Z mládežníků nejlepší Zemaník

neděle 10. prosince 2017
Na mistrovství Evropy v krosu v Šamoríně Jakub Zemaník dosáhl v kategorii do 22 let na 18. místo, mezi ženami "22" byla Moira Stewartová 32., krásný souboj tu svedly Němky Rehová a Klosterhalfenová.

MUŽI „22“ 8,23 km / Více bahna a náročnější profil, to bylo v podstatě unisono přání trojice českých zástupců. Nejvíce trať podle očekávání seděla nejkvalitnějšímu dráhovému běžci Jakub Zemaníkovi, který se držel v skupince kolem dvacátého místa, a nakonec povedeným závěrem vybojoval solidní osmnácté místo, půlminutu za medailisty. „Ve skupince docházelo k častým kolizím, ale všechno jsem nějak ustál. Vyšel mi pak nástup asi 300, 400 metrů před cílem. Trať mi docela seděla, možná jsem mohl být trochu více vepředu a mohlo to být ještě lepší,“ hodnotil svěřenec Vladimíra Černého.

51. z 85hlavého pole byl Dominik Sádlo. „Projevila se asi nezkušenost, ve skupince jsem byl na chvostě, takže jsem skoro za každou zatáčkou musel zrychlovat, abych se s ní udržel. Určitě to mohlo být výrazně lepší, ale z výsledku nejsem ani zklamaný,“ říkal v cíli Sádlo. Viktor Šinágl brzy ztratil kontakt, většinu trati strávil sám, případně s pár jednotlivci. „Bylo to na mě od začátku hodně ostré tempo, takže jsem se rychle zatavil, ale myslím, že jsem to dobojoval se ctí,“ povídal nakonec 73. běžec v této kategorii.

Závod byl velkým triumfem francouzských „krosařů“, kteří byli ve čtyřech mezi prvními osmi, triumfovali jako tým a také jim patřily dva nejvyšší stupínky na individuálním pódiu. Titul vybojoval Jimmy Gressier v čase 24:35, a jeho krajan Hugo Hay v závěru také předstihl Yemaneberhana Crippu. Italský reprezentant byl za odvahu dva okruhy do cíle, kdy stále ještě kompaktní pole roztrhal, odměněn bronzem. Týmové stříbro brali Belgičani se značným odstupem (o 19 míst) za Francouzi, bronz si vysloužili Britové. Česká trojice byla klasifikována na 12. místě z 16 družstev.

ŽENY „22“ 6,28 km / Skoro přesně v polovině startovního pole dokončila závod Moira Stewartová, přestože začínala ve skupince, která bojovala o výsledky v první desítce. „Asi jsem měla větší ambice,“ přiznala 32. žena v cíli, o něco lépe než minutu a tři čtvrtě za nejlepšími. „Necítila jsem se ale v pohodě, navíc ta zima, a asi jsem měla také začít trochu pomaleji,“ hledala příčiny ze svého pohledu ne příliš povedeného závodu. Také uvedla, že by jí by více seděl náročnější kros typu letošního MČR.

Nádherný duel o prvenství svedla dvojice německých „superfavoritek“. Tu se pokoušela nastupovat jedna, tu druhá, nakonec vyšel nástup v posledním okruhu Alině Rehové, která byla odměněna přeci jen za o něco aktivnější přístup. Stříbrné Konstanze Klosterhalfenové se tak nepovedlo oplatit porážku z domácího šamopionátu. Časy nejlepších dvou: 20:22 vs. 20:25. Za nimi pak následovaly tři Britky, z nichž nejlepší byla Jessica Juddová (20:45). Společně však ostrovanky v týmové soutěži udolaly Němky o tři místa, bronz braly turecké běžkyně v čele s 11. Tunaovou.

JUNIORKY 4,18 km / Debutantka na ME v krosu Bára Stýblová začala závod odvážně, což jí pomohlo v tom, že se vyhnula pádům, které postihly soupeřky. Postupně se ale nejmladší členka výpravy propadala až na konečné 65. místo, minutu a půl za vítězkou. „Asi jsem to trochu přepálila, snažila jsem se vždycky někoho udržet, ale moc to nešlo. Jsem ráda, že jsem si to vyzkoušela a že jsem se dostala do cíle,“ hodnotila Stýblová.

O medaile si to rozdala čtyřčlenná skupinka, z níž v závěrečném okruhu frknula Britka Harriet Knowles-Jonesová a triumfovala s pohodlným 11vteřinovým náskokem v čase 13:49. Stříbro si vybojovala Maďarka Lili Anna Tóthová, bronz o další 4 s zpět Miriam Dattkeová, černý Petr tak zbyl na Nizozemku Lauovou. V soutěži týmů dominovaly Britky, v součtu byly lepší o 12 míst než Italky, o 26 pak než Španělky.

JUNIOŘI 6,28 km / Také další nováček Damián Vích rozběhl závod v popředí, ovšem i přes něj se přehnala celá řada soupeřů a v nejpočetnějším poli dne (109 na startu) nakonec padl až na 78. pozici, 1:37 minuty za vítězem. „Chtěl jsem být někde vepředu, ale v té zimě jsem úplně zmrzl a pro mou hlavu bylo špatné, že mě začali předbíhat. Určitě by mi vyhovovalo víc, kdyby byla trať náročnější,“ řekl Vích s odkazem na kopcovatější a blátivější Dlouhoňovice.

O medailích se rozhodovalo až v samotném závěru, ostrý nástup Turka Ramazana Barbarose hlavní favorit Jacob Ingebrigtsen odrazil a v cílové rovince norský obhájce titulu měl i čas na vítězná gesta. Vítěz dosáhl času 18:39, bronzový Francouz Louis Gilavert ztratil jen 6 vteřin, hned za ním následoval krajan Khelaf. Soutěž družstev ovládli Španělé o šest míst před Francouzi. Další týmy už byly daleko, více než 20 míst v součtu, vyrovnanou bitvu o bronz vyhráli Turci, o dvě místa před čtvrtými Belgičany a pátými Nory.