Yego testoval svou formu v Eldoretu

neděle 17. dubna 2016
Ve městě Eldoret na západě Keni proběhl atletický mítink s názvem Weekend Meeting Series 2016, jehož hlavní hvězdou byl domácí mistr světa v hodu oštěpem Julius Yego a my jsme byli u toho. Jak tedy takový závod v této atletické velmoci probíhá?

Do Eldoretu jsme přicestovali kolem osmé hodiny ranní, po zhruba hodinovém letu z Nairobi. Mítink se odehrával na Kipchoge Stadium. Co se týká zázemí, nebyla naše očekávání nijak přehnaná, ovšem rozcvičovací plocha v nás vyvolala jisté rozpaky a nebyli jsme si jisti kvalitou závodů. Všichni aktéři se totiž rozcvičovali na hliněném parkovišti, které bylo navíc pokryto kameny.

Obavy jsme ztratili hned při vstupu na stadion. Zrovna startoval závod na deset tisíc metrů. Pořadatelé pustili v jednom běhu 75 vytrvalců, věc v Evropě naprosto nevídaná. Navíc tempo bylo nasazeno opravdu rychlé. Pravda je, že zhruba polovina startujících závod nedokončila, protože v případě, že jsou předběhnuti o jedno kolo, v závodě končí. Avšak většina těch, kteří doběhli do cíle, se vešla hluboko pod třicet minut. Potvrdila se tedy slova Jiřího Homoláče, který absolvoval v Keni tréninkový kemp, že Keňané jsou velmi ambiciózní, chtějí běžet rychlý čas, buď nasazené tempo vydrží, nebo ne.

Největším tahákem byl start keňského hrdiny a úřadujícího mistra světa v oštěpu Julia Yega. Již při rozcvičování odměnili přítomní diváci bouřlivým aplausem každý jeho pokus. Jakmile pak začal Yego házet naostro, zhruba 5000 atletických příznivců vytvořilo přímo elektrizující atmosféru. Yego dle očekávání zvítězil, když poslal své náčiní do vzdálenosti 78.86. Bylo také zajímavé sledovat, jak s mistrem světa měří své síly chlapci, kteří házeli bez bot a jejich výkony byly okolo čtyřiceti metrů. Pro mladé atlety byl start ve stejném závodě s jejich idolem obrovským zážitkem. Někteří ho naživo viděli vůbec poprvé a Yego se ukázal, jako pravý šampion. I v průběhu závodu svým soupeřům poradil a po zápolení se s nimi vyfotil. Navíc se celá soutěž házela s jeho vlastními oštěpy, jelikož pořadatelé měli na stadionu pouze dva. Sám Yego si závod na domácí půdě užil. „Byl to dobrý test před policejním mistrovstvím, které bude za pár dní v Nairobi, kde věřím, že předvedu mnohem delší hod,“ nechal se slyšet.

Jak se později ukázalo, druhou největší atrakcí byl závod žen na 3000 metrů překážek. Těsně před startem se drtivá většina všech přítomných diváků přesunula k vodnímu příkopu a mohutně povzbuzovali zejména závodnice na chvostu startovního pole, které se praly právě s touto překážkou. Kupodivu to všechny zúčastněné braly s úsměvem a podpora diváků jim dělala očividně dobře.

Ve všech běžeckých disciplínách byla účast hojná. Ve sprintech a technikách již byla konkurence dle očekávání slabší. Na mítinku v Eldoretu se objevila i česká stopa. V závodě na 1500 metrů nastoupil na start člen RunCzech teamu Edwin Kiptoo Kimutai a nevedl si vůbec špatně. Závod dokončil na druhém místě. Zvítězil Timothy Cheruiyot za 3:36.8. Kromě Yega se v Eldoretu představili i další úspěšní reprezentanti. Osmistovku žen ovládla mistryně světa z roku 2013 Eunice Sumová (2:03.2) a na desítce byl nejrychlejší Jairus Birech, který dokázal opanovat loňský ročník diamantové ligy ve steeplu

Weekend Meeting Series v Eldoretu rozhodně po sportovní stránce předčil naše očekávání. Skvělá atmosféra, silná konkurence. Jedinou kaňkou byli místní pořadatelé, kteří příliš nezvládali vše koordinovat a v tomto ohledu jistě mají co dohánět. Například získat výsledky bylo takřka nemožné. Bylo ovšem vidět, že Keňané atletikou opravdu žijí.