Zich se stovkou za 10.59 nominoval na MSJ

středa 28. května 2008
Včerejší dvě velké ceny na jihu Čech přinesly kromě limitu také start Tomáše Dvořáka proti svým svěřencům nebo vynikající Prorokovu třístovku. Kvalitní půlku na úvod sezony zaběhly v Německu Masná a Mráčková.

Na Velké ceně města Sušice a memoriálu Ladislava Nešpora prolomil junior Václav Zich poprvé v kariéře hranici 10.60, což je také čas potřebný k nominaci na MSJ do polské Bydhoště. Výkonem 10.59 za ideální větrné podpory v rozběhu (+1.9 m/s) se zařadil na 2. místo průběžných tabulek mužů za Jiřího Vojtíka (10.58). Ve finále se sprinter z Chodova musel sklonit před Petrem Szeteiem, který se časem 10.61 zařadil na úroveň Lukáše Mila (3. místo v letošních tabulkách). Zicha, který finišoval v čase 10.70 porazil ještě o setinu Ondřej Benda, čtvrtý doběhl dorostenec Martin Říčař (10.77), limitář pro MSJ na dvojnásobné trati. Vítěz VC Szetei také běžel lépe v rozběhu – 10.58, jemu vítr naopak nepřál, byl o desetinu nad hranici regulérnosti (+2.1 m/s). Ženskou stovku pro sebe získala Veronika Loužecká (12.74).

Václav Zich při MČR do 22 let (2006) - foto: J. Čech

Memoriálovou disciplínu 400 m překážek, nově pořádanou jako vzpomínku na nedávno zesnulého „otce sušické atletiky“ Ladislava Nešpora, ovládl v čase 51.17 Jindřich Šimánek s více jak vteřinovým náskokem před Petrem Habáskem (52.27) a Tomášem Matyskou (52.45).
Trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák změřil síly se svými svěřenci Adamem Nejedlým, Antonínem Váchou a Tomášem Nešverou. Na překážkách zůstal za 15.12 v poli poražených, byť za Nejedlým a Váchou zaostal o 3 desetiny, vyhrál dorostenec Radek Fischer (14.44). Lépe se Dvořákovi dařilo v dálce, v níž nenašel výkonem 708 cm přemožitele, byť mu byli Nejedlý i Vácha na „dostřel“. Nejhodnotnější výkon ale předvedl trenér-závodník v oštěpu, kde jej překonal pouze specialista Petr Frydrych – 74.13. Také Dvořák se dostal za 70m hranici, přesně o 117 cm.
Vynikající úroveň měla nemistrovská diciplína třístovka, čtyři běžci se vešli pod 34 vteřin. Josef Prorok zvítězil v nejlepším letošním českém čase 33.28 s takřka půlsekundovým náskokem před Janem Schillerem (33.73). Za ním svedli těsný finiš Richard Synek (33.93) a Tomáš Bošek (33.95). Po dlouhém zranění se na ovál vrátil čtvrtkař překážkář Jiří Mužík, skončil 8. za 36.10. Mezi ženami proběhla stejnou trať nejrychleji Jana Melichová (40.52).
Kompletní výsledky ze Sušice jsou zde.

Při Velké ceně Veselí nad Lužnicí se blýskli především sprinteři. Na 100 m mužů vítězný Libor Žilka jen těsně na dálku prohrál se Szeteiem. Finišoval v čase 10.62, Ondřej Kozlovský za ním zaostal o 15 setin, Marate Tchongo se již nevešel o 3 setiny pod 11 sekund. Mezi ženami dominovala táborská Kateřina Rajmová, jinak domácí odchovankyně, za 12.55. Dorostenka Martina Drsová (12,74) byla úspěšnější v těsném souboji na dálku „mezi běhy“ s Pavlínou Humpolíkovou (12.75) a přímo pak s žákyní Sabrinou Pliskovou (12.79). Na dvoustovce se pouze Libor Žilka vešel pod 22 vteřin - v osobním rekordu 21.77, Ondřeji Kozlovskému tato hranice utekla o 5 setin. Na stejné distanci žen si osobák vytvořila Petra Matějková časem 25.98.
Na krátkých překážkách zaběhla vítězka stovky Rajmová letošní nejlepší juniorský čas 14.44, dlouhé zvládla nejlépe Eva Králová za 66.31. Zpestření obstaraly exhibiční mix štafety na 4 x 100 m, vítězní Yonová, Humpolíková, Kozlovský, Mottl běželi 46.10. V technických disciplínách zazářil veterán (M50) Jaroslav Lorenc ze Sokola ČB, který ve výšce zdolal stredlem 184 cm. V září, kdy Lorenc přechází do věkové kategorie M55, by to byl světový veteránský rekord této kategorie. Hostem velké ceny byl sprinter Jiří Vojtík, který také oceňoval nejlepší závodníky.
Kompletní výsledky z Veselí nad Lužnicí jsou zde.

Nedaleko Berlína jižním směrem, v Königs Wusterhausenu, se představilo několik českých závodníků. Milan Kocourek si zde vyzkoušel 3000 m překážek a v osobním rekordu 8:53.10 doběhl osmý. „Bylo vidět, že to přes překážky příliš neumí, hodně tím ztácí. Natrénováno ale má, zřejmě to prodá na pětce v Kasselu,“ informoval manažer atletů Zdeněk Simon. Slušné časy na osmistovce předvedly Lenka Masná a Veronika Mráčková. Masná byla sedmá výkonem 2:04.31, Mráčková 10. za 2:05.59. Sedmou příčku si připsala Pavlína Vostatková, na 100 m finišovala v čase 12.25. Lenka Lepičová byla na stejné distanci s překážkami osmá za 14.64, v protivětru 1.4 m/s.
Kompletní výsledky z Königs Wusterhausenu jsou zde.