Záleský 9., Sasínek do finále

čtvrtek 13. července 2017
Zatím nejlepšího umístění české výpravy dosáhl během prvního dne soutěží na ME do 22 let v Bydhošti sprinter Dominik Záleský, jenž obsadil deváté místo. Mezi finálovou dvanáctku postoupil Filip Sasínek.

Sedmibojařky pokračovaly v koulařském sektoru a měly maximální důvod ke spokojenosti. Kompletní trio si totiž dokázalo vylepšit osobní rekordy. Barbora Zatloukalová poslala hned v úvodní sérii své náčiní na 11.95. Barbora Dvořáková si vylepšila osobní maximum ve druhé sérii, kde předvedla 10.72. Kateřina Dvořáková zabojovala třetím pokusem a byl z toho osobák 10.17. Nejlepší koulařkou mezi vícebojařkami byla Švýcarka Caroline Agnouová (14.77).

Závěrečnou disciplínou prvního dne sedmiboje je dvoustovka, kde se zadařilo hlavně sestrám Dvořákovým. Vůbec nejrychlejší čas z celého startovního pole zaběhla Barbora Dvořáková, když prolétla zatáčku s rovinkou za 23.89. Její sestra Kateřina si pro změnu dosprintovala pro nový osobák 24.51. Barbora Zatloukalová zakončila úvodní část svého sedmiboje výkonem 25.32.

Po úvodních čtyřech disciplínách si z našich závodnic vede nejlépe šestnáctá Kateřina Dvořáková (3287 b.). "Na překážkách mi nevyšel start a přesto z toho byl slušný čas, takže to mě trošku mrzí. Udělala jsem si osobáky v kouli a na dvoustovce, takže jsem s prvním dnem spokojena," zhodnotila. Povedená dvoustovka vynesla na devatenácté místo Barboru Dvořákovou (3253 b.). "Kromě překážek se mi povedly všechny disciplíny. V kouli a na výšce jsem si vylepšila osobní maxima a dvoustovka byla taky super. Třeba nějaký osobáček přidáme všechny tři ještě zítra," věří. Barbora Zatloukalová (3135 b.) přenocuje na třiadvacáté pozici. "Radost mi udělal hlavně osobák na kouli a překážky také nebyly špatné. Naopak jsem zklamaná z výšky. Zítra budu bojovat o co nejlepší výkon," řekla. V průběžném vedení je Němka Celina Lefflerová, která posbírala 3713 bodů. Pouhých devět bodů na ni ztrácí druhá Švýcarka Caroline Agnouová (3704 b.). Bronzovou příčku prozatím drží Rakušanka Verena Preinerová (3625 b.).

Dominik Záleský po povedeném rozběhu oprávněně pomýšlel na finále. Účast mezi elitní osmičkou mu nakonec unikla o jediné místo, když proběhl cílem v čase 10.39. Na postup do boje o medaile bylo třeba běžet o tři setiny rychleji. V celkovém pořadí mu tedy patří deváté místo. Stejně jako v rozbězích, byl i v semifinále ze všech nejrychlejší slovenský rekordman Ján Volko, který zaběhl skvělých 10.18.

Do rozběhu patnáctistovky nastoupili tři naši běžci. Filip Sasínek potvrdil očekávání a v taktickém závodě si s přehledem pojistil postup z druhého místa v čase 3:43.96. Naopak mezi finálovou dvanáctku se nevešel dvaadvacátý Jan Friš (3:47.73), který se v první polovině závodu držel se skupinou bojující o postup, ale v závěru mu došly síly. Ještě o dvě příčky za ním se umístil Adam Zenkl (3:50.45).

Až do posledního momentu bojovala Rebeka Šilhanová o postup do finále skoku o tyči. Nakonec jí k tomu nestačil ani nejlepší sezónní výkon 415 centimetrů. Pro účast ve finálovém závodě bylo třeba skočit ještě o pět centimetrů výše. Hodnota kvalifikačního limitu totiž byla 420 centimetrů. Šilhanová tak v celkovém zúčtování obsadí první nepostupové čtrnácté místo. Druhá česká zástupkyně v závodě Zuzana Pražáková bere za 400 centimetrů osmnáctou příčku.

Na půlce žen se postupovalo z rozběhů rovnou do finále. S přísným postupovým klíčem si nedokázala poradit Vendula Hluchá, která skončila ve svém běhu na osmém místě v čase 2:08.21 a z Bydhošti si odveze devatenácté místo. Nejrychlejší čas zaběhla favorizovaná Islanďanka Aníta Hinriksdóttirová (2:03.58).

Disciplíny bez české účasti

První mistrovská sada medailí se rozdávala v závodě na 10 000 metrů mužů. V takticky vedeném závodě rozhodl o svém vítězství drtivým finišem Španěl Carlos Mayo. Ten vypálil 250 metrů před cílem do čela a v závěrečné rovince už mohl bouřlivě oslavovat svůj triumf. Mayo se stal mistrem Evropy do 22 let v čase 29:28.06. Pro stříbro si v poklidu doběhl Němec Amanal Petros (29:34.94). Na bronzový stupínek vystoupal Francouz Emmanuel Roudolff Lévisse (29:42.85).

Stejně jako v rozběhu, byla i v semifinále stovky žen nejrychlejší domácí Ewa Swobodová. Tentokrát si s touto distancí poradila v čase 11.32. Vítězkou druhého semifinále se stala Ruska závodící jako neutrální atletka Kristina Sivkovová (11.42).

V kvalifikaci kladivářů jasně dominovali borci z Maďarska, kteří jako jediný překonali sedmdesátimetrovou hranici. Bence Pásztor vyhrál kvalifikační kolo výkonem 70.22 a jen těsně za ním zaostal jeho kolega Bence Halász (70.14).

Nejrychlejší časy rozběhu na 3000 metrů překážek zaznamenaly Rumunka Claudia Prisecaruová (10:07.40) a Dánka Anna Emilie Möllerová (10:07.70). Obě s přehledem ovládly své běhy.

Kvalifikaci oštěpařů kraloval hlavní favorit na evropské zlato Řek Ioánnis Kiriazís, jehož oštěp dolétl na 78.48. Již v kvalifikačním kole naznačili své možnosti i druhý Rumun Alexandru Novac (77.00) nebo třetí Moldavan Adrian Mardare (76.09)

Kvalifikace trojskokanek byla pod jasnou nadvládou francouzských závodnic, které obsadily tři ze čtyř prvních míst. Nejdelším výkonem se mohla pochlubit Yanis Davidová, která doskákala na 13.75.

První kolo soutěže diskařek mělo dvě jasné suverénky, které atakovaly šedesátimetrovou hranici. Tou první byla Němka Claudine Vitaová (59.87), kterou těsně následovala svým hodem 59.23 Polka Daria Zabawska.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová