Weltklasse i s Veselým, Kudličkou a českou omladinou

čtvrtek 30. srpna 2012
První z finálových mítinků Diamantové ligy otevřel včera koulařský prolog, který potvrdil triumf Hoffy a Adamsové. Večer jde do boje o diamantovou odměnu oštěpař Veselý, v tyči se představí Kudlička, další šestice Čechů bude závodit v disciplínách pro kategorii do 22 let.

Soutěž koulařů se potřetí za sebou konala v prostorách curyšského nádraží. Mezi muži nepřipustil žádnou zápletku Američan Reese Hoffa a svůj celkový triumf si coby vedoucí muž průběžného pořadí pohlídal vítězstvím, k němuž mu dopomohl výkon ze třetí série 21.64. Druhý byl jeho krajan Whiting (21.49), třetí skončil olympijský vítěz z Polska Tomasz Majewski (21.18).Němec David Storl po třech nezdarech kvůli zdravotním problémům v soutěži nepokračoval, ač mohl, a jeho start na nedělním mítinku ISTAF na domácí púůdě v Berlíně je ohrožen.

Novozélanďanka Valerie Adamsová byla v letošní sezoně Diamantové ligy kategorií sama pro sebe. Vyhrála všechny mítinky seriálu vyjma toho v Dauhá, kde nestartovala, a také v Curychu na ni soupeřky vzhlížely z uctivé vzdálenosti. Vyhrála s 20.81 m, o více než půldruhého metru před Američankou Michlle Carterovou, která si druhým místem zajistila stejné umístění v celkovém pořadí. A aby se to nepletlo, třetí v závodě a díky tomu i celkově byla Cleopatra Borelová z Trinidadu, jíž k tomu stačilo 18.66 m.

Večer je na programu hlavní mítink a Češi v něm mají hned několikanásobné zastoupení. O celkový triumf bude bojovat Vítězslav Veselý. Pokud svěřenec Jana Železného skončí nejhůře druhý, nebude co řešit. Jinak bude záležet také na výkonech Ukrajince Pjatnici, před kterým má Veselý pětibodový náskok. Vítěz bude brát osm bodů, druhý čtyři a třetí v pořadí dva.

Finalista olympijských her Jan Kudlička se znovu poměří s nejlepšími tyčkaři světa, další čeští závodníci okusí atmosféru jednoho z nejproslulejších mítinků světa v závodech určených kategorii do 22 let. Na osmistovce to bude Sylva Škabrahová, stovku překážek poběží Jana Sotáková, čtvrtku s „ploty“ Michal Brož a v Americké štafetě si tříkilometrový úsek dle svého uvážení rozdělí Jakub Ševčík, Radek KarnufekJakub Zemaník

Časový program a startovky (později výsledky) mítinku v Curychu naleznete zde.