Zbývá týden do Tretry, která chce být diamantovou
Do slavnostního zahájení 48. ročníku Zlaté tretry Ostrava zbývá posledních sedm dní a vše je připravené pro příjezd atletických hvězd. Ta největší z největších, sprinterská megastar Usain Bolt, by měla dorazit už v sobotu poté, co odzávodí v Torontu. O den později by měl na letišti v Mošnově dosednout speciál nabitý olympijskými medailisty, kteří budou závodit na úvodním díle seriálu Zlaté ligy v Berlíně. V úterý přijde na řadu kladivářský prolog s olympijskými vítězi Kozmusem a Miankovou i lídry aktuálních tabulek Parsem a Hrašnovou. A ve středu vše vypukne na ostro.
Hřeby
Jeden z velkých momentů podvečera by měl přijít už v předprogramu, v němž se Etiopanka Dire Tuneová pokusí o překonání světového maxima na 20 000 m, „Je to tentokrát jediný oficiálně ohlášený atak světového rekordu,“ říká k tomu manažer mítinku Alfons Juck, přičemž se počítá s tím, že by Tuneová mohla „cestou“ atakovat také své vlastní maximum v hodinovce.
Dalším nesporným tahákem je první letošní souboj všech tří olympijských medailistek v hodu oštěpem, při němž šampionka z Pekingu Barbora Špotáková vyzve na domácí půdě Rusku Marii Abakumovovou a Němku Christinu Obergföllovou. „Mým cílem je určitě porazit soupeřky, a když to bude kvalitním výkonem, tím jenom lépe. Chtěla bych alespoň posunout rekord mítinku, který vloni udělala Christina. Cítím, že forma pořád roste, a ikdyž mi pondělní Memoriál Josefa Odložila vzal hodně sil a pořád mě trochu zlobí achilovka, udělala jsem si dneska osobák v kouli dopředu,“ hlásila Špotáková ze soustředění z Nymburka. Ve formě se však cítí i Obergföllová. „Chápu, že Bára chce doma vyhrát, ale já se tak lehko nevzdám. Myslím, že to bude napínavý závod. Moc se na něj těším, beru to jako svůj první highlight v sezoně,“ telefonovala z Německa bronzová medailistka z Pekingu, podle které není vyloučeno, že by z jejich vzájemného souboje i s Abakumovovou mohlo vzejít premiérové pokoření 70metrové hranice.
A pak je tu samozřejmě závěrečný Hřeb, s velkým „H“, a sice stovka v podání trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana z týchž závodů v Pekingu Usaina Bolta. Od závodů v Manchesteru, kde překonal světové maximum na 150 m vytáhlý Jamajčan prý přitrénoval, takže by mohl být v ještě lepší formě. „Jeho manažer mi říkal, že od něj nedostal od Manchesteru žádnou zprávu. A to je dobře, protože to znamená, že se nic špatného neděje,“ prozradil Juck něco ze zákulisí.
Jelimová se odhlásila, přijedou jiní
Jedno velké jméno ze seznamu ubylo. Kometa loňského roku Pamela Jelimová, která se z neznámé běžkyně vypracovala během jediné sezony ve velkou vyzyvatelku světového rekordu Jarmily Kratochvílové na 800 m, se letos nepotkala s formou (viz její poslední představení v Eugene za 2:05!) a její managment sám oslovil organizátory Tretry s nabídkou, že společnou smlouvu pro tentokrát stornují. „Dohodli jsme se. Nechceme mít olympijskou vítězku za každou cenu, vždy nám záleželo na tom, aby byli závodníci v co nejlepší formě. Čemu by prospělo, kdyby tady tzv. zametla?“ vznesl řečnickou otázku Juck, který navíc mohl za „ušetřené“ peníze pozvat další hvězdy . Výrazného posílení se tak dočkala mužská osmistovka, na níž přijali pozvání Keňané Alfred Kirwa Yego a Asbel Kiprop. Ten získal v Pekingu stříbro na 1500 m, ale pokud se potvrdí diskvalifikace Rašída Ramzího, čeká jej posun na příčku nejvyšší. V Ostravě chce běžet 800 m a po zlepšení v Dauhá na 1:43.17 a výhře na míli v Eugene má formu a chce pokořit bariéru 1:43. Rekord mítinku je přitom 1:43.24.
Na čtvrtce překážek byl nově ohlášen americký „Batman“ Bershawn Jackson. Mistr světa z roku 2005 se do Ostravy vrací s cílem jako první atlet letos prolomit na této trati hranici 48 sekund. I to by byl rekord mítinku.
A do třetice se dalšího oživení dočkala stovka překážek, kde organizátorům kývla dvojnásobná světová šampionka Michelle Perryová. Ráda by si letos napravila dva roky staré negativní vzpomínky, kdy odešla z vítkovického tartanu diskvalifikována za ulitý start. Pro ni je výzvou rekord mítinku 12.65.
Budou diamanty?
Organizátoři mají eminentní zájem, aby se jim letošní ročník povedl. Jejich ambicí totiž je dostat se do nově vznikajícího seriálu světových top mítinků, který ponese název Diamantová liga. „V tom mají naši plnou podporu,“ říká z pozice předsedy ČAS Libor Varhaník.
Zatím to vypadá, že je Zlatá Tretra Ostrava ve čtveřici kandidátů na dvě volná místa. Konkurenty jsou jí mítinky Golden league v Berlíně a Římě, a také Hengelo. „Jsou to silní soupeři, ale my věříme , že máme šanci. Zvláště pokud nás podpoří diváci tím, že jich přijde hodně,“ vyzývá ředitel mítinku Jan Železný a doufá v pokoření návštěvnického rekordu, tedy v účast více než 22 tisíc diváků. Hlavní tribuna je již vyprodaná, ale lístky na stání za lze ještě pořídit. Stojí 80 Kč.
Letem světem startovkou (s komentářem organizátorů):
MUŽI
100 m: USAIN BOLT, víc netřeba dodávat
800 m: Olympijský medalista Ahmed Ismail a proti němu Asbel Kiprop -stříbrný z běhu na 1500 m na OH, který vede letošní tabulky na míli – a také mistr světa 2007 Alfred Kirwa Yego.
Míle: Keňan Haron Keitany v premiérové míli na vysoké úrovni v Čechách.
110 m př..: Olympijský vítěz a světový rekordman Dayron Robles.
Stýpl.: Lídr světových tabulek 2008 Paul Kipsiele Koech (Keňa)
400 m př.: Olympijský vítěz 2004 Felix Sanchez (Dom. Rep.) a mistr světa 2005 Bershawn Jackson (USA)
Dálka: Halový mistr Evropy Sebastian Bayer (Něm.), dva olympijští medailisti Khotso Mokoena (JAR) a Kubánec Ibrahin Camejo a proti nim Roman Novotný.
Kladivo: Olympijský vítěz Primož Kozmus a lídr aktuálních tabulek Maďar Krisztián Pars.
ŽENY
800 m: Vyrovnané pole běžkyň chce zaútočit na rekord mítinku 1:57.72. Favoritkou stříbrná z halových MS Ukrajinka Tetyana Petľuková.
5000 m: Keňanky Vivian Cheruyiotová a Linet Masaiová v snaze o rekord mítinku.
100 m př.: Mistryně světa 2005 a 2007 Michelle Perryová z USA. Chce se rehabilitovat za nevydařené starty v roku 2007.
20000 m: Dire Tuneová z Etiopie pokusy o světové rekordy v hodinovce a na 20 000 m
Výška: Mistryně světa Blanka Vlašičová (Chorvatsko), vloni útočila na světový rekord.
Oštěp: První letošní duel všech pekingských medailistek – Barbora Špotáková, Maria Abakumovová a Christine Obergföllová. Padne po prvý raz v Čechách sedmdesátka?
Kladivo: Olympijská vítězka Oxana Miankovová z Běloruska, mistryně světa Betty Heidlerová a vedoucí tabulek Slovenka Martina Hrašnová.