Zlatou tretru odstartovaly daleké hody Pospíšilové Cechlové

úterý 8. června 2004
Úvodní část 43. ročníku mítinku Zlatá tretra 2004 obstaral takzvaný Národní program, kterého už se zúčastnila řada hvězd světové atletiky.

Atletický podnik IAAF Super Grand Prix na vítkovickém stadionu přivítal po horkém dni drobný déšť, který záhy ustal. V rozbězích na 100 a 100 m překážek žen a 110 m překážek mužů se divákům představili i aktéři večerních finálových běhů v těchto disciplínách. Překážky žen opanovaly zámořské závodnice. První rozběh vyhrála Kanaďanka Perdita Felicienová za 12.92, ve druhém si první pozici pohlídala jamajská překážkářka Dolloreen Ennis-Londonová časem 13.07. Výkon 13.62 a páté místo v úvodním rozběhu nestačily na postup nejlepší české závodnici Lucii Martincové.
Čtyřnásobný mistr světa na trati 110 m překážek Allen Johnson přijel do Ostravy ve výtečné formě. V rozběhu doklusal do cíle na první příčce v čase 13.45. Jeho krajan a čtvrtý muž mistrovství světa 2003 v Paříži Larry Wade nenašel přemožitele ve druhém běhu v čase 13.41. Pod 14 vteřin (13.94) se dostal český mladík Stanislav Sajdok, ale mezi osmičku nejlepších se neprobojoval. Finálová účast unikla také dalšímu českému borci Janu Čechovi, který urazil trať za 14.00.

Hladký sprint žen na 100 metrů patřil podle očekávání Američankám. V prvním rozběhu vyhrála LaTasha Colanderová v čase 11.18, druhou postupující se stala veteránka Chryste Gainesová za 11.29. Druhý z rozběhů se stal kořistí Torri Edwardsové časem 11.31.

V diskařském sektoru nastoupily dvě nejlepší domácí závodnice, zkušená Vladimíra Racková a světová jednička své disciplíny pro rok 2003 Věra Pospíšilová Cechlová. Ta zahájila soutěž hodem dlouhým 61.71 m, rovné 3 metry za svým letošním maximem. Ve druhé sérii se zlepšila na vynikajících 64.22, tento výkon atakovala ještě čtvrtým pokusem (64.08). „Chtěla jsem dnes překonat svůj letošní výkon,“ svěřila se Pospíšilová Cechlová, „škoda, ale myslím, že dva hody přes 64 metrů je taky slušný výsledek. Je tady jedinečná atmosféra, málokdy se stane, že diváci roztleskávají pokusy. Snad jsem diváky nezklamala.“ Pospíšilová Cechlová v závodě jasně zvítězila před Polkou Wysockou (59.14) a Rackovou, která poslala disk do vzdálenosti 58.97 m.

Na půlce mužů kraloval Roman Oravec výkonem 1:48.14. Oravec se představí také v hlavním programu, kdy by v závodě na 1500 metrů měl plnit roli vodiče. V nejkratším sprintu se prosadil největší favorit, domácí Lukáš Milo, který získal prvenství časem 10.71. Ve strhujícím závodě na 400 metrů mužů těsně podlehl Karel Bláha americkému čtvrtkaři Otisi Harrisovi. Američan zvítězil v čase 46.69, český borec byl o 7 setin pomalejší.
Bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková nejdelší pokus zaznamenala v páté sérii, kdy dolétla na 13.95 m. V závodě jasně zvítězila Ukrajinaka Olena Hovorovová výkonem 14.51 m.

Hlavní program tolik očekávaného mítinku vypukne po 20. hodině čtvrtkou překážek žen v čele se světovou rekordmankou Julií Pečonkinovou a dvojnásobnou mistryní Evropy Ionelou Tirleovou. V závodě se objeví také dvě domácí reprezentantky Alena Rücklová a Zuzana Hejnová.

Výsledky Národního programu Zlaté tretry 2004, 8. 6. Ostrava:
100 m – 1. Milo 10.71, 2. Šmotek 10.82, 3. R. Šulc 10. 82
400 m – 1. Harris (USA) 46.69, 2. K. Bláha 46.76, 3. V. Bláha 47.27
800 m – 1. Oravec 1:48.14, 2. Tábor 1:50.37, 3. Maťašovský 1:50.47
1500 m (Běh B) – 1. Alemu (Et.) 3:39.11, 2. Asmerom (USA) 3:47.67, 3. Bartůněk 3:48.11
110 m př. – Rozběh 1: 1. A. Johnson (USA) 13.45…6. Sajdok 13.94, rozběh 2: 1. Wade (USA) 13.41…5. Čech 14.00
400 m př. (Běh B) – 1. Kritzinger (JAR) 49.15 2. Uhlík 49.51

100 m – Rozběh 1: 1. Colanderová 11.18, 2. Gainesová (obě USA)…5. Bažatová 11.84, 6. Dlouhá 11.99, 7. Benešová 12.01, rozběh 2: 1. Edwardsová 11:31, 2. Millerová (obě USA) 11.36…5. Klapáčová 11.89, 6. Košková 12.25
100 m př. – Rozběh 1: 1. Felicienová (Kan.) 12.92, 2. Ševčenková (Rus.) 13.05…5. Martincová 13.62, rozběh 2: 1. Ennis-Londonová (Jam.) 13.07
Trojskok – 1. Govorovová (Ukr.) 14.51, 2. Gavrilaová (Rum.) 14.29, 3. Solomonová (obě Rum.) 14.14, 4. Smithová (Jam.) 14.14, 5. Kašpárková 13.95
Disk – 1. Pospíšilová Cechlová 64.22 (61.71-64.22-X-64.08-X-X), 2. Wysocká (Pol.) 59.14, 3. Racková 58.97