Vládci maratonského víkendu Jeptoová a Kipchoge

neděle 21. dubna 2013
Nejrychlejší maratonský čas roku zaběhla dnes v Londýně Priscah Jeptoová. Muži byli rychlejší v Hamburku, jmenovitě debutant Eliud Kipchoge.

LONDÝN – Nejvýznamnější masový závod víkendu a jeden z největších maratonů světa přinesl skvělé výkony především v ženské části. V Londýně se vytáhla především 28letá Keňanka Priscah Jeptoová, které chyběla pouhá čtvrtminuta, aby pronikla do stále vcelku exkluzivního klubu vytrvalkyň s časem pod dvě hodiny dvacet. Mrzet by ji mohl snad spíš o pouhou vteřinu nedotažený útok na osobní rekord. Na dosavadní nejlepší letošní čas však 2:20:15 hod. stříbrné medailistce z MS v Tegu i OH v Londýně stačilo takřka o celou minutu.

Keňský triumf při "Virgin marathonu" stvrdila Edna Kiplagatová, která na svou krajanku ztratila 1:17 min. a zařadila se s 2:21:32 na třetí příčku sezonních tabulek. Mezi letos nejlepších dvacet maratonkyň už se naopak nevešla třetí v pořadí Japonka Jukiko Akabaová, která dorazila do cíle za 4,5 minuty po vítězce. Z Etiopanek byla na čtvrtém a pátém místě méně známá Baysaová lepší Melkamuové. Do 2:30 dokončilo závod celkem sedm žen.

Mezi muži stvrdila svou nadvládu východní Afrika, jejíž zástupci obsadili prvních osm příček. Na úplně nejvyšší pozice se ovšem prosadili jiní než největší favorité závodu. A to přesto, že čas 2:06:04 dnešního šampiona Etiopana Tsegaye Kebedeho neatakuje letošní nejlepší maratony, vedle výjimečné Dubaje a dále Paříže a Rotterdamu byl dnes také rychlejší vítěz v Hamburku (více viz dále). A marná sláva i jakkoli skvělé výkony v Londýně druhého Emmanuela Mutaie (2:06:33) a třetího Ayele Abshera (2:06:57) zřejmě do konce roku upadnou v zapomenutí.

Jak už bylo neznačeno, nedařilo se tolik mužům nesoucí nejnižší startovní čísla. S jedničkou běžící Wilson Kipsang, držitel druhého nejrychlejšího (IAAF uznaného) času historie, se musel spokojit s pátou příčkou v průměrném čase 2:07:47, když v závěru o vteřinu prohrál s Etiopanem Lilesou. Až mimo „top ten“ pak dokončil držitel světového rekordu Patrick Makau (2:14:10).

HAMBURK – Skvělý maratonský debut se podařil někdejšímu dráhovému šampionovi Eliudu Kipchogemu. 28letý Keňan, jenž má z pětky doma světové zlato z Paříže 2003 či stříbro z pekingské olympiády 2008, dotáhl svou premiéru na královské trati k senzačním 2:05:30 hod. Tím Kipchoge posunul Hamburk na druhé místo mezi letošními maratony a on sám se zařadil na šesté místo průběžných statistik. Druhý v cíli Etiopan Getachew už ztratil dvě minuty, ale také on byl rychlejší než třeba v Londýně Kipsang. Mezi ženami stačilo Litevce Dianě Lobacevskeové k triumfu 2:29:17.