Vondrová čtvrtá v Karlsruhe

pátek 28. ledna 2022
Letošní ročník World Indoor Tour (Gold) odstartoval mítinkem v německém Karlsruhe. Čtvrtkařka Lada Vondrová si na něm doběhla pro čtvrté místo. Kristiina Mäki závod na 1500 metrů nedokončila. Švédský tyčkař Armand Duplantis opět útočil na vlastní světový rekord.

Svůj letošní první ostrý start na čtvrtce absolvovala Lada Vondrová. Úřadující evropská šampionka kategorie do 23 let zaklekla do bloků v prvním ze dvou běhů a sbíhala na třetí pozici, kterou držela až do cíle, kterým proběhla v čase 52.53. Těsný souboj o vítězství svedly Polka Anna Kielbasinská a Irka Phil Healyová. Prvně jmenovaná nakonec přeci jen uhájila vedoucí pozici a vyhrála v letošním nejlepším světovém výkonu 51.92. Healyová byla o tři setiny pomalejší (51.95). Před naši reprezentantku se dostala ještě vítězka druhého běhu Nizozemka Lieke Klaverová (52.41) a Lada tak v celkovém pořadí obsadila čtvrté místo. "Umístění beru, to je super, ale čas není nic moc. Chtěla jsem první větší závod běžet lépe. Bohužel jsem se v týdnu necítila moc dobře a potýkala se s nějakým bacilem, takže jsem neodjížděla do Karlsruhe s velkým nadšením. Vzhledem k okolnostem tak musím být celkem spokojena i s časem 52.53 a myslím, že s dalšími závody to bude jen lepší," zhodnotila Lada své vystoupení.

Druhou českou zástupkyní byla na patnáctce žen Kristiina Mäki. Finalistka olympijských her v Tokiu se držela po většinu závodu v druhé skupince kolem osmého místa. Zhruba 350 metrů před cílem ovšem ze závodu odstoupila. Ten byl v jasné režii etiopských závodnic, které obsadily první tři pozice a ostatní soupeřky nechaly daleko za sebou. V napínavém finiši měla nejvíce sil Axumawit Embayeová, která zvítězila ve výrazně vylepšeném nejlepším světovém výkonu této sezóny 4:02.12. Svou krajanku Hirut Mesheshaovou (4:02.14) za sebou nechala jen o dvě setiny zpět. Dominanci této běžecké velmoci podtrhla třetí Freweyni Hailuová za 4:02.66.

Největší pozornost atletických příznivců přitahoval tyčkařský sektor, kde si svou letošní závodní premiéru odbyl světový rekordman Armand Duplantis a švédský suverén začal tam, kde zakončil venkovní sezónu, tedy dalším šestimetrovým skokem. V momentě, kdy se úspěšně přenesl přes 602 centimetrů, překonal loňský rekord mítinku Renauda Lavillenieho o plných sedm centimetrů. Poté už na nic nečekal a nechal si na stojany nastavit rovnou 619, čímž by pokořil vlastní dva roky starý halový světový rekord. Nejnadějnější byl hned úvodní pokus na této výšce, ale na její překonání si musí počkat minimálně do dalšího závodu. Druhý Američan KC Lightfoot, jenž do mítinku v Karlsruhe vedl světové tabulky zapsal velmi pěkných 589.

Nejdelší běžeckou distancí na dráze byl závod mužů na 3000 metrů a v něm předvedl parádní představení Etiopan Berihu Aregawi, jenž jasně dominoval ve vynikajícím čase 7:26.20, čímž zaostal jen 1.3 vteřiny za čtyřiadvacet let starým halovým světovým rekordem Keňana Daniela Komena z Budapešti. Na rekord mítinku svého legendárního krajana Haileho Gebreselassieho ze stejné sezóny ztratil jen 5 setin a v historických světových tabulkách se posunul na pátou příčku. Druhý Španěl Adel Mechaal doběhl téměř o deset vteřin zpět. Přesto se stal časem 7:36.57 šestým nejrychlejším Evropanem historie na této trati. Jako třetí finišoval Keňan Jacob Krop za 7:38.15.

Novým vedoucím mužem průběžných světových statistik na šedesátce překážek je po mítinku v Karlsruhe Francouz Pascal Martinot-Lagarde. Ten se už v rozběhu dorovnal na tabulkového leadera Američana Treye Cunninghama, aby se následně ještě ve finále zlepšil na 7.54 a v čele této statistiky se tak osamostatnil. Důvod k radosti měli i druhý Španěl Enrique Llopis (7.59) a třetí Polák Jakub Szymanski (7.60), když se radovali z nových osobních rekordů.

V závodě žen na 60 metrů překážek rozhodovaly o vítězce tisíciny. Ty hrály ve prospěch někdejší světové šampionky Danielle Williamsové z Jamajky před francouzským objevem Cyrénou Samba-Mayelaovou. Obě zaznamenaly čas 7.84. Pro mladou reprezentantku země galského kohouta to znamenalo výrazné zlepšení osobního maxima. Osobák 7.96 si zaběhla také třetí Finka Reeta Hurskeová.

Na hladké šedesátce žen byla nejrychlejší Španělka Maria Perezová, která si časem 7.21 vyrovnala osobní rekord z této sezóny. V cíli ji následovala Patrizia van der Wekenová z Lucemburka za 7.29. Třetí byla Tristan Evelynová z Barbadosu (7.33). Svou rychlost vyzkoušela také dálkařská olympijská šampionka a domácí atletická hvězda Malaika Mihambová. Výkon 7.48 jí ovšem na postup z rozběhu nestačil.

Mužská půlka měla v Karlsruhe druhý rok za sebou stejného vítěze. Svůj triumf z loňské sezóny obhájil Brit Elliot Giles, když si s tratí poradil nejrychleji ze všech v čase 1:46.78. Neměl to však vůbec jednoduché. Druhý Švéd Andreas Kramer byl jen o pět setin pomalejší (1:46.83). Třetí byl Maročan Mostafa Smaili za rovných 1:47. Stejnou disciplínu žen ovládla Uganďanka Halimah Nakaayiová za 2:02.81.

V soutěži výškařek zdolaly Britka Emily Borthwicková a Němka Emke Onnenová shodně 191 centimetrů. Lepší zápis ovšem přisoudil vítězství britské výškařce. Třetí byla Marija Vukovičová z Černé hory za 188 centimetrů.

Jediným dálkařem, který dolétl za osm metrů, byl stříbrný medailista z loňského HME v Toruni Švéd Thobias Montler a po zásluze tak díky výkonu 802 centimetrů zvítězil. Mladému Francouzi Erwanu Konatemu scházely k pokoření této mety dva centimetry. Ovšem mohl být i tak spokojen. 798 centimetrů pro něj znamená vylepšení osobáku.

V trojskoku nenašel díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 16.79 přemožitele Řek Andreas Pantazis. Druhý Nazim Babayev z Ázerbájdžánu byl o tři centimetry zpět. Třetí skončila domácí stálice Max Hess za 16.73.