Vydařená pocta Zátopkovým

Vydařená pocta Zátopkovým
Aktuality
pondělí 19. září 2022
Pondělí 19. září bylo pro atletickou komunitu dnem, kdy se napříč celou Českou republikou připomínalo stoleté výročí narození sportovních legend Dany a Emila Zátopkových.

Vše odstartovalo už v osm hodin ráno na stadionu v Houšťce, kde Emil v roce 1951 překonal světový rekord v hodinovce. Přes čtyři stovky malých atletů sportovalo i za přítomnosti předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka, jenž nezapomenul vzpomenout na odkaz našeho nejslavnějšího sportovního páru historie.  Následně se v průběhu dne závodilo na sto stadionech po celé naší zemi, kdy si Emila a Danu připomínalo okolo deseti tisíc účastníků.

Hlavní závody za účasti řady zajímavých hostů proběhly odpoledne v Nehvizdech. Už od 14 hodin byly připraveny závody pro mládež a nechyběla ani populární Atletika pro děti. Právě ve stanu tohoto úspěšného projektu se malým sportovcům podepisovali naši úspěšní reprezentanti Irena Gillarová, Petr Frydrych a Jan Kudlička.

Na odkaz manželů Zátopkových zavzpomínali právě oštěpaři Irena Gillarová a Petr Frydrych. „Jsem ráda, že se uskutečnil projekt takového rozměru. Těší mě, že se nadále předává příběh těchto dvou legend naší atletiky, jelikož generace současných dětí už ho nemusí znát. Měla jsem to štěstí, že jsme měly s dalšími oštěpařkami možnost navštívit paní Danu i doma, a to byl jedinečný zážitek. Myslím, že nejen pro mě je průkopnicí ženského oštěpu u nás,“ řekla finalistka MS i ME Irena Gillarová.

Její slova doplnil bronzový medailista ze světového šampionátu v Londýně 2017 Petr Frydrych. „Legendy by se měly připomínat, takže jsem rád, že se taková akce uskutečnila. Také se mi poštěstilo se s paní Danou potkat osobně, kdy jsem měl možnost si s ní na jejích devadesátých narozeninách dokonce zatancovat. To je krásná vzpomínka.“

Dana Zátopková předávala své bohaté zkušenosti dalším generacím i jako trenérka a šlo jí to skvěle, což potvrzuje i jeden z jejich svěřenců a bývalý úspěšný reprezentant Miroslav Guzdek, jenž vybojoval například sedmé místo na mistrovství světa v Paříži 2003 nebo závodil na olympijských hrách v Aténách 2004. Muž s osobním rekordem 85.74 však oceňoval paní Danu nejen jako dobrou trenérku, ale také jako jedinečnou osobnost.

Paní Dana vynikala nejen jako závodnice nebo trenérka, ale také ve funkcionářské činnosti při jejím působení na atletickém svazu. „Přestože byli Dana a Emil sportovními legendami, vždy vynikali svou skromností. Ač měli olympijské medaile, rádi si popovídali na všech akcích i s obyčejnými příchozími. Měl jsem to štěstí, že jsem potkal Danu, když ještě působila na Českém atletickém svazu a první dva roky mě zasvětila do práce v této instituci, z čehož jsem pak těžil dlouhá léta. Měla skvělé komunikační schopnosti,“ zavzpomínal bývalý generální sekretář ČAS František Fojt.

Jednou z blízkých osob Dany Zátopkové byla také Ivana Roháčková, Přítelkyně a autorka nedávno vydané knihy Dana Zátopková. „Danu jsem poznala poprvé v roce 1980 na mistrovství republiky ve vícebojích a už tehdy jsem k ní vzhlížela s obrovským respektem. Na začátku devadesátých let jsem přišla na Duklu a od té doby jsme se pravidelně potkávaly na akcích armádního sportu a nejvíce jsme se seznámili, když Dana psala knihu a já jí pomáhala s úpravami fotek. Často jsme probírali oštěpařské závody a vždy měla úžasné postřehy,“ uvedla.

Od 17:15 proběhl v Nehvizdech kvalitně obsazený závod oštěpařek. Příznivých povětrnostních podmínek využila k novému osobnímu rekordu 59.57 vítězná Petra Andrejsková. Tři roky staré kariérní maximum si vylepšila o od dva centimetry. Za osobákem příliš nezaostala ani druhá Martina Píšová, když zapsala nejlépe 58.03. Třetí byla někdejší juniorská mistryně Evropy a dvojnásobná italská šampionka Carolina Visca za 55.81.

Fotogalerie z Houšťky

Fotogalerie z Nehvizd

Fotogalerie z regionů

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková