Ženy ČR v 1. lize EP na druhém místě, muži třetí

neděle 22. června 2003
České týmy v 1. lize Evropského poháru ve slovinském Velenje splnily očekávání.

Družstvo mužů skončilo na třetím místě, těsně za druhými Ukrajinci a překvapivými vítězi z Nizozemska. Ženy České republiky vybojovaly druhou pozici, a tak skončily jen krůček od postupu do Superligy EP. Ztráta na suverénní Ukrajinky však činila 21 bodů, mužům scházelo na Nizozemce 11 bodů. Do druhé ligy EP sestupují muži Slovenska, kterým nepomohlo ani prvenství opory národního týmu, kladiváře Charfreitaga. Mezi ženami se se soutěží loučí družstvo Srbska a Černé Hory.

Plný bodový zisk pro mužskou reprezentaci České republiky získali Libor MalinaTomáš Janků. Třicetiletý diskař pražské Dukly se výkonem 63,92 m přiblížil svému letošnímu maximu z mítinku v Turnově (64,23 m). Ve Velenje Malina předvedl další dva výborné pokusy 63,02 a 62,97. Jeho oddílový kolega Tomáš Janků dosáhl svého nejlepšího výkonu v této sezoně, když vyhrál soutěž výškařů za 230 cm. Tuto laťku Janků překonal na první pokus, na předchozích laťkách 224 a 227 cm vždy dvakrát opravoval.

O vydařeném comebacku znovu přesvědčila běžkyně Andrea Šuldesová. V závodě na 3000 metrů nenašla přemožitelku a na této trati si zaběhla letošní maximum 9:11,87. Úspěch v podobě vítězství v 1. lize Evropského poháru zaznamenala také Lucie Martincová. Výkonem 13,41 vyhrála 100 m překážek. Osmi body na účet českého týmu přispěla také halová mistryně světa a Evropy Pavla Hamáčková. Pětadvacetiletá tyčkařka navíc překonala hodnotu národního rekordu výkonem světové úrovně 460 cm. „Na český rekord jsem čekala celé jaro,“ uvedla Hamáčková. „Pořád mám za sebou málo technických tréninků. Fyzické parametry převažují nad technikou, takže jsem se s tím těžko srovnávala,“ vysvětlila česká rekordmanka. „Byla jen otázka času, na kterém závodě se mi podobný skok povede,“ říká Hamáčková a dodává: „Ve Velenje to ještě nebylo úplně ideální, což mi dává optimismus, že můžu skočit ještě o kousek výš.“ V osobním rekordu zvítězila Jana Biolková, která na 3000 m překážek urazila v čase 9:50,24.