Zástupci svazu a Prahy jedou bojovat o HME
Hájit naše barvy vyráží z Prahy v pátek delegace ve složení: předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, ředitel ČAS František Fojt, náměstek ministerstva školství Jan Kocourek, pražská radní pro školství a sport Helena Chudomelová, oštěpařka Barbora Špotáková a televizní moderátorka a někdejší vícebojařka Kateřina Nekolná. „Jsme rádi, že při naší kandidatuře můžeme garantovat podporu státu i města Prahy a že nám město Praha i ministerstvo školství pomohou při obhajobě svou účastí,“ kvituje s nadšením zájem náměstka Kocourka i pražské radní Chudomelové Varhaník.
Oštěpařka Barbora Špotáková bude při obhajobě kandidatury vyjadřovat názory a obrovský zájem aktivních atletů o tuto akci u nás. „Česká republika by si takový velký podnik zasloužila. Myslím si, že by určitě podpořila zájem veřejnosti o atletiku a samotní atleti by byli nadšení, že se mohou předvést před domácím publikem. Proto ráda tuto kandidaturu podpořím i samotnou aktivní účastí v Sofii,“ vysvětluje Špotáková.
„Za klíčovou považuji také spolupráci s Českou televizí, a to jak při přípravě kandidatury, tak i poté při samotné akci. A to i v souvislosti s EBU,“ vysvětluje Varhaník. Úzkou spolupráci s Českou televizí bude představovat vynikající sportovní moderátorka a zároveň bývalá vícebojařka Kateřina Nekolná. „Rádi bychom Radu zaujali," přeje si Varhaník. "Kromě technických a obsahových náležitostí, které je potřeba splnit, bude rozhodovat i samotné vystoupení před Radou. Kateřina připravila „virtuální branky, body vteřiny,“ které si budou moci na DVD členové rady vychutnat hned na začátku sobotní prezentace a věřím, že to bude pro ně něco nového.“
Každý účastník, tedy zástupci Prahy i Istanbulu, budou mít na svou obhajobu před Radou Evropské atletiky 15 minut. Účastníci představí vlastní koncept, který obsahuje již podrobné informace týkající se veškerých náležitostí HME jako je doprava, ubytování, organizace, promotion, média, PR, financování, rozpočet akce apod. O pořadí prezentací mezi Prahou a Istanbulem bude rozhodovat los.
Opakovaná kandidatura
Český atletický svaz se ucházel o halové mistrovství Evropy již v minulých letech. Poprvé svaz vyjádřil zájem pořádat HME už v roce 2000, o tři roky později skutečně kandidaturu podal, a sice pro rok 2007. V té době však měla Evropská atletika podmínku, že aréna, ve které se HME bude konat, je již postavena. Tuto podmínku v té době ještě Praha nesplňovala, ovšem ČAS svůj zájem o pořadatelství vyjádřil. V roce 2004 se svaz ucházel o pořadatelství HME 2009. Tenkrát přišli zástupci Evropské atletiky s tvrzením, že do O2 arény se nevejde atletická dráha, která by vyhovovala pravidlům. Hovořilo se také o omezené viditelnosti z ochozů. I tento pokus o pořádání proto nakonec ztroskotal a HME v roce 2009 pořádal Turín. „V roce 2009 se konal v O2 aréně mezinárodní atletický mítink, takže je jasné, že tento argument Evropské atletiky byl mylný. Máme k dispozici dráhu, zkonstruovanou pro libeňskou halu, která splňuje veškeré požadavky v souladu s pravidly IAAF,“ vysvětluje předseda ČAS.
S argumentem špatné viditelnosti se ovšem svaz ze strany Evropské atletiky potýká dál. „Zástupcům EA předkládáme studie, podle kterých je viditelnost v normě a rozhodně nebude na úkor diváků. Moderní multifunkční hala, kterou O2 aréna je, disponuje dalšími prvky, jako jsou velkoplošné obrazovky a další technické vymoženosti včetně kamerového systému, světelných efektů a mnoho dalšího. Pražská aréna je velice nadstandardně vybavena a skýtá možnosti, které klasické atletické haly neumožňují. Je jako pětihvězdičkový hotel s veškerým pohodlím pro všechny zúčastněné. Chceme prezentovat atletiku v jiné dimenzi, pro diváky, partnery i atlety. Doufám, že dokážeme Radu EA přesvědčit, že Praha je to správné místo pro pořádání HME v roce 2015,“ doplňuje Varhaník.