Závěr MS 17: Štafeta čtvrtá, Šádková osmá

neděle 14. července 2013
V Doněcku se uzavřel světový šampionát kategorie do 17 let. Jeho poslední den přibyly na český účet výborné výsledky.

Fantastické čtvrté místo vybojovaly české sprinterky v kombinované štafetě 100-200-300-400 m, v níž se o jednotlivé úseky podělily Andrea Školová, Veronika Paličková, Jana Reissová a Zdeňka Seidlová. Společnými silami dosáhly času 2.08.55 (o pořádný kus nejlepší v české historii) a o čtyři setiny udržely za svými zády Kanaďanky. Výkonem 2:05.15 vyhrály Američanky s více než dvouvteřinovým náskokem před atletkami z Panenských ostrovů a Japonkami. Český kvartet původně předstihly ještě Číňanky, později však byly diskvalifikovány za to, že nedodržely řazení při předávce stanovené rozhodčími.

Dvojí zastoupení jsme měli ve finále dálky. Barbora Dvořáková obsadila dvanáctou příčku, když jejím dnešním maximem bylo 581 cm. Veronika Šádková skončila o čtyři příčky výše, k čemuž jí dopomohl skok do vzdálenosti 607 cm. Vyhrála Rumunka Marincuová výkonem 6.42, byť v závěru na ni výrazně zaútočila Američanka Orjiová. Zůstala však 3 cm zpět. Bronz si osobním rekordem 6.22 vysloužila Polka Chačiňská.

Novopečení šampioni

Na dvoustovce úřadoval švédský příslib Ekelundová, která časem 22.92 pokořila vedle soupeřek také rekord šampionátu a nic jí přitom nebránil lehounký protivítr 0.1 m/s. Šampion mezi chlapci je již z klasické sprinterské velmoci – tedy Jamajky, jmenuje se O´ Hara a půl kola běžel za 20.63. Na osmistovce se blýskla Islanďanka Hinriskdótirová rekordem šampionátu 2:01.13,. Delší běhy se dle očekávání staly kořistí Afričanů, trojka Etiopana Kejelchy (7:53.56), 2000 m př. Keňanky Chepngetichové (6:14.60) a patnáctistovka Keňana Biwotta, který zaběhl rekord šampionátu 3:36.77. V tyčce byl nejlepší Brit Coppell s 525 cm, oštěpu Slovinec Kuhar (78.84) a na závěr mistrovství přidala jamajská kombinovaná štafeta chlapců historicky nejlepší výkon v této disciplíně - 1:49.23.

Podtrhli tak své prvenství v pořadí národů podle medailí, neboť získali nejvíce zlatých ze všech, konkrétně šest. Na počet cenných kovů však hráli prim Američané, kteří též získali nejvíce bodů za umístění v nejlepších osmi. Češi v  tomto hodnocení obsadili dělenou 26. příčku, s jedním bronzem se zařadili mezi 37 zemí, které si z Ukrajiny odvezou alespoň jeden cenný kov. Reprezentanti tak ukončili medailový půst, který Česko v této kategorii zažívalo od Ostravy 2007, kde se prosadili vícebojaři Cachová a Hedvičák.