Zlatý hattrick v Tallinnu

neděle 11. července 2021
Závěrečný den mistrovství Evropy do 23 let v Tallinnu byl pro české barvy přímo veleúspěšný. Naši atleti a atletiky totiž vybojovali hned tři zlaté medaile. Z titulů evropských šampionů se radují tyčkařka Amálie Švábíková, výškař Jan Štefela a štafeta čtvrtkařek.

Tyčkařka Amálie Švábíková vstupovala do finále jako obhájkyně stříbrné medaile z předešlého šampionátu v Gävle. Po úspěšném zdolání základní výšky 415 centimetrů další hodnotu vynechala. 435 pak zvládla napodruhé a 440 dokonce hned prvním pokusem. V ten moment už bylo více méně jasné, že si z ME opět odveze cenný kov. Otázkou bylo, jaký? K tomu nejcennějšímu výrazně nakročila na hodnotě 445 centimetrů, přes kterou se přenesla napodruhé. O svém triumfu pak rozhodla na 450 centimetrech, jelikož byla jedinou závodnicí, která tuto metu pokořila, a to hned napoprvé. Díky vylepšenému sezónnímu maximu se tak stala mistryní Evropy do 23 let. Další medaile si vyskákaly Britka Molly Cauderyová (445) a Švédka Lisa Gunnarssonová (440).

Jen několik minut po vítězství Amálie Švábíkové přišla výsledková bomba z finále výškařů. Pro Jana Štefelu byl šampionát v Tallinnu vůbec první velkou mezinárodní akcí. To mu ovšem vůbec nebránilo v tom, aby si vedl jako zkušený mazák. Poté, co napoprvé shodil základní výšku 210 centimetrů, přišla velká nepříjemnost, když na celém stadionu vypadl elektrický proud a soutěž byla na desítky minut pozastavena. Honza však ukázal pevné nervy a po nucené pauze tuto hodnotu úspěšně zdolal. Následně přišla jeho velká jízda za překvapivým ziskem titulu mistra Evropy. Poté co napoprvé překonal 217 centimetrů, jeho šance na pódiové umístění výrazně stoupla a když byl hned úvodním pokusem úspěšný i na 220 centimetrech, sen se stal skutečnosti, jelikož žádnému z jeho soupeřů se již tuto výšku nepodařilo skočit a jedno z největších překvapení mistrovství bylo na světě. Našeho reprezentanta doprovodili na stupně vítězů Francouz Nathan Ismar a Ital Manuel Lando, kteří si podělili stříbro za 217 centimetrů.

Nedělní medailovou fantazii pak završila štafeta čtvrtkařek. Naše reprezentantky byly favoritkami na jeden z cenných kovů, což také na dráze potvrdily. Závod skvěle rozběhla mistryně Evropy Lada Vondrová, přitom to pro ni byla již pátá čtvrtka během čtyř dnů, přesto a předávala suverénně první Nikoletě Jíchové. Ta složitou pozici zvládla a statečně odolávala svým pronásledovatelkám. Průběh byl však velmi vyrovnaný. Barbora Veselá na třetím úseku udržela kontakt s čelem a pak bylo vše na stříbrné z hladké čtvrtky Barboře Malíkové. Ta opět předvedla jeden ze svých jedinečných závěrů, když se v cílové rovince přehnala přes tři soupeřky a česká výprava se mohla radovat ze čtvrté zlaté medaile na šampionátu. Naše děvčata navíc svůj triumf ozdobila letošním nejlepším evropským výkonem roku v kategorii do 23 let 3:30.11. Zásluhu na zlatém úspěchu má také Věra Holubářová, která pomohla s postupem z rozběhu. Druhá byla v novém národním maximu své kategorie 3:30.33 Francie a bronz získaly Polky za 3:30.38.

Jestli bude někdo z Tallinnu odjíždět spokojen, tak je to stýplař David Foller. Dvakrát vylepšený osobní rekord a desáté místo v evropském finále je skvělá bilance. David zvolil opatrnější začátek a postupně se prokousával startovním polem. Správné rozložení sil se potvrdilo i v cílové rovince, kde se dostal ještě před dva své soupeře a závod dokončil na desátém místě v kariérním maximu 8:50.63, což je o 1.2 vteřiny rychleji, než zvládl tuto distanci v rozběhu.  S jasnou převahou zvítězil Maďar István Palkovits v čase 8:34.05. Jako stříbrný finišoval Portugalec Etson Barros za 8:38.00. Historický bronz pro Androrru vybojoval výkonem 8:39.17 Nahuel Carabaňa.

Oštěpař Martin Florian si jistě účast v evropském finále představoval jinak. Soutěž zahájil hodem na 67.64 a následně se už nedokázal zlepšit když zapsal 63.41 a 66.71, což na účast mezi elitní osmičkou bohužel nestačilo a z Tallinnu si odveze deváté místo. Vítězem se stal v letošním nejlepším evropském výkonu kategorie do 23 let 81.67 Fin Topias Laine. Přes osmdesát metrů se dostal i stříbrný Portugalec Leandro Ramos (80.61). Bronz získal Francouz Taura´itera´i Tupaia za 78.80.

Štafeta mužů na 4x100 metrů si bohužel po skvělém výkonu v rozběhu vybrala smůlu ve finále. Naši sprinteři nastoupili ve stejné složení jako dopoledne, tedy Stanislav Jíra, Jan Trafina, Tomáš NěmejcŠtepán Hampl a osudnou se jim stala poslední předávka, která bohužel neproběhla bez problému a čeští reprezentanti závod nedokončili. V cíli byli nejrychlejší Němci, kteří překonali časem 38.70 o sedm setin evropské historické maximum kategorie do 22 let a také rekord mistrovství sprinterů Velké Británie z ME v Tallinnu 2013. Další medaile patří Španělům (39.00) a Ukrajincům (39.45). Rekord šampionátu byl k vidění i ve štafetě žen na 4x100 metrů. Němky překonaly vlastní zápis z rozběhu o dalších 19 setin na 43.05 a po zásluze zvítězily. V cíli je následovaly Španělky (43.74) a Polky (44.15).

Finále bez české účasti

Dálkařky měly v průběhu celého finále téměř ideální větrné podmínky, když jim konstantně foukalo okolo dvou metrů za sekundu do zad a vidět to bylo i na výkonech, protože ve výsledkové listině se to hemžilo osobními rekordy. Ten nejhodnotnější předvedla vítězná Maďarka Petra Farkasová, když kralovala v letošním nejlepším evropském výkonu roku kategorie do 23 let 673 centimetrů. Stříbrná Němka Merle Momeierová skončila 669 a bronzová Britka Lucy Hadaway zapsala 663.

Králem desetiboje se stal Němec Andreas Bechmann, jenž posbíral celkem 8142 bodů, což je nový vedoucí evropský výkon roku kategorie do 23 let. Nový osobák 8056 bodů vynesl stříbro Nizozemci Svenu Roosenovi. Bronz vybojoval v novém norském národním rekordu dvaadvacítek 7967 bodů Markus Rooth.

Z obou nejcennějších kovu na patnáctistovce žen se radovala Itálie. V čase 4:13.98 zvítězila Gaia Sabbatini před svou krajankou Martou Zenoniovou (4:14.50). Skokem do cíle zajistila bronz pro Velkou Británii Erin Wallaceová (4:14.85), když o dvě setiny porazila Španělku Aguedu Muňozovou.

Uběhlo jen několik minut a reprezentace z Apeninského poloostrova se mohla těšit z dalšího běžeckého zlata. Tentokrát ho pro squadru azzuru zajistil půlkař Simone Barontini, jenž proťal pomyslnou cílovou pásku jako první v čase 1:46.20. Stříbrný Belgičan Eliott Crestan na něj ztratil dvanáct setin (1:46.32). Třetí byl Brit Thomas Randolph za 1:46.41.

Úspěšný den italských běžců podtrhla vítězka pětky Nadia Battoclettiová, když nenašla přemožitelku v čase 15:37.40. Na stříbrné pozici finišovala Slovinka Klara Lukanová (15:44.00). Třetí byla Nizozemka Diane van Esová (15:48.40).

Dopolední program

Štafeta čtvrtkařek nastoupila do svého rozběhu bez Barbory Malíkové, přesto se jí podařilo s přehledem postoupit do odpoledního finále. Na prvním úseku skvěle rozběhla závod Nikoleta JíchováVěře Holubářové předávala na druhé příčce. Svěřenkyně trenéra Jakuba Uhra udržela postupovou pozici a stejně si vedla na třetím úseku i Barbora Veselá. Lada Vondrová pak ve finiši už jen pozici mezi postupovou trojicí s přehledem pohlídala a naše sestava tak nebude chybět v boji o medaile. Rozběhový čas české štafety měl hodnotu 3:35.35. Nejrychleji běžely vítězky druhého běhu z Polska, které zaběhly letošní nejlepší evropský výkon v této kategorii 3:34.07.

Mužská štafeta na 4 x 400 metrů bohužel své kolegyně nenapodobila. Od startu ji rozběhl Jakub Majerčák, který následně předával Matěji Krskovi, jenž vylepšil průběžnou pozici na čtvrté místo. Poslední dva úseky obstarali Ladislav TöpferDaniel Lehar. Další posun vpřed se ale nekonal. Časomíra v cíli ukázala našim borcům 3:09.79, což bylo poměrně daleko od postupu do elitní osmičky. V celkovém hodnocení obsadí naši čtvrtkaři jedenácté místo. Nejlepší rozběhový čas 3:05.42 zaznamenali Britové.

Postupovou radost nám udělali také naši sprinteři. Čtveřice Stanislav Jíra, Jan Trafina, Tomáš NěmejcŠtěpán Hampl doběhla v prvním rozběhu na třetím přímo postupovém místě v čase 39.67 a naši borci se tak už můžou těšit na odpolední finále. Češi byli v rozbězích pátí nejrychlejší. Nejlépe běželi Němci za 39.03.

Česká štafeta žen na 4 x 100 metrů běžela ve složení Natálie Kožuškaničová, Štěpánka Kolářová, Agáta KolingerováJohana Kaiserová. V prvním rozběhu obsadily naše sprinterky s časem 45.14 páté místo, přičemž přímo postupovaly tři štafety. Nakonec úsilí českých sprinterek stačilo na jedenáctou příčku. Favorizované Němky si dosprintovaly již v rozběhu pro nový rekord šampionátu 43.24. O pět setin tak překonaly dosavadní zápis svých krajanek z ME v Tampere 2013.

Trojskokanským evropským šampionem se stal po zásluze Ital Andrea Dallavalle. Jako jediný totiž dokázal doskákat až za 17 metrů, když triumfoval výkonem 17.05. Za ním se seřadila trojice Francouzů. Nejšťastnějším z nich byl Enzo Hodebar, který zisk stříbra ozdobil novým osobním rekordem 16.99. Bronz získal za 16.65 Anael-Thomas Gogois.

Finále oštěpařek vyhrála v novém osobním rekordu 59.14 Běloruska Alexandra Konšinová před Turkyní Münevver Hanciovou (57.37) a Francouzkou Jonou Aigouyovou (55.82).

Celý program šampionátu uzavřela štafeta mužů na 4x400 metrů, která měla dramatický průběh, když došlo ke kolizi mezi dvěma favorizovanými štafetami Nizozemska a Švýcarska. Švýcarského reprezentanta postihl pád právě při kontaktu s nizozemským soupeřem. Výsledkem tak bylo DNF u Švýcarů a diskvalifikace Nizozemců, kteří by se jinak stali šampiony. Zlato tak připadlo původně druhým Francouzům za čas 3:05.01. Další medaile získali Italové (3:06.07) a Němci (3:06.42).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman