Ženou roku Fraser, trenérská cena pro Zujeva
„Woman of the Year Award“ pro Donnu Fraser
Bývalá sprinterka Donna Fraser z Velké Británie, která se významně zasazuje za rovnost pohlaví a posílení postavení žen v atletice, byla v rámci World Athletics Awards 2022 vyhlášena ženou roku. Jako závodnice je dvojnásobnou medailistkou z mistrovství světa ve štafetě na 4x400 m a individuálně čtvrtá na olympijských hrách na 400 m v Sydney 2000. Prokazovala svou sílu na dráze a stejný elán a vášeň v mnoha projektech mimo stadiony.
Fraser, který je od roku 2019 moderátorem genderových otázek ve Světové atletice, pravidelně vystupuje při řečnických panelech a webinářích řídícího orgánu na toto téma a často se objevuje v médiích, aby hovořila o diverzitě a inkluzi. Obdobné role zastávala v domovské britské atletice a za své služby v této oblasti obdržela v roce 2021 Řád Britského impéria (OBE).
Letos pracovala jako vedoucí inkluze a angažování žen při Hrách Commonwealthu v Birminghamu, 24 let od zisku bronzové medaile na této soutěži v Kuala Lumpur. Fraser byla také správcem, poradcem a členem představenstva mnoha organizací, jako je London Marathon Charitable Trust, Women’s Sport Trust, British Athletes Commission, International Women’s Group a Her Spirit.
„Ženy mají jiné dovednosti než muži a my potřebujeme tuto rozmanitost myšlení,“ uvedla Fraser. „Náš sport je extrémně rozmanitý, takže to musí být replikováno na všech úrovních. Je snadné říci, že chceme v našem sportu více rozmanitosti, ale jaká cesta vede k tomu, aby se to zajistilo? Světová atletika pro to dělá vše, co může. Je mi ctí být součástí tohoto (gender leadership) programu,“ nechala se slyšet.
Cena „Žena roku“ uděluje uznání těm, kteří mimořádně přispěli k podpoře prosazování rovnosti žen a mužů („gender equality“) v atletice.
„Coaching Achievement Award“ jde na Ukrajinu
Hennadij Zujev navzdory konfliktu ve své domovské zemi pokračoval v roce 2022 v tréninku skokana do výšky Andrije Procenka ke světovým a evropským medailím a také pracoval s dalšími atlety na překonání obtíží, kterým čelili. Za to obdržel výroční trenérskou cenu.
Zujev, sám bývalý výškař na národní úrovni, se v roce 1999 začal věnovat trénování a o několik let později začal spolupracovat s 13letým Procenkem. Ten v té době byl sprinterem, ale Zuiev ho přesvědčil, aby zkusil skákat do výšky. O 21 let později má jeho svěřenec osobní rekord 240 cm a na svém kontě celou řadu světových a evropských medailí.
Oba žijí v Chersonské oblasti a Procenko strávil nějakých pět týdnů v březnu a dubnu pod ruskou okupací. Ačkoli musel improvizovat s domácím vybavením, poradil si tvrdá práce se vyplatila. Do jeho úctyhodné sbírky přibyly bronzy na MS v Oregonu i následně na ME v Mnichově.
„Toto ocenění je pro mě velkým překvapením, ale jsem opravdu spokojený a jsem rád, že Andrijova a moje práce byly Světovou atletickou takto vysoce oceněny,“ řekl Zujev. „Snažili jsme se udržet v kondici, protože nám došlo, že jediné, co můžeme udělat, je pokračovat v naší rutinní práci s cílem co nejlépe se připravit na mezinárodní soutěže. Jistě, bylo to šíleně těžké. Když je ve vaší zemi válka, je těžké vůbec přemýšlet o tréninku a závodění. Bronzová medaile má pro mě a Andrije cenu zlata,“ dodal Zujev.
Kromě toho, že Zujev připravuje atlety světové úrovně, vedl řadu seminářů pro ukrajinské trenéry. V letech 2018 a 2019 se podělil o dvě desetiletí svých zkušeností v rámci prezentací na téma „dlouhodobý rozvoj světového skokana do výšky“.
------
Do konce týdne budou ohlášeny další doplňkové kategorie, hlavní ceny pro atlety roku a vycházející hvězdy pak budou slavnostně odhaleni budou v pondělí 5. prosince.