Zámořské znovuzrození diskařského talentu

Zámořské znovuzrození diskařského talentu
Aktuality
čtvrtek 29. prosince 2016
Možná vám není jméno diskaře Marka Bárty až tak známé, ale tento dnes čtyřiadvacetiletý vrhač ovládl v roce 2011 anketu Atlet roku v kategorii juniorů a po delší odmlce o sobě dal vědět v letošní sezóně, když si i přes zdravotní komplikace dokázal vylepšit osobní rekord a opakovaně útočil na limit pro evropský šampionát v Amsterdamu. Svůj nesporný talent chce prodat v nadcházejících sezónách.

Odchovanec havířovské atletiky prokazoval svůj potenciál již v mládežnických kategoriích. V roce 2009 si odvezl stříbro z Evropského olympijského festivalu mládeže a o dva roky později byl jedním z nejúspěšnějších členů české výpravy na MEJ v Tampere, kde obsadil páté místo. „Dodnes považuji tento úspěch za zatím největší v mé dosavadní kariéře,“ tvrdí. V témže roce se stal také juniorem roku v anketě Českého atletického svazu Atlet roku 2011 a nechal za sebou taková jména jako Pavel Maslák, Anežka Drahotová nebo Jiří Sýkora.  

Poté následoval přechod do Prahy, kde se připravoval pod vedením trenéra Šilhavého v Olympu Praha. V naší metropoli však příliš dlouho nevydržel. „Bylo to složité období. Příliš se mi nedařilo ve škole, která byla hodně časově náročná a nevedlo se mi ani na tréninku. Nedařilo se mi kombinovat studium a atletiku tak, jak bych si představoval. Vše šlo od desíti k pěti, tak jsem se rozhodl, že je potřeba udělat změnu,“ vzpomíná.

Volba padla na zámořskou zkušenost ve Spojených státech. Marek se začal připravovat a studovat na Virginia Tech University. „Měl jsem na tuto školu dobré reference. Bylo mi řečeno, že systém studia je lépe stavěn pro sportovce. Je možné si tam upravit rozvrh podle tréninku. Musím říct, že se mi snaží vycházet co nejvíc vstříc. Navíc jsem tam měl pár kamarádů. I můj současný trenér stál o to, abych se u něj připravoval. Všichni se mi snažili pomoci, takže o to byly začátky snadnější,“ dodává.

Momentálně se připravuje pod vedením kanadského kouče Grega Jacka. „S trenérem jsem se hned na začátku domluvil, že nechci příliš měnit na tom, jak jsem se připravoval s koučem Šilhavým, protože je podle mě skvělým trenérem. Greg je takovým rádcem v technice. Změnou je, že toho hodně děláme na kameru, ale stále mám trénink založený na tom, co jsem se naučil v Čechách, protože co se týká techniky, tak u nás jsou mnohem lepší trenéři než zámoří,“ má jasno. „V Americe je velkým plusem materiální podpora. Ať se jedná o zázemí nebo sportovní výbavu, ale jak jde o trenéry nebo fyzioterapeuty. Mnohem lepší odborníky máme u nás v Čechách,“ doplňuje jedním dechem.  

S trenérem Gregem Jackem tak nastavili určitý kompromis, který začal nést ovoce ve formě pozvolného a pravidelného zlepšování. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Zatím tím největším je možná trochu nedoceněné třetí místo z národního univerzitního šampionátu NCAA, které získal v loňské sezóně.

Loni na podzim si ale poranil rameno a musel na operaci, což výrazně zkomplikovalo jeho přípravu na letní sezónu 2016. „Operaci jsem absolvoval na přelomu září a října a s tréninkem jsem začal až v lednu. Nebylo to příjemné, ale nějaký ten čas přeci jen zbýval.“ O to více byl překvapen, když si dokázal již v dubnu v Charlottesville vylepšit osobní rekord na 61.38. „Těší mě, že jsem i přes nekompletní přípravu dokázal hodit osobák. Věřil jsem, že bych mohl i splnit limit na mistrovství Evropy, do kterého mi nechybělo zas tak moc, ale k tomu bylo potřeba trošku štěstí. Doufal jsem, že bych mohl v nějakém závodě chytit třeba lepší povětrnostní podmínky, což se nestalo. Přesto musím uplynulou sezónu hodnotit kladně,“ shrnuje.

Po úspěšné sezóně Marka čeká další operace ramene. Přesto věří, že se dokáže kvalitně připravit i na letní sezónu 2017. „Jelikož začnu s tréninkem později, tak úvod sezóny nestihnu, ale rád bych si zazávodil na univerziádě, kterou bude na konci srpna hostit čínská Taipei,“ věří tento sympatický atlet. 

Petr Jelínek

Fotogalerie