Železný před pátou olympijskou sezonou v kariéře

úterý 2. prosince 2003
Nejúspěšnější oštěpař všech dob Jan Železný má před sebou sezonu, která se mu honí hlavou už dlouho.

„Hlavním cílem je pro mě olympiáda,“ prohlásil Železný už v úvodu sezony 2003, dávno před mistrovstvím světa v Paříži. Světový šampionát ale jako by pro trojnásobného mistra světa byl jen přípravným závodem: „Na mistrovství světa pojedu, jen když budu házet daleko, to znamená okolo devadesáti metrů,“ prohlásil tehdy. Své podmínky mladoboleslavský rodák splnil, dvakrát přehodil 88 metrů, ve světových tabulkách roku figuroval celkem čtyřikrát mezi osmi nejdelšími výkony. Skvělou formu však nepotvrdil právě na MS v Paříži, kde za 84,09 m skončil čtvrtý. „Je to pro mě nejhorší umístění, čtvrté místo jsem nikdy neměl rád,“ uvedl Železný po závodě na Stade de France.

Jan Železný
v letošním roce dvakrát kraloval na mítinku Golden League, před domácím publikem suverénně dominoval na ostravské Zlaté tretře. Celkově se zpět ohlíží se smíšenými pocity: „Sezona z mého pohledu byla zdánlivě špatná, nevyhrál jsem nejdůležitější závod, ani žádnou anketu...,“ zavtipkoval Železný ke svému třetímu místu v anketě Atlet roku ČR 2003, ve které v minulosti sedmkrát zvítězil. „Nicméně jsem rád, že jsem se dokázal aspoň takhle vrátit a sezonu absolvovat bez zdravotních problémů,“ zdůraznil světový rekordman.

Další olympijský cyklus pomalu končí a žijící legenda světového oštěpu se připravuje na páté Hry ve své kariéře. Na svém olympijském kontě má Jan Železný tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. „Hlavně jsem dlouhodobě zaměřen k olympiádě, která je pro mě vždy obrovským snem a motivací,“ přiznal Železný své nesporné cíle. I před LOH 2004 zůstane sedmatřicetiletý atlet věrný tradici a po Novém roce odcestuje na soustředění do Jihoafrické republiky.