Zachyceno v síti z víkendu
Nejprve ale ještě krátce k našim. Výprava pro Göteborgu se zase rozrostla (prakticky vzato) o dvě jména – Josef Prorok (Vídeň) a Adam Sebastian Helcelet (Praha) a dařilo se i dalším směrem k halovému vrcholu. Svůj absolutní osobní rekord opět vylepšila Zuzana Hejnová a ve Vídni si upevnila pozici jedné z adeptek medaile pro HME, ne-li rovnou té nejcennější, časem 52.13: podle dostupných statistik je Hejnová na setinu stejně s Shakes-Draytonovou a jedinou rychlejší Evropankou je další Britka Childová. Tyčkaři předvedli v Doněcku svoje letošní nejlepší výkony: Jiřina Svobodová razantně „odčinila“ nezdar z Pardubic 460 centimetry, Jan Kudlička navázal na rostoucí formu – 570 pro něj znamená dokonce halový osobák.
Jako oslí můstek k mezinárodnímu dění si dovolím využít Pavla Masláka, kterému se podařil mimořádný počin v Gentu. Nejenže získal cenné skalpy v čele s domácí hvězdou Kevinem Borleé a jeho čas 32.58 se zapsal do historie jako dvanáctý na světě (původně jsme psali 11., správně je ale 12.) a jako druhý v Evropě. Výkon svěřence Dalibora Kupky – lépe běžel v sezoně o desetinu jen Lalonde Gordon – byl ale i nejvýraznějším počinem v rámci celého mítinku světového okruhu, což má svou nepochybnou hodnotu.
V pátek se konal mítink evropského seriálu v Düsseldorfu, kde se našim (Škrobáková, Kocourek) tolik nevedlo, zato tam padly tři světové výkony roku. Trojskokem 14.52 se do čela průběžných statistik vyšvihla před čtveřici Rusek Olga Saladuchaová a zařadila se tím mezi favoritky pro Göteborg. Zajímavé věci se děly na překážkách, kde se Američan Omo Osaghae nejprve ujal vedení v sezoně rozběhovým časem 7.53 a ve finále ještě setinu srazil. Jenže proti kralování byl krajan Kevin Craddock, v cíli ještě o 0.02 dříve, tedy za 7.50. Třetí byl Maďar Balázs Baji v nejlepším evropském výkonu roku (7.57).
Kubánka Yarisley Silvaová potvrdila skvělou formu kontinentálním rekordem v Doněcku, jako spoludržitelka letošního světového maxima 476 cm ovšem zůstala jen chvilku. V Sheffieldu ji a Američanku Suhrovou předčila později v sobotu Britka Holly Bleasdaleová, a to o jeden centimetr.
Do role jednoho z favoritů mistrovství Evropy v hale se bezpochyby pasoval Eelco Sintnicolaas. Nizozemec doma v Apeldoornu vylepšil národní rekord na 6341, s nimiž jasně vládne i halovému světu. Pomohl si nejen tradiční oporou tyčkou (540, OR 552), ale také osobními rekordy na překážkách (7.88) a především ve výšce – 208 je o osm centimetrů (!) lépe než dosud.
Pro ostatní výkony roku už musíme za „velkou louži“. Půlkař Lopez Lomong zaběhl v Seattlu (stát Washington) 1:46.53, jeho výkon však poněkud znehodnocuje fakt, že se tak stalo na dráze delší než obvyklých halových 200 metrů. (V Evropě nadále vedou o dvě desetiny zpět Španěl López a Polák Kszczot.) V arizonském Fayetteville předvedli Keňan Kennedy Kithuka na pětce 13:26.65 a Američanka Aurieyall Scottová dvoustovku za 22.68 – v obou případech jde o nemistrovské tratě. Ze stejného místa přišla i zpráva o zatím nejrychlejší čtvrtce sezony 51.67 v podání Nigerijky Reginy Georgeové.
A v zámoří ještě zůstaňme. V Kingstonu se na obvyklou testovací čtvrtku vydali elitní jamajští sprinteři. Na přímý souboj dvou největších hvězd sice nedošlo, „na dálku“ byl Usain Bolt čtvrtý a o tři setiny rychlejší než pátý Yohan Blake (46.74 vs. 46.77). Neprosadil se ani specialista Edino Steele (46.64), když v nejrychlejším „Blakově“ běhu prohrál s bronzovým z olympijské dvoustovky Warrenem Weirem, jenž zvítězil za 46.23 a ujal se prozatím vedení tabulek pod otevřeným nebem.