Zemřel Sammy Wanjiru
Vynikající vytrvalec, který jako nejmladší v historii dokázal zvítězit na čtyřech velkých maratonech, včetně toho olympijského. V poslední době však na sebe Samuel Kamau Wanjiru upozorňoval spíše komplikovacemi v osobním životě.
Po zisku titulu na olympiádě - foto: Creative Commons Attribution 2.5 China Mainland
Nešťastné události posledního půlroku
Loni v prosinci byl zatčen za protizákonně drženou zbraň, se kterou vyhrožoval zabitím své manželce Trize Njeri. Ta nakonec svá obvinění u soudu stáhla s tím, že se usmířili, a Wanjiru mohl být propuštěn na kauci. Klid ale neměl dlouhého trvání, když atlet v lednu boural a kvůli zotavování se ze zranění musel vynechat dubnový londýnský maraton. Vysvětlení k ilegálně držené zbraní měl podat příští týden, k tomu však již nedojde.
Poslední dějství dramatu se odehrálo v noci na dnešek ve Wanjiruově domě v Nyahururu (150 kilometrů severozápadně od Nairobi) a skončilo tragicky. Podle agenturních zpráv přistihla Njeri svého manžela v posteli s jinou ženou a oba je pak zamkla zvenčí v ložnici v prvním patře. Následně našli příbuzní Wanjirua po pádu z balkonu, v bezvědomí a krvácejícího z hlavy. Lékaři ve zdejší nemocnici už mu nedokázali pomoci. „Není jasné, jestli se jednalo o sebevraždu, zda skočil ve vzteku, nebo co způsobilo jeho pád,“ uvedl Jaspher Ombati, šéf místní policie. Podle Ombatiho také obě zainteresované ženy spolupracovali při vyšetřování, další podrobnosti však známy nejsou.
Skvělý vytrvalec
Samuel Kamau Wanjiru patřil k největším talentům keňské vytrvalecké líhně. Narodil se 10. listopadu 1986, běhat začal, když mu bylo patnáct. Nedlouho poté odjel studovat střední školu do Japonska, kde sbíral své první úspěchy na zdejším krosovém okruhu. V roce 2005 dokončil školu a zazářil na dráze, když v srpnu zaběhl dosud suverénně nejlepší juniorský výkon na desítku 26:41.75 a o dva týdny později šokoval tehdejším světovým rekordem v půlmaratonu 59:16. Poté už jsme ho vídali výhradně na silnici a Wanjiru posbíral řadu dalších ocenění.
Na půlmaratonu pro sebe ještě jednou získal světové maximum, v únoru 2007 zaběhl v Ras Al Khaimah 58:53, stále je to třetí nejrychlejší čas historie. Ve stejném roce však již skvěle debutoval na plné královské trati ve Fukuoce, přidal i traťový rekord 2:06:39. Rok poté se zapsal se do historie své země, když jako první Keňan zvítězil na olympijském maratonu, v Pekingu navíc zlomil díky času 2:06:32 o tři minuty předešlé maximum pod pěti kruhy Portugalce Lopese.
Nejrychleji zaběl maraton při předloňském vítězství v Londýně – 2:05:10, po němž ambiciózně vyhlásil brzké překonání světového rekordu Haile Gebrselassieho. Na podzim pak vyhrál v Chicagu v čas o půl minuty pomalejším. Prvenství tu loni překvapivě obhájil, nebyl totiž zdravotně fit a přesto dosáhl i kvalitního času 2:06:24. Letos se už v žádném závodě neobjevil.
Reagovali premiér i „Císař“
Dnes ráno obletěly svět zprávy o jeho smrti, ke které už se stačili vyjádřit ministerský předseda země či držitel maratonského rekordu. „Jeho smrt je ztrátou nejen pro jeho rodinu a přátele, ale pro celou Keňu i pro světové atletické hnutí,“ cituje prohlášení Railu Odingy agentura Reuters. „Jako atletický národ jsme se těšili na skvělý výkon na olympijských hrách v Londýně. Pan Wanjiru byl jedna z našich jistých sázek na zlato,“ dodal s lítostí keňský premiér.
Haile Gebrselassie byl prý zprávou „naprosto šokován“. „Jistě, jeden si říká, zda nemohla atletická rodina nějak této tragédii zabránit. Moje myšlenky jsou s jeho rodinou, všemi přáteli i kolegy,“ uvedl Etiopan na svém Twitteru.
S využitím zahraničních webů