Vyhráli Tadese za 60:10 a Cheronová v traťovém rekordu

sobota 6. dubna 2013
Při Hervis 1/2Maratonu Praha nesplnili vysoká očekávání muži, mezi nimiž se sice prosadil favorizovaný Eritrejec Tadese, ale o deset vteřin zůstala nepokořena hranice jedné hodiny. Naopak výtečně si počínala Keňanka Cheronová, která srazila nejlepší čas v Praze při 15. ročníku pod 67 minut. Domácí barvy nejlépe hájili Sekyrová a Homoláč.

Co do výkonnosti se nejvíce zaskvěla Gladys Cheronová, která přes chladné počasí ukrojila čtvrt minuty z dosavadního traťového rekordu krajanky Chepkiruiové, a ustavila nové maximum na 1:06:48. 29letá Keňanka se tím stala devátou nejrychlejší půlmaratonkyní všech dob. Své soupeřky za sebou nechala s výrazným odstupem, relativně nejblíže za Cheronovou dokončila závod Etiopanka Worknesh Degefaová, v cíli za 68:12, další více než minutu na ni ztratila Isabella Ochichiová (69:21). Ta o deset vteřin předčila Etiopanku Mekashaovou, pod hodinu deset se ještě dostala její kolegyně Kirosová.

Už v první polovině půlmaratonské trati čelo závodu prakticky přišlo o šanci na světový rekord a v té druhé nakonec ztratilo i tempo pod jednu hodinu. O to dramatičtější byl souboj o vítězství: až na cílové pásce jej vydřel největší favorit Zersenay Tadese, když spolu s krajanem Amanuelem Meselem dosáhl času 1:00:10. S menším odstupem bojovalo trio Keňanů o třetí příčku, uspěl nejzkušenější z nich John Kipsang, který na čelné duo Eritrejců ztratil šest vteřin. Jeho kolegové P. M. Kirop (60:18) a H. Kiplagat (60:21) byli zároveň posledními, kteří se vešli pod 61 minut, mladičký Etiopan Kassw se do cíle dostal již o více než minutu za vítězem.

Vidět byli i čeští běžci, především pak běžkyně. Nejlepší z nich se seřadily za sebou od 12. do 15. místa. Prim hrála maratonská olympionička Ivana Sekyrová, když na na vteřinu trefila jednu hodinu a šestnáct minut, což je pro ni druhý nejlepší čas kariéry na této trati. Pouze o osm vteřin zpět zůstala úřadující mistryně republiky Petra Pastorová, pro niž je 1:16:08 vylepšení osobního rekordu o více než minutu. Třetí v měření českých závodnic doběhla Petra Kamínková (1:17:31), kvalitní čas zaznamenala i juniorka Anežka Drahotová (1:18:25), pod hodinu dvacet a do elitní dvacítky se dostala také Eva Vail, dříve Tománková (1:19:48).

Mezi muži nesl český prapor nejvýše Jiří Homoláč, který výrazně výkonnostně poskočil - o minutu a půl - na 65:41, dnes to stačilo na 18. místo. O čtyři místa a dvě minuty za ním dokončil závod Robert Krupička (67:56), v závěru třetí desítky pak duo Mulugeta Serbessa a Jan Mrázek, zároveň poslední pokořitelé hodiny deset.