Zatloukalová poprvé mistryní v pětiboji

sobota 11. února 2023
Druhým soutěžním dnem pokračovalo halové mistrovství České republiky ve vícebojích. V sobotu se rozdávaly tři medailové sady. V kategorii žen dokázala poprvé v kariéře opanovat mistrovský závod Barbora Zatloukalová. Leaderem mužského sedmiboje je dle očekávání Ondřej Kopecký.

V soutěži žen nakonec na poslední chvíli zrušila svůj start obhájkyně posledních dvou titulů Dorota Skřivanová. O to otevřenější se čekal boj o mistrovské zlato. Nakonec si pro něj však celkem s přehledem dokráčela Barbora Zatloukalová, která se po dvou bronzech a jednom stříbru konečně dočkala kovu nejcennějšího a zkompletovala tak medailovou sbírku z halových šampionátu v pětiboji. Jako jediná se dokázala dostat přes čtyři tisíce bodů, když její vítězný součet činil 4074 bodů. Svou první mistrovskou medaili v kariéře získala stříbrná Veronika Nedvědová. Svěřenkyně Gabriely Dvořáková posbírala 3901 bodů. Bronz vybojovala při své mistrovské premiéře mezi dospělými Natálie Olivová za 3791 bodů.

Ondřej Kopecký prozatím potvrzuje roli favorita mužského závodu sedmibojařů. V průběhu prvního soutěžního dne si vytvořil nové osobní rekordy na šedesátce (7.06), v dálce (747) a v kouli (14.00). K tomu přidal velmi solidních 195 centimetrů ve výškařském sektoru a přenocuje na vedoucí pozici se ziskem 3274 bodů. Může tak nadále živit velmi reálnou naději na vylepšení sedmibojařského osobního maxima a také pokoření potvrzovacího výkonu ČAS směrem k účasti na halovém evropském šampionátu v Istanbulu. Spokojen zatím může být i jeho tréninkový kolega Vilém Stráský, jenž jako jediný stlačil na šedesátce svůj čas pod sedm vteřin (6.99). To pak podpořil dálkařským osobákem 727 centimetrů a je zatím druhý za 3197 bodů. Na dohled je také při svém vícebojařském návratu průběžně bronzový Jan Doležal s 3105 body.

Naprosto zasloužené zlato brala v kategorii juniorek kopřivnická Adéla Tkáčová. Ač byla ještě loni dorostenkou, mistrovskému vícebojařskému měření sil o věkovou kategorii výše naprosto dominovala. Ve všech pěti disciplínách si vytvořila nové osobní rekordy a na šedesátce překážek (8.60), v dálce (572) a na závěrečné osmistovce (2:21.26) byla nejlepší z celého startovního pole. Výsledkem byl vítězný součet 3884 bodů, který ji řadí na deváté místo historických statistik tohoto šampionátu v kategorii do 20 let. O jednu příčku si oproti loňsku polepšila Simona Ručová. Závodnice hájící barvy Hvězdy Pardubice si vybojovala stříbro za 3814 bodů. Vůbec první vícebojařkou medaili získala bronzová Zdara Pezinková z AC Pardubice díky výkonu 3801 bodů. Ta zazářila zejména ve výšce, kde překonala laťku o hodnotě 180 centimetrů, což ji řadí na čtvrté místo průběžný národních tabulek mezi ženami.

V sedmiboji starších žáků udržel pozici leadera jablonecký Daniel Novotný a mohl se tak radovat ze svého premiérového vícebojařského titulu se ziskem 4299 bodů. Další dva medailisté si oproti úvodnímu dni pořadí prohodili. Stříbro si na krk pověsil Jiří Vacek z Ústí nad Orlici (3951 bodů) a bronz putuje do Nehvizd zásluhou Jana Majdlocha (3834 bodů).

Po prvním dni sedmiboje juniorů je v pohodlném vedení Tomas Järvinen. Reprezentant Atletiky Jižní Město se zaskvěl zejména ve výškařském sektoru, kde se přenesl před vynikajících 210 centimetrů. Nejlepší byl také v dálce za 690 a v úvodních čtyřech disciplínách posbíral 3146 bodů. Průběžnou druhou pozici drží Adam Havlíček z Třebíče s mezisoučtem 3010 bodů, jenž předvedl nejhodnotnější výkon v kouli, a to 13.95. Na bronzové příčce figuruje obhájce tohoto cenného kovu z loňského šampionátu královehradecký Štěpán Štefko (2867 bodů) těsně před loňským dorosteneckým šampionem Romanem Kadavým z jabloneckého Liazu.

Také dorostenci jsou v „poločase“ svého mistrovského klání. Na pozici leadera se vyhřívá českobudějovický Michal Rada. Loňský žákovský vícebojařský mistr těžil zejména ze silných skoků, když byl nejlepší z celého startovního pole v dálkařském (708 centimetrů) i výškařském (201 centimetrů) sektoru a vede se ziskem 3057 bodů. Prozatím stříbrný Milan Tobiška z Hvězdy Pardubice pro změnu potvrdil roli kvalitního sprintera, když prolétl šedesátku za 7.03. Celkem pak posbíral 2997 bodů. Třetí je kopřivnický Daniel Hanzelka s 2902 body, jenž obhajuje stříbrnou medaili z minulého halového šampionátu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman