Výjimečné setkání koulařských rekordmanů
„Je to bohatýr, člověk nového typu, něco jako Bára Špotáková. Chovat se umí, postavil se, podal mi ruku, byl milý,“ popisovala vzácné setkání česká koulařská legenda a držitelka halového světového rekordu 22.50 Helena Fibingerová. Ta si pro amerického koulaře připravila i malou pozornost. „Dala jsem mu talisman – takovou žlutou kočku, která symbolizovala zlato. Ale říkala jsem mu, že je natolik nejlepší, že to v Budapešti na mistrovství světa nebude úplně potřebovat.“
Speciální otočka jako cesta k nejdelším metrům
Helena Fibingerová vrhala sunem, zatímco Ryan Crouser (na foto při letošní Tretře) posouvá své světové rekordy otočkou. „Otočka určitě může přinášet do budoucna větší metry. Koule je disciplína, kdy v kraťoučkém okamžiku musí dojít k výbuchu. On dokonale dokáže z pohybu, který v začátku není úplně překotný, zrychlit,“ vyprávěla světová rekordmanka.
Ryan Crouser v zimě navíc techniku trochu pozměnil. „Běžně se otočka začíná z obou nohou, já ale přidal jeden krok navíc ještě před začátek rotace – znamená to, že bych měl ideálně nabrat větší rychlost, s čímž se ale váže větší rozdíl mezi povedeným a nepovedeným vrhem,“ popisoval změnu sám americký koulař, který si ji celkově pochvaloval, však v Los Angeles právě tímto způsobem stanovil nejlepší výkon historie.
Čtyřiadvacet metrů? Je to v jeho silách, věří Fibingerová
„Aby mohl padnout světový rekord, musí se sejít úplně všechno, já jsem ten Crouserův pokus viděla několikrát a řekla bych, že tam se mu povedlo vše naprosto dokonale,“ chválila Helena Fibingerová 30letého rodáka z Oregonu.
Aktuální světový rekord Ryana Crousera činí 23.56, je tedy nasnadě cílit na metu čtyřiadvaceti metrů a zase tak výrazně posunout lidské možnosti. „Koulaři kolem třiceti let dozrávají. Pokud by ale v budoucnu ještě zesílil a zrychlil, věřím, že je reálné tuto hranici překonat,“ uzavřela Helena Fibingerová.