WA zrušila Rusku trest za doping
Jeden zákaz zrušen, druhý prodloužen
Ruská atletická federace byla v trestu od podzimu 2015. Tehdy bylo odhaleno státem podporované řízení a zakrývání dopingu v této někdejší atletické velmoci. Vzhledem k tomu, že se zástupcům ruské federace opakovaně nedařilo splnit podmínky, který by jejím reprezentantům opět umožnily závodit na mezinárodní úrovni, zákaz se několikrát prodlužoval. V minulých sezónách se pak mohli účastnit atletických klání na mezinárodním poli pouze někteří vybraní atleti, kteří splnili podmínky pro to, aby mohli závodit pod neutrální vlajkou.
Nyní však vedoucí pracovní skupiny Světové atletiky pro ruskou záležitost Rune Andresen uvedl, že je spokojen s novou kulturou kvalitního řízení a nulovou tolerancí k dopingu v celé organizaci. Rada tak odhlasovala zrušení trestu. Andresen sdělil, že poprvé může říci, že se situace ohledně dopingu v Rusku výrazně zlepšila. Zároveň však upozornil, že tato změna nemusí být trvalá a zákaz může opět vejít v platnost, pokud ruská strana opět selže.
Ruské atlety ovšem ani nadále na mezinárodních soutěžích vídat nebudeme. Už od loňského února totiž kvůli ruské invazi na Ukrajinu nesmí ruští a běloruští atleti startovat jinde než ve své domovině. Světová atletika navíc tento zákaz prodloužila, a to minimálně po dobu trvání války na Ukrajině. Stejný postoj zvolila i Evropská atletika.
Transgenderové sportovkyně nesmí startovat v ženských soutěžích
Vedení světové atletiky rozhodlo také o tom, že transgender ženám nebude umožněno startovat v ženských soutěžích, pokud prošly mužskou pubertou. Následuje tak příkladu mezinárodní plavecké federace, která tentýž zákaz uvedla v platnost už loni. Byly také zpřísněny podmínky pro start atletek s odlišným sexuálním vývojem.
Prezident Světové atletiky Sebastian Coe zdůvodnil rozhodnutí o zákazu startu transgender atletek v kategorii žen potřebou ochránit ženský sport. Byla také založena pracovní komise, jenž se bude problematikou trans atletek zabývat. Rozhodnutí plavecké i atletické mezinárodní federace vychází ze závěru vědecké komise, která potvrdila, že i při snížení hodnot testosteronu léčebnými prostředky mají stále trans ženy výraznou výhodu oproti rodilým ženám.
Rada WA odsouhlasila také omezení pro atletky s odlišným sexuálním vývojem (DSD) a snížila maximální povolené množství testosteronu u těchto závodnic o polovinu, tedy z 5 na 2.5 nanomolů na litr. Dosud platilo, že atletky, které měly hladinu testosteronu vyšší než 5 nanomolů na litr, nesměly startovat na tratích 400 metrů až jedna míle. Nyní musejí snížit hodnotu testosteronu pod nově stanovenou hranici, a to na minimální dobu 24 měsíců, aby mohly startovat na atletických kláních ženské kategorie.
Právě toto pravidlo mělo dopad například na Jihoafričanku Caster Semenya nebo Burunďanku Francine Niyonsaba, které musely přejít z osmistovky na pětku. Zatímco Niyonsaba zvládla změnu disciplíny úspěšně, Semenya podává výrazně slabší výkony. Mladé Namibijky Christine Mboma a Beatrice Masilingy pro změnu vyměnit čtvrtku za dvoustovku a oběma se daří. Mboma získala stříbro na olympiádě v Tokiu. Masilingi letos v únoru zaběhla časem 34.60 druhou nejrychlejší třístovku historie.
Diamantovka v Šanghaji nebude, Shenzhen se posouvá
Mítink Diamantové ligy v Šanghaji se ani letos neuskuteční. Tato destinace byla tradiční zastávkou diamantového seriálu, ale naposledy se zde mítink Diamantovky konal v roce 2019. Pro letošní rok byl mítink zrušen z důvodu zpoždění modernizace obou stadionů ve městě. I tak by se měla Diamantová liga po čtyřech letech do Číny vrátit. Zastávka v Shenzhenu však byla posunuta z původního termínu 3. srpna na 2. září.
Letošní ročník Diamantové ligy odstartuje již 5. května v katarském Dauhá a vyvrcholí dvoudenním finálovým kláním v Eugene, které bude hostitelem finále Diamantovky vůbec poprvé. Dosud se konalo výhradně v Curychu nebo Bruselu.