Výškařská budoucnost

sobota 24. října 2015
Že se české ženské výšce blýská na lepší časy, naznačují skvělé výkony našich mladých závodnic. Michaela Hrubá a Lada Pejchalová přivezly z MS do 17 let v Cali dvě medaile. První jmenovaná je mistryní světa v této kategorii a ta druhá vybojovala bronz. Obě jsou velkým příslibem do budoucích sezón.

Sběratelka cenných kovů

O talentu Michaely nebylo pochyb již od žákovských kategorií. Její fyzické předpoklady přímo vybízely k tomu, aby se stala výškařkou. Přestože se zpočátku věnovala více disciplínám, již brzy začala sbírat úspěchy právě ve výškařském sektoru. Ty první na mezinárodní úrovni přišly záhy. Její první mezinárodní soutěží byl EYOF v nizozemském Utrechtu, odkud si ještě jako žákyně odvezla stříbrnou medaili za výkon 179 centimetrů. V dalším roce dokázala nejdříve ovládnout evropskou kvalifikaci na mládežnickou olympiádu v Baku a následně si na samotné olympiádě vyskákala bronz za 185 centimetrů. Jejím největším úspěchem minulé sezóny pak byla stříbrná medaile na MSJ v americkém Eugene. „Do Eugene jsem jela jako jeden z nejmladších členů naší výpravy a myslím, že i ve finále výšky jsem byla nejmladší. Pro mě osobně byla ta medaile překvapující. Ve finále jsem si vylepšila osobní rekord o tři centimetry. Navíc je to atletické město, takže i atmosféra byla úžasná. Mám na to jen ty nejlepší vzpomínky,“ řekla s odstupem času.

Svojí premiéru na seniorské velké akci, o to pikantnější, že se jednalo o domácí evropský šampionát, si odbyla na HME v Praze v březnu letošního roku a v dospělé konkurenci si vedla na výbornou. Podařilo se jí projít do finále, když v kvalifikaci skočila 191 centimetrů a ve finále obsadila skvělou osmou příčku. „Byl to obrovský zážitek závodit na takové akci před domácím publikem. Vyhovoval mi měkký povrch, který v hale byl. Ve finále jsem doufala a když jsem se tam dostala, tak to ze mě všechno spadlo a šla jsem si ho užit, protože už jsem měla splněno,“ zhodnotila své vystoupení na domácím HME.

Na letošní mistrovství světa do 17 let do kolumbijského Cali již odjížděla jako jedna z favoritek na medaili. Kvalifikací prošla bez potíží, ve finále byla naprosto suverénní a mohla se radovat z titulu dorostenecké mistryně světa. Navíc se neradovala sama. Český úspěch doplnila bronzem její reprezentační kolegyně ve výškařském finále Lada Pejchalová. „V Cali už jsem cítila větší tlak. Byla jsem favoritkou. Stalo mě to hodně sil, hlavně těch psychických. Nakonec to vyšlo a výsledek byl úžasný. Trošku mě mrzelo, že tam nezůstalo i těch 194, ale aspoň je na čem stále pracovat,“ uvedla.

Momentálně se Michaela Hrubá chystá na soustředění do Vysokých Tater, po návratu bude týden v Čechách a poté ji čeká měsíční soustředění v Jihoafrické republice. V příštím roce je pro ni prioritou obhajoba titulu na MSJ v ruské Kazani.

Kometa z Trutnova

Velmi rychle vlétla do české, ale i dorostenecké světové špičky Lada Pejchalová. Mladá odstartovala svou atletickou kariéru v Trutnově, kde také nyní trénuje pod koučem Milošem Havelkou. S atletikou začala poměrně brzy. „Na atletiku chodím od čtvrté třídy. Byla jsem rychlá a šikovná na skoky. Trenér si všimnul, že mám dobrý odraz, tak jsme to začali zkoušet a ono to šlo,“ řekla o svých začátcích.

Poprvé o sobě dala výrazněji vědět na letošním halovém MČR dospělých v Praze, kde si vylepšila osobní rekord na 185 centimetrů a získala svou první seniorskou republikovou medaili. Porazila ji pouze Michaela Hrubá a Eliška Klučinová. Naopak připsala si cenný skalp naší výškařské matadorky Oldřišky Marešové.

Největší úspěch její dosavadní kariéry přišel na MS do 17 let v Cali, kde v dramatickém souboji o stupně vítězů nakonec vybojovala bronzovou medaili za výkon 182 centimetrů. „Tréninky v Cali byly dobré. Bála jsem se hlavně kvalifikace. V té to nakonec šlo hladce a na finále to ze mě spadlo. Když však začalo jít o medaile, tak jsem byla strašně vynervovaná, ale naštěstí to dobře dopadlo. Byla to má první mezinárodní soutěž, takže úplně něco jiného než jsem byla zvyklá,“ vzpomíná.

V nejbližší době Ladu čeká soustředění ve Špindlerově Mlýně. V příštím roce by se ráda kvalifikovala na MSJ do Kazaně a posunula se výkonnostně ke 190 centimetrům.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík, D. Jandová