Vytrvalci, chcete sto tisíc?
„Naším dlouhodobým cílem je podpořit a motivovat českou vytrvaleckou špičku,“ zdůvodnil ředitel závodu Oldřich Bujnoch, proč se vedle prémií za umístění, které pořadatelé již v minulosti vypláceli v minulosti a budou v tom pokračovat, rozhodli i pro bonifikaci za dosažení určitého výkonu. Nejde přitom o odměnu zrovna malou. „Nejlepší český muž a nejlepší česká žena, kteří v rámci mistrovského závodu prolomí hranici 1:03:00, resp. 1:12.50, mají od nás garantovanou prémii sto tisíc korun,“ vyhlašuje Bujnoch a vysvětluje, proč byly zvoleny uvedené hranice. „Jde o velmi kvalitní výkony, které u nás byly v minulosti několikrát zaběhnuty, ale pro současnou generaci vytrvalců znamenají velkou výzvu. Nepochybně vůbec ne lehkou, ale nikoliv zcela nedosažitelnou,“ myslí si Bujnoch.
Co říká statistika? Ze stále aktivních běžců byl hranici stanovené pro mužskou kategorii nejblíže Jan Kreisinger, který běžel před čtyřmi lety v Berlíně čas 1:03:42. V dalších sezonách se však ani on, ani nikdo jiný z českých borců už nedostali pod 1:05. U žen je situace podobná. Nejlepším výkonem za poslední roky je ten Ivany Sekyrové, která vloni na pardubické trati běžela 1:14.06. „Myslím, že na její věk je to absolutně špičkový výkon, který bude už jen těžko vylepšovat,“ zmínila na adresu 42leté běžkyně ze Sokolova o dva roky mladší stálice domácí scény Petra Kamínková (na snímku po doběhu Běchovic v roce 2007).
Její osobní rekord má hodnotu 1:12.19, je však starý již
téměř deset let. „Pod 1:13 jsem za
kariéru běžela celkem třikrát, bylo to však v době, kdy jsem uměla desítku
za 33 minut de facto na požádání. Dneska tady nikdo takový není, proto si
myslím, že v blízké době nikdo z nás bab na prémii nedosáhne. Ale
každopádně oceňuji snahu pana Bujnocha podpořit při svých závodech české běžce,
to je mi hodně sympatické,“ dodala Kamínková. Také již zmíněný Kreisinger nevidí útok na prémii příliš reálně. „Musel by na to někdo již delší dobu speciálně trénovat, pak by se mu to možná mohlo podařit, ale takhle narychlo, to se mi moc nezdá,“ upozorňuje na fakt, že závody jsou z pohledu přípravy relativně za dveřmi. Startovní výstřel zazní za dva měsíce, 19. dubna.
I kdyby však nakonec letos v Pardubicích nikdo onu pověstnou hozenou rukavici nezvedl, nemusí to znamenat konec snu o šesticiferné prémii. „Zatím vše směřuje k tomu, že tytéž podmínky vyhlásíme i pro příští ročník. To už snad dává závodníkům dost času, aby se řádně připravili,“ prohlašuje Bujnoch.