WIT se přesunula do zámoří

sobota 29. ledna 2022
Seriál World Indoor Tour (Gold) pokračoval ve Spojených státech mítinkem Millrose Games.

Velké zmatky panovaly ohledně soutěže koulařů. Při druhém pokusu největší hvězdy mítinku Ryana Crousera se na tabuli rozsvítilo 23.38, což by byl vůbec nejdelší pokus historie. Krátce po závodě ovšem přišla informace, že se jednalo o chybu laserového měření a reálná délka byla 22.45. Organizátoři tak museli řešit, zda nedošlo i k dalším špatně změřeným pokusům, jelikož i další závodníci v pořadí zaznamenali výrazná zlepšení a právě to se stalo. Výsledky soutěže tak byly anulovány.

V závodě žen na 3000 metrů byl k vidění rekord mítinku. Stalo se tak zásluhou třiadvacetileté Alicie Monsonové, která stanovila jeho novou hodnotu na 8:31.62 a stala se čtvrtou nejrychlejší americkou běžkyní historie na této distanci. Dostala se také do čela letošních průběžných světových tabulek. Velký osobák 8:33.72 si zaběhla její krajanka Weini Kelatiová. Třetí Mexičanka Lauran Galvanová vylepšila národní rekord své země na 8:42.29. Mezi muži vyhrál díky novému novozélandskému národnímu rekordu 7:39.50 Geordie Beamish před americkou dvojicí Cooper Teare (7:39.61) a Cole Hocker (7:39.83).

Na šedesátce mužů proběhl dlouho očekávaný comeback světového rekordmana Christiana Colemana. Ten sice absolvoval už 14. ledna v Lexingtonu testovací závod na 300 metrů, ovšem na Millrose Games ho čekal první skutečně ostrý start od světového šampionátu v Dauhá 2019. Následně mu byla pozastavena činnost, jelikož čtyřikrát zmeškal mimosoutěžní návštěvu dopingových komisařů. V New Yorku byl jeho návrat vítězný, když prolétl rovinku za 6.49 a byl tak o setinu rychlejší než loňská světová jednička na stovce Trayvon Bromell (6.50). Třetí skončil další Američan Ronnie Baker za 6.54.

Také mezi ženami vládly domácí sprinterky. Vyhrála Aleia Hobbsová, která zaostala časem 7.11 jen setinu za svým sezónním maximem. Druhá byla Mikiah Briscová za 7.15 a třetí skončila teprve šestnáctiletá dcera někdejšího světového šampiona na čtvrtce překážek Bershawna Jacksona Shawnti v novém historickém světovém maximu kategorie do 18 let 7.18. Předešlý zápis krajanky Tamary Davisové z roku 2020 srazila o jednu setinu.

Mužská překážková šedesátka se stala kořistí domácích borců. V čase 7.51 vyhrál vítěz loňského ročníku Diamantové ligy Devon Allen. Jeho krajan Daniel Roberts se předkláněl do cíle o dvě setiny později (7.53). Naopak v závodě žen byla nejlepší Američankou třetí Tonea Marschallová za 7.91. Před ní se umístily dvě atletky z karibských ostrovů. Pro triumf si dosprintovala Jamajčanka Britany Andersonová v čase 7.91 před Devynne Charltonovou z Baham (7.95).

Leader světových tabulek se měnil na mužské půlce. Zasloužil se o to domácí Bryce Hoppel, jenž se na cílové šachovnici dostal před do té doby vedoucího Keňana Michaela Saluriho a vyhrál v čase 1:46.05. Saluri se musel spokojit s druhou příčkou a výkonem 1:46.32. Na ženské osmistovce si pro kontrolovaný primát v čase 2:01.38 doběhla Ajee Wilsonová.

Tradičně oblíbenou běžeckou distancí ve Spojených státech je závod na jednu míli, a tak nemohl chybět ani na Millrose Games. V tom ženském potvrdila svou sílu v této disciplíně druhá žena historických světových tabulek Elle Purrier St. Pierreová, když zvítězila ve velmi rychlém čase 4:19.30. Příliš pak nezaostaly ani další Američanka Josette Norrisová (4:20.81) a Němka Konstanze Klosterhalfenová (4:22.59). Mílařům kraloval v australském národním rekordu 3:50.83 Ollie Hoare před Britem Joshem Kerrem (3:52.27) a dalším borcem ze Spojených států Colbym Alexanderem (3:32.84).

V tyčkařském sektoru jasně dominovala Sandi Morrisová, která se úspěšně přenesla přes 475 centimetrů, což zatím letos ještě žádná tyčkařka nedokázala. Oproti tomu olympijská vítězka z Tokia Katie Nageotteová byla až třetí za 435, což byla její základní výška a na té další už neuspěla.

Závod na 400 metrů mužů se stal kořistí Jamajčana Christopher Taylora (46.38) před Američany Vernonem Norwoodem (46.45) a specialistou půlkařem Donavanem Brazierem, jenž si vytvořil nový osobní rekord 46.55. Ženskou čtvrtku vyhrála Wadeline Jonathasová za 52.51.