Vondrová má evropské stříbro

sobota 13. července 2019
Třetí soutěžní den ME do 22 let byl zatím pro českou atletiku tím nejúspěšnějším. Náš tým se totiž dočkal první medaile. Na trati 400 metrů ji vybojovala Lada Vondrová.

Česká výprava se může na mistrovství Evropy v Gävle těšit z prvního cenného kovu. Pouze hodinu poté, co absolvovala semifinále na čtvrtce překážek, nastoupila Lada Vondrová do boje o medaile na té hladké. Po opatrnějším úvodu parádně zabrala v druhé zatáčce a přehnala se přes všechny své soupeřky. Už se zdálo, že si běží pro titul, ale na cílové šachovnici se před ni dostala Polka Natalia Kaczmareková, která zvítězila v čase 52.34. Vondrová se předkláněla o šest setin později na stříbrné pozici a výkon 52.40 je jejím druhým nejrychlejším kariérním časem. Bronz si na krk pověsí Rumunka Andrea Miklosová za 52.66.

Bodované umístění v elitní osmičce připsala pro český tým půlkařka Vendula Hluchá. Finále závodu na 800 metrů vypadalo v úvodních metrech na pořádný úprk, ale opak byl pravdou. Po sto padesáti metrech se výrazně zpomalilo a naše reprezentantka zůstala až do pětistovky zavřená. V momentě, kdy se jí otevřel prostor už ale neměla síly na dlouhý stupňovaný finiš, ve kterém se rozhodovalo o medailích. Cílem proběhla jako osmá v čase 2:09.34. Finále patřilo britským běžkyním. Zlato získala Jemma Reekieová v čase 2:05.19 a hned za ní finišovala její krajanka Ellie Bakerová (2:06.37). Bronz získala Irka Nadia Powerová (2:06.68).

Naším třetím dnešním finalistou byl tyčkař Matěj Ščerba, jenž se bohužel závodem protrápil. Už svou základní výšku 510 centimetrů zdolal až třetím pokusem a další postupná hodnota 530 centimetrů mu odolala. Svěřenec trenéra Pavla Berana staršího tak bere dvanácté místo. Jediným závodníkem, který se přenesl přes 565 centimetrů, byl Němec Bo Kanda Lita Baehre a získal zasloužené zlato. Další obsazení stupňů vítězů obstarali stříbrný Řek Emmanouil Karális (560) a bronzový Francouz Thibault Collet (560).

Ondřej Vodák se v kvalifikaci trojskokanů postupně zlepšoval. V úvodní sérii doskákal na 15.67, následně přidal na 15.75 a v závěrečné sérii zaznamenal na 15.99, což byla hodnota, která ho posunula do zítřejšího finále. Vodák postoupil osmým nejlepším výkonem. Skvělou formu naznačil Turek Necati Er, jenž posunul národní rekord své domoviny na 17.05.

Do semifinálových běhů na 400 metrů překážek žen nastoupily Lada VondrováTereza Jonášová. První semifinále bylo o něco pomalejší a Jonášová v něm doběhla na sedmém místě v čase 59.92, což stačilo na celkové patnácté místo. Vondrová to v tom druhém neměla vůbec snadné, jelikož proti ní běžely hlavní favoritky této disciplíny a musela se až do posledních metrů prát o postupové příčky. Nakonec z toho bylo čtvrté místo a postup časem za 57.30. Zítřejší finále tak díky ní bude s českou účastí. Na své semifinále na stejné distanci nebude nejspíš v nejlepším vzpomínat Matěj Mach. Závod mu nevyšel hlavně rytmicky a s časem 53.31 nemohl být spokojen. Z Gävle si tak odveze čtrnácté místo. Nejrychlejším semifinalisty na čtvrtce překážek byli Němec Constantine Preis (50.03) a Italka Rebecca Sartoni (56.89).

V osmé dráze zaklekla do bloku druhého semifinále na 200 metrů Nikola Bendová. Její běh byl výrazně rychlejší než ten první, a proto v něm stačil čas 24.20 „pouze“ na sedmé místo a finálový postup z toho tak nebyl. Nikola nicméně v celkovém hodnocení obsadí solidní desátou příčku. V následném finále potvrdila roli nejrychlejší dvoustovkařky šampionátu Lotyška Sindija Bukšaová, když zvítězila v čase 23.24. Pro další dva cenné kovy si dosprintovaly Francouzky Estelle Raffaiová (23.35) a Sarah Richardová (23.50).

I přes nulový bodový zisk z dálky, nastoupil desetibojař Ondřej Kopecký do výškařského sektoru, kde se přenesl přes 191 centimetrů. Hned tři závodníci překonali 203 centimetrů. Byli mezi nimi také favorité Niklas Kaul z Německa a Estonec Johannes Erm. Závěrečná čtvrtka už se musela obejít bez našeho reprezentanta. V ní byl nejrychlejší Erm (47.41) před Němci Eitelem (48.34) a Kaulem (48.67). Stejné je i průběžné pořadí po úvodních pěti disciplínách. Vede Johannes Erm (4513 b.). Druhý je Manuel Eitel (4263 b.) a třetí pozici okupuje Niklas Kaul (4208 b.).

Třetí atletkou, které se podařilo v Gävle obhájit titul z předešlého šampionátu v Bydhošti, byla na trati 3000 metrů překážek Dánka Anna Emilie Mollerová, když deklasovala celé startovní pole a zvítězila v novém rekordu mistrovství 9:27.31. Pro další medaile a také nové osobní rekordy si doběhly Irka Eilish Flanaganová (9:51.72) a Rumunka Claudia Prisecaruová (9:53.21).

Novým rekordmanem mistrovství se stal také polský oštěpař Cyprian Mrzyglód. V závěrečné sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 84.97 a dostal se před do té doby vedoucího Rumuna Alexandru Novaca (81.75). Přes osmdesát metrů se dostal ještě bronzový Bělorus Alexej Katkavets (80.31).

Vynikající výkony slibovala startovní listina finále výškařek. Papírové předpoklady a největší zkušenosti potvrdila Ukrajinka Julia Levčenková, která se jako jediná přenesla přes 197 centimetrů. Další tři závodnice skočily 192. Stříbro brala překvapivě Němka Christina Honselová, pro kterou se jedná o nový osobák a z bronzu se těšila Finka Ella Junnilaová. Černého Petra dostala další velká favoritka Karyna Tarandaová z Běloruska, která zůstala bez medaile.

Nejlepší evropský výkon této kategorie padl ve finále závodu na 400 metrů mužů a jeho autorem se stal vítězný Francouz Fabrisio Saidy, jenž triumfoval v čase 45.79 před Britem Cameronem Chalmersem (45,92) a Italem Brayanem Lopezem (46.16).

Trochu překvapivého vítěze mělo mužské kladivo. Nejcennější kov je totiž v rukou Španěla Alberta Gonzalese, jenž si v ten pravý čas vylepšil kariérní maximum na 74.36 a připsal si cenný skalp hlavního favorita a obhájce titulu Bence Halásze z Maďarska, který se musel spokojit se stříbrem za 74.14. Bronzovou radost mají příznivce ukrajinské atletiky zásluhou Myhayla Havrylyuka (72.21).

Jen o několik minut později přidal další španělské zlato Ignacio Fontes na patnáctistovce. Ten měl nejvíce sil ve strhujícím finiše, kde vítěze a šestého v pořadí dělila necelá vteřina. Fontes vyhrál v čase 3:50.38 před Britem Piersem Copelandem (3:50.89) a Srbem Elzanem Bibičem (3:50.90).

Finále koulařek bylo v jasné režii německých závodnic, které obsadily kompletní stupně vítězů. Vyhrála Alina Kenzelová za 17.94 před reprezentačními kolegyněmi Katharinou Maischovou (17.64) a Julií Ritterovou (17.17). Žádná jiná koulařka se ve finále za sedmnáct metrů nedostala.

Mužská dvoustovka má britského šampiona. S tratí i soupeři si nejlépe poradil Shemar Boldiziar v čase 20.89 a vystoupal na nejvyšší stupínek. Stříbro putuje do Belgie díky Kobemu Vleminckxovi (21.04). Jen o setinu pomalejší byl bronzový Francouz Ryan Zeze (21.05).

Běžecký vytrvalecký double vybojoval Francouz Jimmy Gressier, který před dvěma dny zvítězil na desítce a dnes opanoval i poloviční trať v čase 14:16.55. Francouzský triumf dokonal stříbrný Hugo Hay (14:17.00). Pro bronz si doběhl Španěl Abdenssabad Oukhelfen (14:17.23).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová