Vlajku ponesou i Bolt a Rudisha
Hvězdy mezi vlajkonoši
Z 204 národních olympijských výborů, které vyslali své reprezentanty do Londýna, je u dvou třetin zemí známo, komu se dostane cti, aby před zaplněnými tribunami zamával státní vlajkou. A je také jasné, že více než třicet z nich jsou atleti a největšími hvězdami mezi nimi jsou Usain Bolt a David Rudisha.
„Miluju Jamajku, takže je to pro mě velká čest,“ nechal se slyšet věhlasný jamajský sprinter, jenž v této poctě střídá svou kolegyni Veroniku Campbell-Brownovou, která vlajku nesla před čtyřmi lety v Pekingu. „Jsem na tom dobře a připravený. Je pro mě velmi důležité vyhrát v Londýně všechny tři tituly,“ prohlásil při této příležitosti obhájce zlata na 100, 200 i 4x100 metrů a (spolu)držitel třech světových rekordů.
Silně běžecky disponovanou Keňu rovněž povede majitel rekordního času. Afričané nakonec vybrali půlkaře Rudishu oproti původně ohlášenému plavci Dunfordovi. Mistr světa z Tegu si tak poctu při ceremoniálu užije hned při své olympijské premiéře. Při předešlých hrách nesla prapor vytrvalkyně Grace Momanyiová, kterou posléze keňští funkcionáři za podivných okolností ani na start desítky nepostavili a vyslali náhradnici Aruseiovou (skončila 18.). V případě Rudishi by však taková událost hrozit neměla.
Velmoci, kromě domácích, povedou ženy
Atletika jednoznačně potvrzuje co do počtu vlajkonošů pozici olympijského sportu. Na druhou stranu je třeba uznat, že kromě Jamajky si velmoci vybírali v jiných odvětvích. Pořadatelská Velká Británie vybrala čtyřnásobného olympijského šampiona v cyklistice, Sira Chrise Hoye. 36letý Hoy, kterého si vybrali kolegové z týmu bude nicméně prvním zástupcem svého sportu, který ponese slavnou vlajku nazývanou Union Jack.
A co ostatní? Česká výprava vybrala badmintonistu Petra Koukala, především proto, že překonal nemoc a dokázal se vrátit ke sportu. Favorité atletických soutěží (a koneckonců i pořadí národů) volí ženy. Spojené státy sáhly po šermířce Zagunisové, stejně jako Francouzi (Flessel-Colovicová), Rusové zvolili tenistku Šarapovovou, Němci mají pozemní hokejistku Kellerovou.
Kubánce povede s vlajkou v rukách zápasník López. Příliš fantazie neprokázali Číňané, kteří si opět vybrali (i třeba na úkor překážkáře Liou Sianga) basketbalistu, I Ťien-lien, střídá Jao Minga, který nesl vlajku v Aténách i Pekingu. Africká běžecká královna Etiopie jméno sice ještě nezveřejnila, ale v její výpravě prakticky nikdo jiný než atleti není.
Ačkoli velmoci atlety nevolily, nelze říct, že by mezi vlajkonoši chyběli hvězdy, více či méně zářící. Vedle Bolta a Rudishi se s praporem objeví jihoafrická půlkařka Caster Semenyaová, pobaltští diskařští veteráni Virgilijus Alekna a Alexander Tammert. Do kategorie obhájců olympijského zlata se řadí belgická výškařka Tia Hellebautová či panamský dálkař Irving Saladino.
Co do počtu hrají prim sprinteři ostrovů a ostrůvků Karibiku, mezi nimiž jsou v podstatě jen samá známá jména: Kim Collins (Sv. Kryštof a Nevis), Mark Burns (Trinidad a Tobago), Chris Brown (Bahamy), Javier Culson (Portoriko), Tabarie Henry (Americké panenské o.), Daniel Bailey (Antigua and Barbuda). Bez zajímavosti není ani jejich kolegyně z Pobřeží Slonoviny Murielle Ahouréová, druhá z šedesátky v Istanbulu, nebo novozélandský mílař Nick Willis, senzačně stříbrný (původně bronzový) z předešlé olympiády v Pekingu.