Zazářili před rokem, obhájit pozice bude těžší
„Jelení steak pro Boltovo dvojče“
„Šok z druhé dráhy“, tak by se dal parafrázovat výkon Denisy Rosolové před rokem při čtvrtce na Zlaté tretře. „Letos to bude určitě těžší, soupeřky budou skvěle připraveny,“ nepochybovala o náročnější roli, která ji čeká tentokrát – i s ohledem na stále platný osobní rekord 50.85, který tu zaběhla. Loni se mohla spolehnout na mírné podcenění od soupeřek, které překvapila, podobně jako sebe samu.
Sportovní manažer mítinku Alfonz Juck, Sanya Richards-Rossová, Denisa Rosolová - foto v článku: www.graf.cz
Teď už si na čtvrtkařku, ověnčenou titulem halové evropské šampionky z Paříže, jistě dají pozor, zvlášť když bude na startu mimo jiné olympijská šampionka Ohuruoguová, která jistě bude mít loňskou porážku v paměti. A k Britce přibyla i úřadující mistryně světa Sanya Richardsová-Rossová. „Je pro mě vzorem současné čtvrtky,“ říkala Rosolová uznale v její přítomnosti. „Je vždycky skvělé běžet proti domácí hvězdě a já se těším se, že se potkáme i na mistrovství světa,“ nechala se slyšet na oplátku Richardsová.
26letá Američanka se vrací po zdravotních problémech a ve svém letošním třetím startu by se ráda posunula zase o kousek blíž hranici padesáti vteřin. Na svou ostravskou premiéru se moc těší. „Vždycky to bylo těžké skloubit s ostatními mítinky a s naším šampionátem, Diamantová liga umožňuje větší flexibilitu,“ uvedla Richards-Rossová, která v Římě skončila pátá za 50.98 a proti výsledku v Kingstonu si polepšila o šest desetin.
Cesta Rosolové ke čtyřstovce je českému publiku dobře známá, pro Richards-Rossovou byla novinkou. „To jsem nevěděla, na druhou stranu spousta běžkyň přichází na čtvrtku z jiných disciplín, takže mě to nepřekvapuje,“ pokyvovala hlavou v Jamajce narozená sprinterka, od svých dvanácti let však žijící v USA. Ona sama nezakotvila ihned u čtvrtky, s atletikou ostatně začínala v rodném Kingstonu v sedmi letech. „Běhala jsem stovku, dvoustovky, skákala dálku, dokonce i výšku. Na čtyřstovku jsem se dala až poslední rok na střední,“ prozradila.
I Rosolová plně přijala čtvrtku za svou – do experimentů v dálce či víceboji se z obavy ze zranění nepouští. Na straně o rok a půl starší Richards-Rossové budou zkušenosti, domácí hvězdě jistě pomůže domácí publikum. „Loni mi na posledních sto metrech diváci hodně pomohli,“ upozornila obhájkyně prvenství, který prý rozdala třicet lístků svým známým. „Kdybych to nějak víc šířila, určitě by jich byl aspoň dvojnásobek,“ tvrdila. To, jak se na zítřek těší, doložila slovy: „Když vás povzbuzuje dvacet tisíc domácích diváků, je to něco mimořádného. To se vám nestane ani na mistrovství světa.“
Vedle opory publika, pro rodačku z Karviné doslova domácího, má Rosolová připraveny ještě dvě kuriózní zbraně. Zaprvé hodlá zopakovat svou úspěšnou „nutriční strategii“ z loňska – jelení steak. „Půjdu na něj znovu a uvidíme, jestli byl úspěch ukryt v něm,“ říkala Rosolová s úsměvem. Zadruhé zjistila, že je dvojčetem Usaina Bolta, narodila se totiž ve stejný den i rok 21. 8. 1986.
„Zvednout tu rukavici“
Petr Frydrych se nepochlubil nečekanými „trumfy“, ani on, narozený na druhém konci republiky v Klatovech neskrýval nadšení pro ostravský start. „Těším se už od zimy, Loni i předloni jsem si tu zlepšil rekordy, a ten loňský (88.23 m) stále platí,“ podložil svůj entuziasmus pádnými důvody svěřenec Jana Železného. Jedním dechem ovšem dodává: „Bude tu velká konkurence.“
zleva: Pitkämäki, Frydrych, Železný
A při pohledu na startovku mu musíme dát za pravdu, vicemistr Evropy De Zordo, domácí kolegové-rivalové Veselý s Frydrychem a v neposlední řadě někdejší mistr světa Tero Pitkämäki. „Petr je za mnou letos o centimetr. Doufám, že předvedeme dlouhé hody a že počasí i diváci budou skvělí,“ říkal zamlklý, ale usměvavý Fin.
Vzdor původu na drsnějším severu si Pitkämäki kupodivu docela pochvaloval očekávané teplejší povětrnostní podmínky. „Ještě kdyby tak trochu zafoukalo do zad,“ usmíval se 28letý oštěpař, který se v tomto bodě shodl se svým o pět let mladším soupeřem. „Jsem rád, že tu budu mít „svoje“ podmínky,“ říkal dobře naladěný Frydrych. Pro něj i pro jeho soupeře bude cílem nejen poprat se o prvenství, ale i zaútočit na čerstvý výkon roku Lotyše Vadimse Vasilevskise, který v sobotu hodil v Tartu 88.22, tedy o centimetr méně než Frydrych před rokem na Tretře.
„Do včerejšího dne jsem si myslel, že výkon roku určitě padne,“ glosoval to ředitel mítinku a kouč české oštěpařské elity Jan Železný. „Teď to bude o rozhodně těžší, ale pořád věřím, že se to povede, jsou tu výborní vrhači. Bude záležet i na počasí, jak bude foukat vítr. Diváci ale určitě vytvoří skvělou kulisu a jeden z nich se tady trefí,“ věřil Železný a jeho slova podtrhl i Frydrych. „Je to pro nás výzva, zvednout tu hozenou rukavici.“