Vyprodaný půlmaraton: o zdraví i hendikepech

Aktuality
čtvrtek 24. března 2011
Běžecký seriál PIM mohutní a stále více překračuje hranice sportu. Letos jej obohatí běhající doktoři i sportovci o jedné noze.

Devět a půl tisíce. Tolik lidí se chystá druhého dubna postavit na start  Hervis půlmaratonu. Dále jejich počet růst nebude, protože organizátor, jimž je společnost Prague international marathon, před týdnem zahlásil:  „Dost. Máme vyprodáno. Více běžců už Praha nevstřebá!“

V početném zástupu se sejdou běžci všech výkonností. Od špičkových, přes výkonnostní, rekreační až po ty, které lze za sportovce považovat jen stěží. Pro některé je primární výkon, pro jiné je uběhnutí 21095 metrů pouhým prostředkem. Podobně jako tomu už je zvykem v západních zemích, i v Praze se z masových běžeckých akcí stává společenský fenomén, v němž je myšleno na kulturu, ekologii, charitu a také na zdraví.

Poslední zmíněné téma akcentují lékaři a personál z fakultní nemocnice Motol, kteří se vlastní aktivní účastí ve 33 čtyřčlenných týmech snaží upozornit na to, že běh a pohyb obecně je účinným pomocníkem v boji proti civilizačním chorobám. „Nejde přitom jen o fyzické zdraví, pravidelná aktivita je prospěšná i psychice,“ potvrzuje MUDr. Pavel Pafko a odkazuje na výsledky průzkumu z Německa, kde na vzorku 156 pacientů trpících depresemi srovnávali účinnost léků a tří běžeckých tréninků v jednom týdnu. „Úspěšnost léčby byla v obou případech takřka stejná, navíc byla u těch, kteří pravidelně běhali, výrazně nižší recidiva nemoci,“ doplnil Pafko.

O účincích sportu na psychiku ví své i cyklista Jiří Ježek, který si letos rozhodl splnit dávný sen a navzdory svému hendikepu v podobě amputované nohy se chystá uběhnout půl a později v květnu i celý maraton. „Je to pro mě velká výzva a osvěžení v mé profesionální kariéře hendikepovaného cyklisty. Třeba svým příkladem inspiruji jiné,“ doufá muž, který před dvěma týdny potvrdil roli jedničky ziskem světového titulu na dráze. „S běžeckým tréninkem  jsem mohl začít, teprve když jsem se vrátil, takže půlmaraton poběžím jak se říká na talent. Otázkou je, co tomu řekne mé tělo. Ve fyzičce by problém být neměl, při běhu se ale zapojují jiné svaly a pro amputovanou nohu to bude určitě mnohem větší zátěž než na kole, “ říká smířeně Ježek, který využil svých zkušeností z protetiky a vyrobil si pro běh speciální protézu. „Je podobná těm, co používají hendikepovaní atleti jako třeba Pistorius. Když jsem s ní byl poprvé běhat v noci ve Stromovce, musel jsem se smát. Byl to tak osvobozující pocit! Živě jsem si vybavil, jakou radost mi dělal běh jako malému dítěti, než jsem o nohu přišel,“ vyznal se.

Také o jedné noze, na rozdíl od Ježka však dobrovolně, se pokusí trať půlmaratonu zdolat Janové Krédl a Odehnal. Dvojice mladíků se nechala inspirovat loňským počinem Němce Ralfa Kluga, který absolvoval maraton během pozpátku, a rozhodla se poloviční trať odskákat po jedné noze. „Chceme půlmaraton absolvovat štafetovým způsobem, to znamená, že vždy bude jeden skákat a když nebudemoci, vymění se s tím druhým, který v mezičase vedle něj poběží,“ popsali svůj plán „jumpioni“, jak se sami pojmenovali. Ani jejich aktivita, nad kterou přítomný doktor Pafko jen shovívavě vrtěl hlavou, však není samoúčelná. Svým skákáním chtějí vydělat nějakou tu korunu Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové.

A ještě jednou charita – půlmaratonu se díky aktivitě Hany Kynychové zúčastní i tři družstva běžců z dětských domovů. „Je to další krok naší snahy, která trvá už pět let, umožnit těmto dětem dělat věci, ke kterým by se jinak nemohly dostat,“ říká populární cvičitelka.  

Adam Pražák