Wow! Tři medaile na úvod
V chronologii večera se pro domácí publikum v areně i u obrazovek postaral o stříbrnou tečku Radek Juška. Pozítří teprve 22letý dálkař, jenž dosud reprezentoval (individuálně) pouze na MS juniorů, připravil nejpříjemnější české překvapení večera. Hned úvodním skokem Radek premiérově, a o decimetr, přelétl osmimetrovou hranici. "To měl být zajišťovací pokus, který se stal druhým místem," divil se Juška. První sérii tím svěřenec Josefa Karase vyhrál, v druhé jej předčil Švéd Michel Tornéus výkonem 830 cm. Pak už se ale odehrával boj výhradně za touto dvojicím, Juškovým fanouškům zatrnulo snad jen při posledním pokusu dalšího Švéda Ötterlinga, jemuž ale osobní rekord 806 cm stačil nakonec "jen" na bronz.
Vůbec první cenný kov na halovém mistrovství Evropy v Praze pro domácí předtím získala 26letá rodačka z hlavního města Eliška Klučinová, která svůj výkon v pětiboji ozdobila národním rekordem 4687 bodů. Od stříbra, které získala Belgičanka Thiamová (v osobáku), dělilo svěřenkyni Františka Ptáčníka 9 bodů. Rozdílem třídy vyhrála soutěž Katarina Johnson-Thompsonová, teprve 22letá Britka zaokrouhlila svůj triumf rovnými 5000 body, což je rekord šampionátu i její domoviny. Po skvělých 195 ve výšce a slabší kouli 12.83 předvedla v dálce nejlepší vícebojařský výkon při evropském šampionátu 689 cm a své soupeřku předčila o více než sedm decimetrů. Dobře se vedlo Elišce Klučinové, která útočila na své letošní maximum, nakonec ze třech vyrovnaných skoků byla nejblíže při tom posledním, v němž zapsala 615. Celkově zůstala třetí, se stobodovou ztrátou na Belgičanku Thiamovou, na osmistovce tak spíš měla odrážet minimálně útok obhájkyně zlata Nany Djimouové (odstup 21 bodů). To se však nestalo, a Eliška naopak zaútočila díky osobnímu rekordu 2:17.26 na stříbro. Zlato jen stvrdila britská favoritka, která vyhrála čtvrtou z pěti disciplín v čase 2:12.78.
Ladislav Prášil. 24letý svěřenec Petra Stehlíka si hned v první sérii vylepšil letošní maximum na 20.66, to až do závěrečných pokusů stačilo na stříbro, než ho rodákovi ze Šternberka sebral obhájce titulu Srb Kolašinac 20.90. Suverénní byl od druhé série Němec David Storl, jenž by vyhrál třemi ze čtyř svých měřených pokusů, ten nejdelší měřil 21.23; pro mistra Evropy i světa venku je to první velký halový titul.
Dojmy medailistů si přečtěte v samostatném článku.
Překážkář Petr Svoboda třetí českou medaili nepřidal. Po vydařeném semifinále, kde si zlepšil SB na 7.61 se střetl už s druhou bariérou a pak další dvě na trati porazil, skončil nakonec ve finále poslední za 7.67. "I když jsem až osmý, díky vám jsem tady vyhrál," prohlásil přímo na ploše směrem k nadšeným divákům svěřenec svého jmenovce Ludvíka. Všechny cenné kovy poputují do Francie, ten nejzářivější si přivlastnil díky svému letošnímu maximu 7.49 Pascal Martinot-Lagarde, za ním se srovnali jeho krajané Bascou a Belocian s odstupem jedné a dalších dvou setin, pro druhého jmenovaného je pak 7.52 i osobním rekordem.
Mistryní Evropy na 60 metrů překážek se stala Běloruska Alina Talajová, a přestože byla jako vedoucí žena tabulek favoritkou, přiznala, jak je šťastná ze svého prvního velkého titulu. Aby také ne, když přidala i nový národní rekord 7.85. Na stupně vítězů ji doprovodily díky osobním rekordům Britky, Hattonová v čase 7.90, Solomonová za 7.93, když o tisicíny předčila Němku Rolederovou.
V kvalifikačních bojích uspěli Rosolová, Maslák a Hrubá
V semifinále čtyřstovky už se Denise Rosolové podařilo zvládnout klíčový seběh na prvním místě - i přes přidělenou vnitřní, třetí dráhu -, a pak už jen navyšovala náskok nad soupeřkami a zvítězila ve vylepšeném osobním čase sezony 52.48. "Po dopoledním zápřahu jsem se cítila unavená, ale po skvělém přivítání od diváků se do mě vlila spousta energie," pochvalovala si svěřenkyně Martiny Blažkové. "Měla jsem nakázáno rozběhnout rychle, druhou zatáčku jsem tedy zatáhla, abych měla lepší pozici, pak jsem se úspěšně postrkala se soupeřkou a dotáhla to. V závěru jsem se celkem divila, jak daleko za mnou byly soupeřky, ale jedině dobře," těšilo Denisu. Slovenské fanoušky potěšila Iveta Putalová, která se za Rosolovou vmáčkla na druhé postupové místo na cílové čáře a navíc přidala národní rekord 52.99. Rychlejší než Rosolová byla v druhém semifinále Ukrajinka Pyhydaová, ovšem jen o 4 setiny.
Bez problémů, tak si čtvrtkař Pavel Maslák poradil s druhým stupněm za obhajobou titulu z Göteborgu. "Točit" ale musel o něco více než při úvodním kole, když vítězný čas byl tentokrát 46.46 a už byl i nejrychleší ze všech semifinalistů. "Běželo se mi líp než dopoledne, náskok jsem jistil na obrazovkách, možná až moc. Subjektivně jsem do toho dal tak 90 % úsilí," říkal svěřenec Dalibora Kupky. "Zítra je prioritou zlato, až potom čas. Ale samozřejmě budu chtít běžet co nejrychleji," dodal.
Srdnatě bojoval o finále čtyřstovky Patrik Šorm, ještě pár metrů před cílem držel postupovou druhou pozici, pak po "napadení zezadu" od Blair-Sanforda ztratil rovnováhu a předběhl jej Ukrajinec Hucol, Šormovi chybělo po výkonu 47.70 na finále 5 setin."Věděl jsem, že to musím rychle rozběhnout, což vyšlo až nečekaně, v závěru mi ale chyběly síly. Přeci jen dvě takto kvalitní čtvrtky za den jsem ještě nikdy neabsolvoval," uznal svěřenec Jiřího Kmínka. "Škoda, chybělo pár setinek. Jestli bych je ubral nebýt té strkanice, těžko říct. Ale celkově jsem hrozně spokojený, cíl jsem splnil už postupem do semifinále," těšilo Patrika, který bude v neděli jistě platným členem štafety. Janu Tesaři se nepodařilo seběhnout na čelní pozici jako dopoledne, z pátého místa se nakonec posunul na konečné čtvrté ve svém rozběhu (v čase 47.11), a ve finále jej tak neuvidíme.
Ve finále výšky uvidíme nejmladší členku výpravy, Michaelu Hrubou. 17leté svěřenkyni Ctibora Nezdařila se dařilo procházet soutěží hladce (bez křížků) až do 191, čímž si vylepšila halový a vyrovnala absolutní osobní rekord, poté už neuspěla o 3 cm výš. Rodačka z Boskovic přesto proklouzla do boje o medaile, a to z poslední dělené osmé příčky. "Byl pro mě úspěch, že jsem se vůbec dostala na šampionát, tohle už je navíc, i když to na konci byly velké nervy. Ale jsem moc ráda za osobní rekord a doufám, že se mi zítra povede také. Chystám si to užít, povrch mi tu sedí, diváci ohromně pomáhají," uvedla Michaela. Pro Oldřišku Marešovou bylo konečnou 191, v zápise má poslední kolečko u 187 cm, což znamená konečnou 14. pozici.
Mezi tyčkařkami měla česká reprezentace trojnásobné zastoupení, bohužel ani jedné z nich se nepodařilo probít do finále. Aneta Morysková zvládla napodruhé svou základní výšku 410 cm, o dva decimetry výš už neuspěla. Tam uspěla napoprvé Romana Maláčová, pro tréninkovou kolegyni Moryskové ze skupiny Zdeňka Lubenského byla konečnou další postupná úroveň, 445. Největší domácí naděje, Jiřina Ptáčníková, se trápila už na základní výšce 430, kde vyčerpala všechny tři možnosti, poté ještě zvládla 445 napodruhé, neúspěchem však už skončil dva skoky na 455 i poslední "odložený" na 460. Právě ty potřebovala vzhledem k zápisu s početnými křížky svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Sluky zdolat. V celkovém účtování skončí Morysková 22., Maláčová dělená 16., Ptáčníková o dvě příčky výše.