Z hlasování vyšla desítka nominovaných atletů
Do hlasování o nejlepšího atleta roku zasáhlo téměř 90 odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů. Letos potřetí za sebou uvidí příznivci české atletiky slavnostní vyhlášení ankety na televizní obrazovce.
V přímém přenosu České televize, který bude odvysílán 15. listopadu od 20 hodin na ČT 1, bude vyhlášena nejlepší desítka atletů, junior, objev a trenér roku. Všichni vyhlášení budou obdarováni zlatou cihličkou s vyrytým logem Českého atletického svazu a názvem – Atlet roku 2003. První tři nejlepší se ještě mohou těšit na speciální dárky od svých „zvláštních gratulantů“. O jaké dárky a gratulanty půjde, to zatím pro atlety zůstává tajemstvím.
Do desítky nominovaných v letošním ročníku se dostali tito atleti – v abecedním pořádku: výškař Jaroslav Bába, vícebojař Tomáš Dvořák, oštěpař Miroslav Guzdek, tyčkařka Pavla Hamáčková, výškař Tomáš Janků, oštěpařka Jarmila Klimešová, překážkář Jiří Mužík, diskařka Věra Pospíšilová, vícebojař Roman Šebrle a oštěpař Jan Železný.
Mladý výškař Jaroslav Bába si letos vytvořil osobní rekord výkonem 232 cm v hale a 230 venku. Na evropském šampionátu juniorů, kde jako jediný z finalistů překonal 228 cm, získal zlatou medaili. Kvalitní výkon předvedl například i na mítinku IAAF Grand Prix v Soluni, kde skočil 230 cm. Splnil limit na oba letošní seniorské šampionáty. V anglickém Birminghamu skončil svěřenec Aleše Dudy ve vyrovnaném závodě devátý, v Paříži na světovém šampionátu jedenáctý.
Vícebojař Tomáš Dvořák vybojoval na halovém šampionátu v Birminghamu pátou pozici. V přípravě na letní sezonu měl smůlu. Nejprve se chtěl připravit na desetibojařský mítink v rakouském Goetzisu, ale alergické problémy mu nedovolily startovat. Do Ratingenu se také nepodíval, příčinou byla angína. Jako obhájce titulu byl na mistrovství světa do Paříže pozván, takže s limitem se trápit nemusel. V Paříži se svěřenci trenéra Svobody podařilo vybojovat čtvrté místo výkonem 8 242 bodů.
Nejlepší letošní výkon oštěpaře Miroslava Guzdka padl 8. května v Turnově, když poslal své náčiní do vzdálenosti 83,71 metru. Na republikovém šampionátu v Olomouci Guzdkovi k titulu stačilo 75,65 metru. Před pařížským mistrovstvím světa měl problémy s Achillovkou. Nakonec se pro něj pařížský šampionát stal životním úspěchem. Dostal se do finále a výkonem 81,40 vybojoval sedmou příčku.
Tyčkařka Pavla Hamáčková se v průběhu sezony potýkala se zdravotními problémy. Halové mistrovství světa v anglickém Birminghamu vynechala. V letošní sezoně se jí dvakrát podařilo zlepšit český rekord. 8. února v hale v Potsdami skočila 457 centimetrů a na evropském poháru ve Velenje překonala 21. června 460 centimetrů. Smůlu ale měla i na šampionátu v Paříži, kvůli zranění paty do závodu nakonec nenastoupila.
Výškař Tomáš Janků patří již mezi stálice českého atletického nebe. Ve finále výškařů na halovém šampionátu v letošním roce skončil šestý, na mistrovství světa v Paříži do finále nepostoupil. 230 centimetrů překonal v hale v Banské Bystrici 25. února, stejný výkon předvedl i v letní sezoně na evropském poháru ve Velenje.
Oštěpařka Jarmila Klimešová se letos v polské Bydhošti radovala z prvenství. Z mistrovství Evropy do 22-ti let si odvezla zlato a vytvořila si zároveň svůj nový osobní rekord, když hodila 60 metrů a 54 centimetrů. Tento výkon znamenal zároveň splnění B-limitu na mistrovství světa do Paříže. Tam svěřenkyně Marcely Pilařové skončila v kvalifikaci, když překonala 56,98 metru.
Překážkář Jiří Mužík urazil letos svou trať 400 metrů překážek nejrychleji na mítinku IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostravě, kde časem 48,63 skončil druhý za světovou jedničkou Felixem Sánchezem. Na světovém šampionátu v Paříži skončil v semifinále časem 48,82.
Velmi úspěšnou sezonu prožila diskařka Věra Pospíšilová. Čtyřiadvacetiletá závodnice Olympu Praha vstupovala do letošní sezony s osobním maximem 64,10 m, několikanásobným zlepšením v průběhu léta dokráčela až k metě 67,71 metru. Na Stade de France v St. Denis nakonec skončila na pátém místě výkonem 65,55 metru. Svou skvělou sezonu korunovala v premiéře Světového atletického finále. V závěrečném souboji o vítězství v Grand Prix 2003 česká diskařka jednoznačně triumfovala a v celkovém hodnocení sezony jí patří prvenství ve světovém žebříčku.
Vícebojař Roman Šebrle dosáhl letos na medaili hned dvakrát. Z Birmingahmu si odvezl bronz a s pařížského šampionátu stříbro. V letní sezoně absolvoval ještě další dva desetiboje. V Goetzisu uspěl výkonem 8 807 bodů, desetibojařský mítink v Ratingenu svěřenec Dalibora Kupky vyhrál také, v GP desetibojařů obsadil druhou příčku.
Oštěpař Jan Železný předvedl svůj letošní nejlepší výkon na Golden League v Paříži, kde zvítězil výkonem 89,06 metru. Vítězství si odvezl i z Curychu a v monackém finále obsadil druhé místo. Mistrovství světa v Paříži pro něj znamenalo první čtvrté místo v kariéře.
Jakou příčku obsadili jednotliví atleti v desítce se dozvíte v sobotu 15. listopadu v přímém přenosu České televize. Sledujte vyhlášení nejlepších českých atletů roku ve 20 hodin na ČT 1.