším českým mužským oštěpařem, který dokázal v Monaku zvítězit.

Naposledy se to podařilo v sezóně 2013 Vítězslavu Veselému. „Jsem moc rád za vítězství. „Podařilo se mi zkompletovat pódiová umístění na letošní Diamantovce, když jsem byl druhý v Doha a třetí v Lausanne. První pokus byl takový zajišťovací a překvapivě to letělo docela daleko. Počasí bylo super, ale soutěž byla dnes trochu zvláštní. Trvala poměrně dlouho, protože tam byly nějaké komplikace s měřením. Samozřejmě je vítězství na Diamantové lize dobré pro sebevědomí před mistrovstvím světa, ale hlavu se snažím mít nastavenou pořád stejně. Trošku mě mrzí, že tu nebyl Neeraj Chopra, se kterým jsem chtěl změřit své síly ještě před Budapeští. Teď si zazávodím ještě na MČR v Táboře a pak mě čeká závěrečná příprava před MS,“ nastínil své nejbližší plány.

Rychlá dráha Šnejdrovi svědčila

Druhým českým zástupcem na mítinku byl půlkař Filip Šnejdr. Svěřenec Jakuba Holuši závodil v B běhu na 800 metrů a rychlé dráhy v Monaku využil v posunutí letošního nejlepšího českého výkonu na 1:46.12, což je o patnáct setin rychleji, než měl na svém kontě dosavadní leader národních statistik Jakub Dudycha. Tento běh vyhrál nizozemský junior Niels Laros, jenž se časem 1:44.78 stal čtvrtým nejrychlejším Evropanem historie do 20 let, přičemž jeho specializací je patnáctistovka.

Ještě výrazně kvalitnější byl pak áčkový běh. Tomu kraloval v letošním nejlepším světovém výkonu 1:43.22 Keňan Wyclife Kinyamal, jenž se dostal o pět setin před krajana Emmanuela Wanyonyiho, který přišel o svou letošní neporazitelnost, když skončil až osmý za 1:44.35. Na pomyslné medailové pozice dosáhli Alžířan Slimane Moula (1:43.40) a Kanaďan Marco Arop (1:43.51).

Warholm nadále dominuje

Na čtvrtce překážek proběhla očekávaná konfrontace mezi olympijským šampionem Karstenem Warholmem z Norska a brazilským mistrem světa Alisonem dos Santosem. Zatímco Warholm měl za sebou letos už dva velmi kvalitní starty na této distanci, pro Santose se jednalo po problémech s meniskem o letošní premiéru. Z tohoto duelu vyšel nakonec vítězně Warholm, jenž vylepšil časem 46.51 vlastní rekord Diamantové ligy a také letošní nejlepší světový výkon o jednu setinu. A všechny tři jeho letošní časy patří do TOP 10 historie.

Santos dokázal s Warholmem držet krok až do osmé překážky. Na té deváté se mu ovšem podlomila noha a s bolestivou grimasou dokončil závod jako druhý v čase 47.66. S ohledem na nadcházející mistrovství světa můžeme doufat, že si opět neobnovil zranění kolene, protože souboj mezi ním, Warholmem a Raiem Benjaminem by byl jistě jedním z vrcholů šampionátu, jako tomu bylo v tokijském olympijském finále, kdy zaznamenali tito borci tři nejrychlejší časy historie.

Strhující duel nad překážkami

Závod na 100 metrů překážek byl pod jasnou nadvládou amerických sprinterek. Napínavý souboj o vítězství svedly Nia Ali a Kendra Harrison. Zatímco první jmenovaná měla lepší start, ta druhá se blýskla parádním závěrem. Obě pak v cíli dělila jediná setina, která hovořila ve prospěch Ali. Ta kralovala v letošním nejlepším světovém výkonu a osobním rekordu 12.30, který ji řadí na deváté místo historických světových tabulek. Zároveň také překonala letitý rekord mítinku Gail Deversové, která zde byla v sezóně 2002 o dvanáct setin pomalejší. Harrison mohla být spokojena i s výkonem 12.31, jelikož patří mezi ty nejrychlejší v její bohaté kariéře. Americkou dominanci podtrhly dalšími špičkovými časy na třetím místě Alaysha Johnson (12.39) a čtvrtá Tia Jones (rovněž 12.39).

Tyčkařský král pokořen

K velkému překvapení došlo v tyčkařském sektoru. Zde se opět očekával atak suveréna této disciplíny Armanda Duplantise na posouvání hranic. Na ten ovšem nedošlo. Duplantis totiž zvládl zdolat jen svou základní výšku 572 centimetrů a skončil čtvrtý. Byla to pro něj první porážka od loňské Diamantové ligy v Bruselu a po dvanácti závodech tak přišel o svou neporazitelnost. Za poslední čtyři roky je to teprve jeho čtvrtá porážka z 63 finálových závodů, do kterých nastoupil, což je i tak obdivuhodná bilance. V Monaku se z vítězství radoval ve vyrovnaném sezónním maximu 592 centimetrů Američan Chris Nilsen.

Další parádní sprinterské počiny na dráze

Také na ženské dvoustovce měl proběhnout velmi atraktivní duel mezi druhou nejrychlejší ženou historie Sherickou Jackson z Jamajky a vedoucí ženou letošních světových tabulek Gabbi Thomas, která je s letošním osobákem 21.60 čtvrtá v historických statistikách. Tento souboj byl ovšem naprosto jednoznačný. Zatímco Jackson jasně dominovala v čase 21.86, Thomas proběhla cílem až jako sedmá za 22.67. Naopak velmi pěkným časem 22.08 se prezentovala Julien Alfred ze Svaté Lucie.

V nejkratším sprintu na 100 metrů potvrdil roli hlavního favorita Keňan Ferdinand Omanyala, jenž prolétl rovinku vítězně v čase 9.92. Neměl to však vůbec jednoduché. Druhý Botswaňan Letsile Tebogo byl jen o setinu pomalejší (9.93). Za nimi se seřadila dvojice Jamajčanů Ackeem Blake (10.00) a Yohan Blake (10.01).

Na hladké čtvrtce stlačily hned čtyři závodnice svůj čas pod 50 vteřin. Díky vynikajícímu závěru zvítězila Polka Natalia Kaczmarek v čase 49.63. Američanka Shamier Little, která si odskočila z překážkové čtvrtky, se mohla těšit z nového osobáku 49.68. Nizozemka Lieke Klaver a Irka Rhasidad Adeleke zaběhly 49.99. Pátá Sada Williams z Barbadosu si s jedním okruhem poradila za rovných 50 vteřin.

Úspěšné diamantové premiéry

Jamajský juniorský světový rekordman v trojskoku Jaydon Hibbert si připsal svůj vůbec první start na Diamantové lize a ten málem ozdobil vítězstvím nad plejádou věhlasných soupeřů. Až do závěrečné série totiž vedl výkonem 17.66. Až posledním možným skokem se před něj dostal halový světový rekordman Hugues Fabrice Zango, když doskákal na 17.70 a objevu letošní sezóny, který závodil poprvé v Evropě, na poslední chvíli cenný vavřín uzmul.

Keňský stýplař Simon Koech dokonce před závodem v Monaku ještě nikdy nezávodil na jiné dráze než v Nairobi. Pokud tedy nepočítáme jeden start na silniční pětce v Německu. Koech dokonale využil nepřítomnosti dvou hlavních hvězd této disciplíny a doběhl si pro vítězství ve velkém osobním rekordu 8:04.19. Naprosto suverénním a nebojácným vystoupením, kdy si své kariérní maximum posunul o víc než 14 vteřin, se vyhoupl na třetí místo letošních průběžných světových tabulek právě za světového rekordmana Lamechu Girmu a mistra světa Soufiane El Bakkaliho.

Co se ještě událo?

Útok na světový rekord byl ohlášen i v závodě mužů na 5000 metrů. Nabité startovní pole ovšem zůstalo za rekordním zápisem Joshuy Cheptegeie poměrně daleko. I tak byly k vidění velmi kvalitní časy. První tři místa patřila Etiopanům. Vítězný Hagos Gebrhiwet se posunul díky osobáku 12:42.18 na osmé místo historických tabulek a třetí Telahun Bekele hned za něj v čase 12:42.58. Mezi tyto dva borce se v Monaku vklínil ještě Berihu Aregawi (12:42.58). Ten ovšem letos běžel už rychleji. Španěl Mohamed Katir zaběhl nový evropský rekord 12:45.01. O tento zápis připravil Nora Jakoba Ingebrigtsena, jehož kontinentální maximum srazil o víc než tři vteřiny.

Vládkyní dálkařského sektoru tentokrát byla Italka Larissa Iapichino, která si dolétla pro nový venkovní osobák 695 centimetrů před Američankou Tarou Davis-Woodhall (688) a Srbkou Ivanou Vuletou (688).

Jedinou výškařkou, která se úspěšně přenesla přes 199 centimetrů byla Australanka Nicola Olyslagers a brala tak zasloužené diamantové prvenství. Další čtyři závodnice skočily 196 centimetrů.