Vrchaři oslavili 25 let v prostorách Senátu
Myšlenka na pořádání vrchařských závodů se začala rodit v hlavě Karla Šklíby poté, co jej k ní v roce 1982 inspiroval krátký článek v tehdejším tisku. Přes tehdejší potíže se mu podařilo podívat se spolu s kolegou na jeden ze závodů do Švýcarska. „Byli jsme tam opravdovou raritou, ze socialistických zemí jako vůbec první,“ říká zakladatel a pořadatel Československého a později Českého poháru v běhu do vrchu. O tři roky později obeslal Šklíba „podhorské“ oddíly a zájem o takovou soutěž projevilo jedenáct z nich. Ti pak utvořili jádro seriálu, jehož první ročník proběhl v roce následujícím, tedy 1986. „Počet startujících vzrostl z 1181 na 4877 v loňském roce,“ dokládá Šklíba popularitu poháru, který letos prožije dvacátou pátou sezonu. Při této příležitosti byla oceněna plaketou pětice organizátorů, kteří nejvytrvaleji pomáhají seriál udržet při životě.
Setkání proběhlo v hlavním sále Valdštejského paláce - http://www.senat.cz/
Dnešní setkání se dostalo, jak se shodla většina řečníků, důstojnému přijetí v reprezentativních prostorách Parlamentu ČR (PČR). Proč právě zde? Místopředsedkyni Senátu PČR Aleně Gajdůškové myšlenka běhů do vrchu zaujala, když byla k několika závodům pozvána z titulu své politické funkce. „Líbí se mi, že k tomuto sportu není třeba velkých investic, potřebujete kopec a nadšení. A nadšení, to tedy organizátorům ani samotným běžcům nechybí a mám je pro to ve veliké úctě,“ řekla senátorka.
Podporu má české vrchařské hnutí i na nejvyšších místech v zahraničí, vždyť slavnostní odpoledne poctil návštěvou prezident světové asociace (WMRA) Bruno Gozzelino. „Popularita našeho sportu roste všude na světě. Byl jsem u vás při všech minulých velkých akcích a těším se na další,“ vysekl šéf WMRA poklonu schopnostem zdejších pořadatelů. Poprvé je Češi ukázali do zahraničí v roce 1997 při tehdejším světovém poháru (v mistrovství světa se SP proměnil vloni) v Malých Svatoňovicích. O deset let později se na stejném místě uskutečnilo mistrovství Evropy. Vedle toho uspořádaly Janské Lázně (1999) a Dolní Morava (2008) světové šampionáty veteránů.
Ilustrační foto: http://www.obecdolnimorava.cz/
A rýsují se další příležitosti. „Máme od pana prezidenta Gozzelina neoficiálně přislíbeno, že v roce 2013 tu uspořádáme mistrovství světa veteránů a týden nato i „mladých“,“ prohlásil Šklíba. „Běhání je fenomén, který nabírá na síle po celém světě. Věřím, že se nám podaří nějaká další mistrovství světa a Evropy uspořádat a tyto myšlenky podporujeme,“ řekl k tomu předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Nepodporovali bychom to, kdybychom nevěděli, že je vrchařské hnutí dobře organizováno a na vzestupu,“ dodal Varhaník.
Nejen pořadatelské zkušenosti je to, co české vrchaře zdobí, z evropských i světových akcí pravidelně vozí přední umístění, včetně několika medailí. Ty nejcennější mají na kontě Anna Pichrtová, Dita Hebelková, v juniorském věku pak Petr Losman. A to nepočítáme týmové úspěchy, jichž mají reprezentanti na kontě rovněž řadu. „Běh do vrchu je disciplína, která do atletiky patří a věřím, že nám bude ještě dlouho dělat co nejvíce radosti,“ uvedl šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „O tom, jak je významná, hovoří nejlépe tato oslava na půdě senátu a přítomnost prezidenta asociace,“ přidal se ředitel ČAS František Fojt.
V čem tkví kouzlo běhu do vrchu? Odhalil jej i někdejší premiér Vladimír Špidla. „Poprvé jsem si to vyzkoušel z Horního Maršova na Pomezní boudy. Byl to mimořádně krásný zážitek, i když na mě tehdy jedny noviny vyslalo reportéra, který to se mnou celé absolvoval v očekávání, že padnu,“ říkal s úsměvem Špidla. „Atmosféra s milými lidmi kolem mě okamžitě chytla. Atletem Maratonstavu Úpice jsem od toho prvního závodu, jeho oporou však nikoli,“ vtipkoval dobře naladěný bývalý předseda vlády.
Další výhody běhu do vrchu vidí jedna z reprezentantek Táňa Metelková. „Protože mám děti, je to pro nás výlet. Maminka si vyběhne na kopec a rodina si to vyjde. Není to tak, že je máma někde celý den pryč,“ pochvaluje si. Přidává se k ní medailistka z veteránských šampionátů Blanka Paulů. „Běhám i na silnici, po rovině, ale největší zážitek mám prostě z vyběhnutí na kopec.“
„Světová asociace běhu do vrchu oslavila 25 let vloni a já jsem rád, že v těsném závěsu je hned české hnutí. Blahopřeji vrchařům, že je uznáváno mistrovstvím Evropy a od loňska i mistrovstvím světa. Tento sport má svoji budoucnost,“ vzkázal předseda ČAS Varhaník.