Wlodarczyková ve výkonu roku, obhájil i Pars
Anitě Wlodarczykové létala dnes kladiva velmi stabilně, s výjimkou první a třetí série se vždy dostala za 75metrovou hranici. Vedení se světová rekordmanka ujala v druhé sérii a už jej nepustila. Výkon 75.74 navíc Polku posunul na čele letošních tabulek. Ve třech finálových pokusech pak naházela velmi pěknou sérii 75.03-75.02-75.29.
Wlodarczyková - foto: www.graf.cz
„Se světovým výkonem roku jsem samozřejmě spokojená. Je to opravdu super výsledek,“ pochvalovala si vítězka. „Po zranění na MS v Brlíně jsem už v pořádku, nic mě nebolí. Vítězství mě těší, protože to tu bylo takové malé mistrovství Evropy. Je výborné, že IAAF vytvořila takovýto seriál., je to pro naši disciplínu, která je často odstrkovaná a méně uznávaná, dobrá reklama,“ nechala se slyšet Wlodarczyková.
Přesto se Polka po závodě jen neradovala. „Slzy v očích na stupních vítězů jsem měla proto, že jsem si vzpomněla na Kamilu Skolimowskou, která byla moje dobrá kamarádka a už není mezi námi,“ vzpomněla reprezentační kolegyni a první olympijskou šampionku disciplíny, která nečekaně zemřela před rokem a o jejíž trofej dnes kladivářky bojovaly.
Vytrvalou výstrahou byla dnes pro Wlodarczykovou předešlá mistryně světa Betty Heidlerová. Němka se dostala dvakrát za 75 metrů, leč ani delší z pokusů, 25 cm za tuto hranici nestačil na polskou rivalku. Dramatický boj se odehrával o třetí příčku, posledním hodem se na ni vyšvihla Darja Pčelniková, Běloruska označkovala přesně 73 m. Měřenými pokusy se neustále zlepšovala Němka Klaasová, jejích 72.32 ze závěrečné série stačil na nepopulární čtvrtou pozici. Pátá skončila nakonec Argentinka Dahlgrenová se 72.18, před do dneška vedoucí letošních tabulek a bývalou světovou rekordmankou, Ruskou Lysenkovou.
Česko mělo v soutěži dvě zástupkyně, lepší z nich, ale rozhodně ne více spokojená byla na 11. místě Kateřina Šafránková se 63.52 metru. „Škoda posledního pokusu, který jsem poslala do klece. Jinak se mi totiž povedl a mohl letět daleko. Možná jsem dneska potřebovala víc hodů než tři, které jsem nakonec měla,“ nechala se slyšet již jistá účastnice mistrovství Evropy, za níž skončila Romana Grómanová 59.41.
„Před závody jsem se cítila dobře, ale měla jsem teď relativně hodně závodů za sebou, navíc jsem nedávno byla na týdenním turistickém kurzu, kde jsme hodně jezdili na kole, a jsem dost unavená. Kruh mi nevadil, zvlášť když byl po dešti mokrý. Jelo to na něm pěkně,“ nechtěla se vymlouvat na podmínky.
Výkon zhodnotil i jeden z jejích trenérů Jiří Tuček. „Čekal jsem, že by to mělo být dneska dobré, protože v tréninku hodila dvoukilovým kladivem za 80 m. Jenže konkurence velkým jmen se na ní podepsala, přišlo mi to z její strany ustrašené. Teď si dáme soutěžní pauzu a přitrénujeme. Další závod vidím až na příští kolo extraligy.“
Maďarský reprezentant Krisztián Pars mezi muži obhájil své prvenství, za svým loňským rekordem mítinku však zaostal o metr a půl. „Obě vítězství, loňské i letošní, se rodila těžko. Minulý rok jsem chtěl překonat rekord mítinku a to mi vyšlo. Teď jsem měl problémy s technikou, nevycházelo mi to. Před posledním pokusem jsem si v hlavě přebral, co mám udělat správně,“ popsal stříbrný z olympijských her v Pekingu vzepjetí k nejdelšímu hodu v poslední sérii, když kladivo poslal do vzdálenosti 79.15 metru.
„Po operaci z loňského podzimu jsem začal naplno trénovat až v února a ještě před dvěma týdny jsem byl v plné přípravě. Před pár dny jsem se však nastydl a to jsem cítil i teď. Nevěděl jsem, jaký výkon mám čekat, ale chtěl jsem aspoň 79 metrů. Vzhledem k této okolnosti jsem dosáhl super výsledku. Na této technice můžu teď stavět a za dva měsíce z toho může být super výkon. Chci vyhrát ME i kladivářskou Challenge,“ uvedl Pars.
Dlouho vedoucí Dilšod Nazarov se v závěru nezmohl Parsovi na odpověď a skončil druhý. Šéf tádžického svazu se dostal do čela v třetí sérii a hned v následujícím pokusu se vylepšil o 44 cm na konečných 78.69. Třetí příčku bral s metrovým odstupem pátý z loňského MS Sergej Litvinov (77.64) před dalším Němcem Esserem (76.45) a Finem Karjalainenem (75.87). Za výpadek favorita lze bezpochyby označit tři křížky, které si připsal Slovák Libor Charfreitag, lídr světových tabulek s 80.59.