Zemřel Lubomír Tesáček
Ve středu 29. června proběhla internetem strohá zpráva: „Na stanici Hradčanská srazila tramvaj čtyřiapadesátiletého chodce.“ Byl jím jeden z nejlepších českých vytrvalců osmdesátých let minulého století, halový mistr Evropy v běhu na 3000 metrů, pětinásobný vítěz Běchovic v řadě, držitel halových rekordů na tři a pět tisíc metrů, Lubomír Tesáček.
Zdroj: Fotoarchiv L. Tesacka
Nehoda se stala kolem desáté hodny večer. Podle internetových zpráv přecházel chodec na červenou, telefonoval a přijíždějící tramvaj vůbec neslyšel.
„Je to hrozné, zvlášť, když jsem s ním byl v kontaktu skoro každý den. Ani ve snu mě nenapadlo, že pondělní výběh bude náš poslední,“ přijal šokován smutnou zprávu Jindřich Linhart z PSK Olymp Praha, kde Lubomír Tesáček v poslední době pracoval.
Mezi atlety byl přezdívaný „Tesi“. Na vytrvalostní trénink, pro nějž měl fyzické předpoklady, se dal kvůli vojenské službě. „Abych v pohodě přežil ty dva roky a neutrpěl šikanu,“ uvedl v minulém roce v rozhovoru pro behej.com pro autorku Dagmar Zemanovou, jeho současnou tréninkovou svěřenkyni. Tato motivace ho postupně katapultovala mezi nejlepší běžce u nás, proháněl i skvělé evropské atlety.
„Trénink prostě bolel. Nebyl jsem žádný talent, a tak jsem musel běhat o nějakých 30% více než ostatní. Hodně mi dávaly hory, bez hor bych to v životě nedokázal, tehdy jsme jezdívali na tréninková soustředění na Štrbském plese“ zmiňoval tajemství svého úspěchu.
Jeho rozjetou kariéru zabrzdilo zranění achilovky, když uskakoval při tréninku před útočícím psem.
„Běh, když se dělá rozumně, přináší krásné zážitky. Pocit z proběhnutí se po silnici nebo v terénu nic nenahradí. Pocit, že člověk udělal něco pro sebe, to je důležitější než titul mistra Evropy,“ svěřoval se v rozhovoru pro behej.com s jeho životním běžeckým mottem.
Znovu začal nedávno intenzívněji běhat, hrát na kytaru a radovat se ze života. V loňském roce se chystal na Běchovice, na nichž dosáhl tolika úspěchů. Jenže se nechtěl nechat porážet vrstevníky, jimž v dobách největší slávy ukazoval záda. „Zajímá mě jen první místo, chci bojovat o vítězství ve své kategorii,“ prozradil tehdy svou závodní filozofii. Jeho cílem bylo běžet desítku znovu pod 35 minut.
Lubomír Tesáček však již běžecké boty bohužel neobuje. Věnujte mu krátkou vzpomínku.
Profil Lubomíra Tesáčka:
narozen 9. 2. 1957 ve Slavkově u Brna
do tragické nehody pracoval jako správce sportovního areálu Stromovka
halový mistr Evropy z roku 1984
držitel halových českých rekordů na 3 000 a 5 000 m
pětinásobný vítěz Běchovic v řadě
držitel 18 individuálních mistrovských titulů v běžeckých disciplínách na dráze, v hale i na silnici
11 mistrovských titulů Dukly v soutěžích družstev
Osobní rekordy:
1 500 m: 3:42,3
3 000 m: 7:48,8 hala (dosud platný český rekord na 3 000 m v hale)
5 000 m: 13:25,62
10 000 m: 28:09,4
Půlmaraton: 1:02,58
Maraton: 2:13,48,8 (Vídeň 22. 4. 1990)