Whiteová může závodit, ale nejspíš vrátí oba tituly
S největší pravděpodobností ale bude muset vrátit zlaté medaile, které vybojovala na stovce a dvoustovce na světovém šampionátu v Paříži. Psychostimulant Modafinil, který byl v jejím vzorku objeven při kontrole po vítězství na kratší z obou tratí, totiž zařadila mezinárodní federace IAAF 'pouze' do kategorie lehkých povzbudivých prostředků, jako je například efedrin.
Podle generálního sekretáře IAAF Istvána Gyulaie proto vyvázne Američanka ze skandálu pouze s veřejným napomenutím a nemusí se obávat, že přijde o olympijské hry v příštím roce. Dokud nebude případ uzavřen, může také bez obav dál startovat na atletických mítincích, tedy i na páteční Zlaté lize a na následném finále Grand Prix v Monte Carlu. Whiteová je i ve startovní listině špičkového mítinku v Moskvě, kde si vítězka sprintu přijde na 75.000 dolarů.
"Ukázalo se, že zjištěná substance patří mezi lehké stimulanty. Podle pravidel tedy jí není a nebude zastavena činnost," oznámil Gyulai. Dodal, že Whiteová by nicméně měla přijít o obě světové medaile, a to i přesto, že po dvoustovce byl její test negativní.
I lehký doping je totiž podle pravidel atletiky dopingový případ a po něm má následovat vyloučení ze šampionátu. Atletka spolu s medailemi přijde i o 120.000 dolarů, které jí vítězství na dráze vynesla. Pokud se tak opravdu stane, budou světovými šampionkami i s náležitým příplatkem dodatečně korunovány další Američanka Torri Edwardsová (100 m) a Ruska Anastasija Kapačinská (200 m).
Whiteová v nejbližší době předstoupí se svou výpovědí před vedení amerického svazu USATF, který vynese rozsudek. Pokud se verdikt bude slučovat i se stanoviskem IAAF, bude platit. V opačném případě by přišla ke slovu mezinárodní arbitráž.
Šestadvacetiletá sprinterka trvá na své nevině. Modafinil prý užívala kvůli tomu, že stejně jako celá její rodina trpí narkolepsií, tedy chorobnou spavostí projevující se záchvaty krátce trvajícího spánku. Lék si vzala i brzy ráno před finále stovky.
ČTK