Vydařená světová premiéra v Rize

neděle 1. října 2023
Riga hostila premiérové mistrovství světa v silničních bězích. V lotyšské metropoli se rozdávalo šest medailových sad, a to na tratích 1 míle, 5 kilometrů a v půlmaratonu. Dle očekávání dominovaly keňské a etiopské barvy.

Kipyegon poražena, vládly Etiopanky

Ženský závod na 1 míli měl velkou favoritku v Keňance Faith Kipyegon. Ta v průběhu této sezóny překonala tři světové rekordy, získala mistrovský double na světovém šampionátu v Budapešti na tratích 1500 a 5000 metrů a vyhrála všechny závody, do kterých nastoupila. Ovšem právě v Rize okusila letos vůbec poprvé hořkost porážky, když bylo nad její síly duo Etiopanek, které se před hvězdnou Keňanku dostaly v závěrečných stovkách metrů. Vítězkou se stala Diribe Welteji, která svůj triumf ozdobila novým světovým rekordem v této nově vypsané mistrovské disciplíně. Nedávný výkon Američanky Nikki Hiltz z Des Moines vylepšila časem 4:21.00 téměř o sedm vteřiny a posunula též hodnotu historicky vůbec nejrychlejšího času na této trati Keňanky Mirriam Cherop, která běžela před čtyřmi lety v havajském Honolulu 4:22.54. Stříbro vybojovala Freweyni Hailu za 4:23:06 a navázala tak na stejný cenný kov, který získala na loňském HMS v Bělehradě. Tam to bylo ovšem na osmistovce. Kipyegon přidala do své bohaté sbírky úspěchů bronz ze silničního MS v čase 4:24.13. Ovšem v cíli neskrývala zklamání.

Africký debakl a americký triumf

Zatímco v závodě mílařek dominovaly Afričanky, mezi muži favorité z tohoto kontinentu totálně vyhořeli. Nejlépe si vedl šestý Jihoafričan Ryan Mphahlele (3:57.35). Ještě hůře dopadli Keňané a Etiopané, kteří se ani nevešli do první desítky. V hromadném finiši byl nejrychlejší Američan Hobbs Kessler, jenž proběhl cílem vítězně v novém světovém rekordu 3:56.13. Výkon krajana Samuela Prankela z Des Moines srazil o pět vteřin. Ovšem ani Prakel nevyšel v Rize zkrátka, když se mohl radovat z bronzu za 3:56.43. Mezi dvojici reprezentantů Spojených států amerických se vtlačil Brit Callum Elson (3:56.41) a dokonal tak debakl afrických běžců, kteří tak oproti prognózám zůstali bez medaile. Ač došlo v Rize k překonání oficiálního světového rekordu (vzhledem k tomu, že se jedná o novou mistrovskou disciplínu), historicky nejrychlejším mužem na této distancí nadále zůstává Keňan Edward Cheserek, jenž běžel v roce 2019 v Honolulu 3:53.3.

První velké zlato pro Chebet

V závodě žen na 5 kilometrů se velmi záhy po startu odpoutala od zbytku startovního pole devítičlenná vedoucí skupinka. Z té jako první odpadla ugandská stýplařská olympijská šampionka Peruth Chemutai. O tempo se starala téměř výhradně světová rekordmanka Ejgayehu Taye a na její výzvy k vystřídání na čele žádná ze soupeřek nereagovala. V závěrečném kilometru bylo ve hře o pódiové umístění ještě pět závodnic, nicméně v dlouhé cílové rovince se souboj o titul už zúžil pouze na očekávaný keňsko-etiopský souboj. V něm měla nakonec nejvíce sil Keňanka Beatrice Chebet, která využila toho, že se celý závod vezla a doběhla si pro zlato ve vyrovnaném letošním nejlepším světovém výkonu a ustavujícím rekordu šampionátu 14:35. Keňský double dokonala její reprezentační kolegyně Lilian Rengeruk, která si doběhla pro stříbro za 14:39. Taye se musela spokojit s bronzem v čase 14:40. Hned za ní finišovala druhá etiopská zástupkyně Media Eisa (14:41). Pátá Italka Nadia Battocletti (14:45) byla nejlepší Evropankou v cíli.

Etiopský duel pro Gebrhiweta

Oproti ženskému závodu se v tom mužském drželi favorité v úvodním kilometru, kde foukal největší protivítr zpět a tempo tak obstarávali jiní borci. Následně se však na čele už objevila očekávaná jména. Nejaktivnější byl druhý nejrychlejší muž historie na této distanci Etiopan Yomif Kejelcha. Ve třetím kilometru měli běžci pro změnu vítr do zad, a právě zde se Kejelcha snažil pole roztrhat, což se mu také podařilo. Jeho tempu už stačila pouze pětice soupeřů. Při proběhnutí mety tří kilometrů už mu dělal společnost pouze reprezentační parťák Hagos Gebrhiwet, a právě tito dva si to rozdali o titul. Gebrhiwet nastoupil svému krajanovi krátce po vběhnutí do závěrečného kilometru a byl ve svém snažení úspěšný až do cíle, kterým proběhl jako světový šampion v čase 12:59, což je zároveň také ustavující rekord mistrovství. Gebrhiwet se stal teprve pátým mužem, jenž stlačil svůj čas na silniční pětce pod 13 minut. Kejelcha bral stříbro za 13:02 a bronz putuje do Keni zásluhou Nicholase Kipkorira (13:16).

Jepchirchir potřetí půlmaratonskou šampionkou

Půlmaraton žen měl prvních 23 minut poměrně poklidný průběh, kdy se o tempo staraly převážně Britky. Při průběhu kolem jedné z občerstvovacích stanic za to však vzaly Keňanky, na což okamžitě reagovaly také etiopské a ugandské běžkyně. Najednou už zbylo na čele jen osm závodnic, které probíhaly desátým kilometrem za 32:19. Zatímco Keňa měla ve hře všechny čtyři závodnice, Etiopanky byly už v čelní skupince pouze ve dvou, stejně jako Britky, které byly nadále velmi aktivní. V závěrečných pěti kilometrech už ovšem hrály prim Keňanky s Etiopankami. Po následném odpadnutí své krajanky musela největší etiopská naděje Tsigie Gebreselama čelit čtyřnásobné keňské přesile v čele s vítězkou posledních dvou půlmaratonských světových šampionátů Peres Jepchirchir.

Tato pětice vydržela pohromadě až do závěrečného kilometru. Jako první odpadla žena s nejlepším osobním rekordem Irine Kimais a následně i Gebreselama. Bylo tak jasné, že obsazení stupňů vítězů bude ryze keňské. Závěr měla nejsilnější Peres Jepchirchir, která se tak mohla radovat ze zisku třetího titulu mistryně světa v půlmaratonu v čase 1:07:25 a navázala tak na své zlaté úspěchy ze šampionátů v Cardiffu 2016 a Gdyně 2020. Jen o vteřinu pomalejší byla Margaret Chelimo Kipkemboi (1:07:26) a po dvou medailích ze světových šampionátů na dráze bere první cenný kov i na silnici. Naopak pro třetí Catherine Reline Amanang´ole se jedná o vůbec první velkou medaili. Bronz si zajistila díky výkonu 1:07:34.

Keňská dominance v mužském půlmaratonu

Také první polovina mužského půlmaratonu nebyla nijak struhující a desátým kilometrem probíhala v mezičase 28:35 poměrně početná vedoucí skupina. O pět kilometrů později ovšem už byla situace poněkud více krystalizující. To už čítalo čelo závodu jen osm jmen. Jen o pár set metrů dále se pak odhodlal k nástupu stříbrný medailistka z desítky na MS v Budapešti Daniel Ebenyo z Keni a začal se svým rivalům vzdalovat. V souboji o stříbro a bronz pak zůstali Etiopan Jemal Yimer Mekonnen a další keňský zástupce Sabastian Sawe.

Ten však nechtěl Ebenyovi nechat nic zadarmo a pokusil se ještě souboj o zlato zdramatizovat a v závěru by skutečně rychlejší. Přibližně sto metrů před cílem se před svého krajana přehnal, přičemž mu Ebenyo i tak stihl zasalutovat (až to vypadalo, že prvenství Sawemu přenechal) a zvítězil v čase 59:10. Ebenyo byl očividně spokojen i se stříbrem za 59:14 a keňskou dominanci dokonal bronzový Samwel Mailu (59:19), jenž se v posledním kilometru dostal před Mekonnena (59:22), který tak skončil stejně jako před pěti lety na půlmaratonském MS ve Valencii těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf