Zlatá tretra klepe na dveře

Zlatá tretra klepe na dveře
Aktuality
úterý 12. června 2018
Už za pár desítek minut odstartuje vrhačským prologem sedmapadesátý ročník Zlaté tretry Ostrava, který vyvrcholí zítřejším hlavním programem. Jak se těší na své starty největší hvězdy mítinku? To nám prozradily na dnešní tiskové konferenci.

Jedním z klenotů letošního ročníku by měla být soutěž oštěpařů, kde se naši reprezentanti utkají se světovým výběrem. V jeho čele bude stát olympijský vítěz Thomas Röhler z Německa. Ten loni na „Tretře“ zvítězil výkonem 91.53 a devadesátimetrové hody předvádí i letos. Naposledy tuto hranici pokořil o uplynulém víkendu při svém triumfu v Dessau. „Na Ostravu mám skvělé vzpomínky. Závodím zde již popáté. Loni se mi tu podařilo dvakrát v jednom závodě přehodit jednadevadesát metrů. Je těžké pomýšlet na rekord mítinku, protože se jedná o nesmírně kvalitní výkon, ale v hlavě trošku mám. O víkendu v Dessau jsem si potvrdil, že se nacházím v dobré formě. Moc se mi líbí myšlenka týmového souboje a myslím si, že to bude hodně těsné,“ řekl.  Sestavu týmu světa pak ještě doplňují světový šampion a africký rekordman Julius Yego z Keni, moldavský rekordman Adrian Mardare a Lotyš Ronalds Štrobinders

Naši oštěpaři ovšem nastupují také v silné sestavě. Leaderem bude Stříbrný z loňského MS a vítěz posledních dvou ročníků Diamantové ligy Jakub Vadlejch, jenž si v letošní sezóně již dokázal hodit druhý nejlepší kariérní výkon 89.02. „Poslední závod na Memoriálu Josefa Odložila mi ukázal, že mám formu, protože jsem předvedl druhý nejdelší hod své dosavadní kariéry. Na Tretru se moc těším. Je to špička ledovce, co se týká světové oštěpařské elity. Jsem připraven o co nejlepší výkon. Samozřejmě každý oštěpař sní o překonání devadesáti metrů. Soutěž týmu je pro nás speciální také tím, že jsme vlastně všichni z jedné tréninkové skupiny. Víťa Veselý s námi už sice netrénuje, ale stále ho bereme do své party. Uvidíme, jak světový výběr potrápíme," věří kapitán českého týmu. 

Velká očekávání směřují do dálkařského sektoru, kde se objeví mistr světa z Londýna a africký rekordman Luvo Manyonga. Ten v loňské sezóně jasně dominoval, ale v průběhu té letošní halové našel nového vyzyvatele, kterým je teprve devatenáctiletý Kubánec Juan Miguel Echevarría, jenž dokázal na HMS v Birminghamu Manyongu porazit. Od té doby je každý z jejich soubojů ozdobou každého světového dálkařského klání. Echevarría se před několika dny ve Stockholmu blýskl veleskokem 883 centimetrů. Jeho výkon ovšem bude evidován jako větrný, jelikož mu při tomto pokusu foukalo +2.1 m/s do zad. „Celý svět očekává, že předvedeme s Luvem další velký souboj a věřím, že tomu tak bude. Mám za sebou skvělou přípravu, ale musím se přiznat, že jsem ve Stockholmu nečekal tak dlouhý skok. Rivalita s Manyongou mi pomáhá ke stále lepším výkonům. Velkou motivací je pro mě i překonání rekordu mítinku 835 centimetrů, který má v držení můj krajan Ivan Pedroso. Jelikož se mi podařilo stabilizovat své skoky okolo 840, tak věřím, že na to mám. Navíc bude úžasné, že budeme skákat před očima světového rekordmana Mika Powella,“ uvedl Echevarria.

Jeho slova doplňuje i Manyonga. „Cítím, že očekávání od nás jsou velká. Věřím, že jsme po Stockholmu dostatečně zregenerovali a naplníme je. Naše souboje s Juanem mi připomínají duely mezi Lewisem a Powellem ze začátku devadesátých let. Líbí se mi, že je sektor pod hlavní tribunou. Jsem rád co nejblíže divákům. Snad nás podrží i počasí. Dalšími špičkovými dálkaři v soutěži budou americký olympijský vítěz Jeff Henderson nebo bronzový z MS v Londýně Jihoafričan Rushwall Samaai.

Budeme mít také žhavé české želízko v dálkařském ohni. Radek Juška bude vstupovat do soutěže jako leader evropských tabulek, kterým prozatím vévodí 827 centimetrů. „Po dobrém začátku v Turnově jsem pak pociťoval únavu ze tří závodů v krátkém časovém úseku, z toho také plynuly moje výkony. Proto jsem vynechal Diamantovou ligu ve Stockholmu, což mi snad pomohlo k nabrání sil. Není nic lepšího než skákat v tak špičkové konkurenci. To mě může posouvat jen dopředu a věřím, že se vytáhnu k dobrému výkonu. Spoléhám také na podporu diváků, kteří jsou v Ostravě úžasní,“ nechal se slyšet český rekordman.

Další ozdobou bude závod výškařů. V něm je hlavním favoritem Katařan Mutaz Essa Barshim. Asijský rekordman byl loni naprosto suverénní a ve velkém stylu zahájil i letošní venkovní sezónu, když hned při prvním mítinku Diamantové ligy v Dauhá skočil 240 centimetrů. Následně zvítězil i v Oslu. „Hodně jsem toho o tomto mítinku slyšel a jsem rád, že zde mohu konečně být. Letos nemyslím na žádné medaile a tituly, ale mám v hledáčku různé rekordy. Posledních pět let skáču stabilně okolo 240, takže věřím, že bych mohl překonat i světový rekord. Ostrava by mohla být začátkem. Chtěl bych překonat rekord mítinku 233 centimetrů. Stadion se mi moc líbí a navíc je zde vždy vyprodáno. Plné hlediště mě vždy nakopne,“ sdělil.  Za poslední dva roky narušil jeho vítěznou sérii pouze jeden muž. Rus Danil Lysenko naznačil své možnosti již na loňském MS, kde bral stříbro. Na halovém světovém šampionátu v Birminghamu pak dokázal Barshima porazit. I v Ostravě pro něj může být reálnou hrozbou. Zapomínat nesmíme ani na bronzového z Londýna Syřana Majda Ghazala. V Ostravě tak uvidíme kompletní obsazení stupňů vítězů z Londýna.

V tyčkařském sektoru se můžeme těšit hned na tři borce s osobním rekordem přes šest metrů. Jedním z nich je věčně usměvavý Američan Sam Kendricks, jenž loni vyhrál, co se dalo. Světový šampion z Londýna a vítěz Diamantové ligy však letos není tak suverénní, což je šance pro další skvělé tyčkaře, jako jsou mistr světa z Pekingu Shawn Barber z Kanady nebo olympijský vítěz Thiago Braz z Brazílie. České duo Jan Kudlička a Michal Balner budou v kvalitním závodě usilovat o pokoření výkonnostního požadavku pro start na ME v Berlíně. Jsem rád, že tady mohu být. Mým cílem je překonání rekordu mítinku. Dle mého názoru jsou historická maxima mítinků určitým odkazem daného závodu. Svým způsobem závodíte se všemi předešlými vítězi. Rekord mítinku na Zlaté tretře je pro mě speciální i tím, že ho má v držení Renaud Lavillenie. Letos zatím máme bilanci 2:2, a pokud se mi rekord podaří překonat, tak to budu brát jako třetí vítězství. Také se moc těším, že se letos poprvé utkám se svým dobrými kamarády Janem Kudličkou a Michalem Balnerem,“ uvedl stále usměvavý tyčkař ze Spojených států.

Hvězdu toho největšího kalibru nabízí také startovní listina sprintu na 100 metrů. Do Ostravy se vrací Američan Justin Gatlin. V minulosti na Zlaté tretře zvítězil dvakrát. V roce 2004 opanoval dvoustovku a o deset let později byl nejrychlejší na stovce v čase 9.86. Jeho osobní rekord z roku 2015 je ještě lepší a má hodnotu 9.74. Jeden z nejlepších sprinterů historie si loni splnil sen, když se mu ve finále mistrovství světa konečně podařilo porazit Usaina Bolta a radoval se ze svého druhého titulu mistra světa na stovce. „Měl jsem malé zranění, ale teď už se cítím dobře a má forma stoupá. Rád bych opět získal tu krásnou trofej a také běžel pod deset vteřin.“

Ve skvělé formě se nachází také Gatlinův krajan a parťák z úspěšných amerických reprezentačních štafet Mike Rodgers, jenž vyhrál na Memoriálu Josefa Odložila v čase 9.92, což byl až do uplynulého víkendu letošní nejlepší světový výkon. „Včera jsem si vyzkoušel dráhu a vypadá, že je skutečně rychlá. I mně se líbí trofej a věřím, že to Justinovi nedám zadarmo. Rád bych zlepšil svůj letošní čas.“


Na dvoustovce žen by si ráda doběhla pro triumf létající Holanďanka Dafne Schippersová. Dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a stříbrná medailistka z olympijských her v Riu se může chlubit osobním rekordem 21.63, což je zároveň i historické maximum v rámci světových šampionátů. „O Zlaté tretře jsem toho hodně slyšela a doufám, že zde dobře zazávodím. Ráda bych si vylepšila sezónní maximum, a pokud se vše sejde, věžím, že je v mých silách zaútočit i na rekord mítinku 22.07. Bude hodně důležité, jak bude foukat. Moc se těším na atmosféru, která zde vždy panuje,“ vzkázala. Kvalitními vyzývatelkami pro ni budou Murielle Ahoureová z Pobřeží slonoviny nebo Švýcarka Mujinga Kambundjiová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Fotogalerie